Januári írásom olyan dekorációkról szólt, amelyek télen is díszítik a kertet. Születésnapomon viszont olyan témával lepem meg magam, amiről bármikor szívesen írok. Jöjjenek a díszpárnák!
A díszpárnák eredete nagyon messzire nyúlik vissza az időben. Kr.e.7000-ből származnak az első darabok, amik inkább voltak fejtámaszok, mint párnák. Mezopotámiában használták ezeket alváshoz, kőből készültek és csak a tehetős családok engedhették meg maguknak. Nagy utat jártak be a díszpárnák, mire elérték mai alakjukat és funkciójukat.
Harmonikus színek
Kínában a 20. századig készültek alváshoz fejtámaszok fából, kerámiából és bambuszból, de egy idő után már szövettel borították be ezeket, hogy kényelmesebbek legyenek. A görögök és a rómaiak már szalmával, náddal és tollal töltve is készítettek szövet párnákat. Japánban a formális térdeplőüléshez a 13. századtól kezdve máig is használják a zabuton párnákat, meditációhoz pedig a zafut. A középkori Európában szintén a földön való üléshez nagy méretű bőrből készült párnákat varrtak, később pedig a kemény ülőalkalmatosságokat tették kényelmesebbé ezekkel. Spanyolországban még a 17. és 18. században is kiváltságosnak számított az, aki a királyi udvarban párnára ülhetett, Franciaországban pedig, aki a templomi szertartás alatt a király mögött párnán térdelhetett.
Korábban luxusnak számító más használati tárgyakkal együtt a 19. századtól a díszpárnák is elérhetővé váltak a középosztály számára. Az ipari forradalom alatt a textilipar fejlődésével olcsóbbak lettek a szövetek és így a párnák is. A viktoriánus Britanniában kiemelt szerepük volt a díszpárnáknak a lakberendezésben, hogy ezekkel tegyék komfortosabbá és stílusosabbá a hálószobákat, foteleket és szófákat.
Brit elegancia
Ez mit sem változott! A párnák ma is kényelmesebbé teszik mindennapjainkat a kanapén vagy a földön ülve, beltéren és kültéren egyaránt. De hogyan válasszuk ki és használjuk ezeket az egyszerű, mégis látványos dekorációs elemeket, hogy a legtöbbet hozzuk ki belőlük?
Először is ne higgyük, hogy azzal letudtuk a díszpárnák kérdését, ha esetleg vásárláskor járt néhány a kanapéhoz. Lehet, hogy kényelmesebb tőle a kanapé, de szinte biztos, hogy nem fog sok pluszt adni az enteriőr hangulatához egy ilyen kiszámítható részlet. Ezeket ássuk el egy ágyneműtartó mélyére, használjuk egy másik bútoron, szobában, vagy egyszerűen cseréljük le a huzatát.
Olyan díszpárnát válasszunk, ami kontrasztos a szófa színével és harmonizál egy a szobában lévő másik tárggyal. Így ezek hangsúlyosabbá teszik egymást és kiemelik a saját szépségüket. Ha van az adott helyiségben egy állandó kedvenc bútorunk, szőnyegünk, festményünk, akkor próbáljunk olyan díszpárnát találni, aminek ezzel megegyezőek a színei, mintája, anyaga, vagy a stílusa. A Griff Pagonyban, mivel vízparthoz közeli, ezért sok szobában megjelenik a tengerészcsík és a kék szín.
Egy korábbi cikkemből ide kattintva többet is megtudhattok a tengerészcsíkokról.
Vízparti hangulatban
Természetesen nem várható el mindenkitől, hogy könnyen boldoguljon a színek és formák világában, de bátran kérjünk segítséget tervezőktől, vagy profi lakberendezési üzlettől, akik tanácsadással is foglalkoznak.
Ha sikerült az adott helyiségbe legalább egy hangsúlyos mintájú díszpárnát találnunk, akkor az ezekben fellelhető színekkel megegyező, de egyszínű párnákat válasszunk kiegészítőként, így nagy valószínűséggel nem hibázunk. Ha nem vagyunk a minták nagy rajongói, akkor csak egyszínűeket válasszunk, amelyek a szobával és egymással is harmonizálnak. De bíztatok mindenkit, hogy merjen játszani a különféle motívumokkal, mert nincs annál impozánsabb, mint amikor ezek teljes összhangba kerülnek a környezetükkel.
Citrusos miliő
Nem csak a mintákkal és a színekkel érdemes kísérletezni, de a formákkal és a méretekkel is. A nagyobb párnák a karfák mellett praktikusak, hogy kényelmesebb legyen nekidőlni, míg egy alacsony és széles párna tökéletes deréktámaszt nyújt, ha hosszabb időt töltünk el a kanapén, fotelben, vagy akár étkezőszéken. Tartsunk ezért vegyesen belőlük, hogy válogathassunk kedvünkre.
Szeretem, ha nincs megkötve a kezem és egyazon díszpárnát a lakásban és a kertben egyaránt használhatom. Sokkal nagyobb így a szabadság és a luxusérzet. Ebből kifolyólag a természetes szövetek híve vagyok, amik moshatók is, mint például a lenvászon.
Persze egy olyan rajongónak, mint én, akinek díszpárnái száma 200 körülire rúg, annak akadnak közte olyan darabok is, amelyek nem moshatóak, mert mondjuk fémszálas hímzéssel készültek. Áldozatot kell hozni néha a szépség oltárán és vigyázni kell rájuk. Kiállta így sok pazar kastélyberendezés is az idő próbáját – no nem Magyarországon!
Természetes anyagok
Ha tökéletességre akarunk törekedni és nem vagyunk allergiásak a tollra, akkor ne is legyen kérdés, hogy töltet vásárlásakor a tollal bélelt párnabelsőt választjuk. Csak ezekkel lehet igazán elegáns egy díszpárna. Felrázva mindig kifogástalanul visszanyerik az alakjukat és ezekből többet kitehetünk, mert puhaságuk miatt könnyebben hozzánk idomulnak. Természetes anyag, ami jobban szellőzik és kétszer akkora az élettartama, mint műszálas társainak, melyeket formára igazítani is sokkal nehezebb és elég rövid időn belül elvesztik alakjukat.
Pihe-puha töltetű díszpárnák
A kertbe se féljünk kivinni a tollpárnát. Ha véletlenül kint felejtjük és elázik, két törölköző közé téve nyomkodjuk ki belőle a vizet, majd tegyük szárítógépbe. Alacsony hőfokon tökéletesen kiszárad és visszanyeri természetes rugalmasságát. Még több oldalon keresztül tudnék írni a párnákról, de most már csak egy témáról fogok, mégpedig kis kedvenceink fekhelyéről.
Stílusos kényelemben
Bár a szó szoros értelmében nincs saját kutyánk és macskánk a Pagonyban, de sok száz díszpárna megtervezése után kedvet kaptam, hogy autentikusan vízparti stílusban a négylábú barátaink számára is alkossak egyet. Ajánlom a gazdik figyelmébe, hogy a kutyaágyakat is a díszpárnákhoz hasonlóan válasszák ki. Ezeket a párnákat végképp nem szabad figyelmen kívül hagyni nagy méretük miatt, hogy harmonikus maradjon a lakás stílusa.
Roppanós párnácskák spenóttal
Befejezésként egy ehető párnácska receptjét osztom meg. Ennek az ötlete egy olyan napon fogant meg a fejemben, amikor spenótos quiche-t készítettem. Maradtak friss spenót levelek és bacon és szerencsére épp volt egy friss rétestészta is a hűtőben.
Hozzávalók:
- 1 db friss, sütésre kész rétestészta
- 200 g darabolt bacon
- 1 doboz friss bébispenót
- 250 g túró, vagy ricotta
- 4 gerezd fokhagyma
- 1 csapott kávéskanál őrölt tarkabors
- tengeri só
- esetleg olívaolaj a kenéshez
Így készül:
- Mossuk meg a spenótot, dobjuk lobogó vízbe 1 percre, majd azonnal szűrjük le és tegyük hideg vízbe, mert így megmarad szép haragoszöld színe.
- Pucoljuk meg a fokhagymát. Kezdjük el megpirítani a bacon darabokat, de mielőtt levennénk a tűzről, nyomjuk rá a fokhagymát és enyhén azt is pirítsuk meg a bacon zsírjában.
- Terítsük ki a réteslapot és melegítsük elő a sütőt 200 fokra.
- Szűrjük le és jól nyomkodjuk ki a spenótleveleket. Adjuk hozzá a túrót, a tarkaborsot és a bacon-t a zsírjával együtt. A zsírból egy keveset hagyjunk a kenéshez. Sózzuk meg, de előtte kóstoljuk meg, mert a bacon is sós.
- Daraboljuk a réteslapot kb. 15 x 20 centis négyzetekre, tegyünk a közepükre egy-egy diónyi tölteléket és kicsit lapítsuk el. Hajtogassuk nagyjából párnaszerűvé úgy, hogy először a két hosszabbik oldalát hajtjuk fel a töltelékre, majd két irányból a rövidebb oldalak felől kezdve és ezzel a felével lefelé helyezzük a sütőpapírral bélelt sütőlapra.
- Rétes-szerűen is felcsavarhatjuk az egyben hagyott lapot, ilyenkor csak sütés után daraboljuk fel a tésztát.
- Kenjük meg a tetejüket a bacon zsírjával, amit olívaolajjal kiegészíthetünk, ha nem lenne elég és mehet a tepsi a sütőbe.
Mire aranybarna lesz a teteje, a rétes is épp elkészül, ez cirka 20 perc. - Szervírozzuk még melegében!
- Ha van kedvünk mártogatóst is készíteni hozzá, akkor ajánlom a krémsajt-majonéz-tejföl kombinációt bazsalikommal, sóval, borssal, snidlinggel és egy kevés fokhagymával.
Pihe-puha párnákkal teli februárt mindenkinek a Griff Pagonyból!
ui.: Aki rám hallgat, az a hedonizmus szellemében még az autóban is tart egy díszpárnát, ahogy én is.
Bánhalmi Attila
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!