A tolóajtó a legjobb dolog két egybenyíló tér között. Nagyon praktikus, mivel alig foglal helyet, ráadásul olyan állásba is igazítható, hogy szinte észre sem lehet venni.
A belsőépítészeti, lakberendezési trendek ma már szerencsére rengeteg lehetőséget, megoldást nyújtanak azoknak, akik a tér szűkösségével küzdenek. Ha ránézünk egy kislakásra, több módon is nyerhetünk teret, most megnézzük, milyen szempontok segítenek abban, hogy több helyünk legyen.
Mi a legfontosabb különbség a hagyományosan nyíló ajtók és a tolóajtók között?
A hagyományos nyíló ajtóknak (bármilyen szépek, bármennyire jó hőszigetelők), van egy közös, rossz tulajdonságuk: a nyitáshoz, csukáshoz jelentős teret használnak a lakásunkból. Erről persze ők nem tehetnek, mi azonban tehetünk azért, hogy minél kevesebb helyet foglaljon el egy ajtó az életterünkből. A megoldás ezekre a problémákra a tolóajtó.
Fal előtt futó tolóajtó
Tolóajtóból választhatunk fal előtt futó vagy falban futó tolóajtót. A fal előtt futó tolóajtó mellett akkor érdemes dönteni, ha valamilyen okból kifolyólag nem szabad megbontani a falat (pl. tartófalról van szó). Ezzel a megoldással is tökéletes tolóajtót fogunk tudni beépíteni, kevesebb kőműves munkára lesz szükségünk. Érdemes olyan nyílászárót választani, ami eszétikailag belesimul a környezetébe, nem hivalkodik, pusztán a praktikum szempontjából alkalmazzuk. A fal előtt futó ajtó hátránya, hogy nem tudjuk hasznosítani azt a falfelületet, amelyre rácsúszik a nyíló ajtó.
Falban futó tolóajtó
És akkor nézzük a falban futó tolóajtót: ezzel a változattal megoldódik a helykihasználás egy további problémája: a falban futó tolóajtóval nemcsak a nyílás sugarát nyerjük meg, hanem azt a felületet is, ami mögé eltűnik nyitott állapotban az ajtónk. Vagyis növekedni fog az a felület és tér, amit polcokkal, tárolókkal, gardróbbal beépíthetünk. A falban futó tolóajtóval még egy kis lakás is professzionálisan berendezhető, élhető lesz. Jobban kihasználhatjuk vele a tereket, határozottabb lesz a térkiosztás és fiatalos, modern hatást érünk el. Ráadásul ezt a változatot megvalósíthatjuk vakolt falban vagy gipszkarton falban is. Fontos tisztában lenni azzal, hogy milyen falba szeretnénk építeni a tolóajtó tokszerkezetét, mivel a szerkezetek eltérnek egymástól. A falban futó tolóajtókat beépíthetjük ajtófélfával, amely ideális lesz a klasszikusabb hangulatú lakásoknál, illetve megrendelhetjük ajtófélfa nélküli változatban, utóbbi megoldással modern, dizájnos lakberendezési stílust teremthetünk otthonunkban.
Mikor van szükségünk teleszkópos tolóajtóra?
De vannak további lehetőségek a tolóajtóban, amikor elsősorban nem a lakás kicsi hanem egy olyan belsőépítészeti problémát kell megoldanunk, amire a legjobb megoldás egy speciálisan kialakított tolóajtó.
Előfordulhat például, hogy nagyobb nyílástávolságot kell áthidalnunk: a teleszkópos tolóajtóval akár 4,7 méter távolságot is gond nélkül, szépen, esztétikusan és gördülékenyen zárhatunk, nyithatunk. A megoldás lényege, hogy az egymással párhuzamos irányban futó ajtószárnyak ugyanabban a vájatban helyezkednek el. Ezzel nappalikat, ebédlőket vagy tárgyalótermeket zárhatunk, nyithatunk. Két tér egymásba nyitása, szűkítése sem okoz gondot, ha teleszkópos tolóajtóban gondolkozunk. Ennél a terméknél az ajtótokba két 40 mm vastag ívelt tolóajtószárny csúszik. Ezt speciális kétkerekes csúszókocsikkal lehet elérni, amelyeket kifejezetten az ívelt sínen való futásra terveztek, s amelyek képesek mozgásukat bármely hajlásszöghöz alkalmazni.
Ívelt tolóajtó, tolóajtó szerkezet gépészettel
Sőt, ívelt tolóajtó mellett is dönthetünk, ezzel az ajtóval két legyet üthetünk egy csapásra: megoldódik a terek egymásbanyitásának és zárhatóságának problémája, belsőépítészetileg pedig becsempészünk egy gyönyörű formát, ívet, ami meghatározza a térelrendezést. És arra is van lehetőségünk, hogy épületgépészetet helyezzünk el a tolóajtó falban megbúvó tokrendszerében. Vagyis ugyanabban a falszakaszban, amelybe beépítjük a tokot, egyben fényforrásokat, termosztátokat, kapcsolókat és telefonvezetékeket telepíthetünk.
A kis lakás berendezésének előnyei
Nézzük meg, hogy a tolóajtó mellett milyen egyéb megoldásokkal növelhetjük a teret egy kisméretű lakásban. Talán bele sem gondolnánk elsőre, hogy a kis lakás milyen előnyökkel jár. Pici helyre nem kell (és fizikailag nem is kivitelezhető), hogy túl sok bútort pakoljunk be, a használati tárgyaink rendszerezése során pedig kialakul egy természetes szelekció, a felesleges tárgyak kiszorulnak a lakásból. Ha okosan, praktikusan tervezzük meg a belsőépítészeti kialakítást, otthonos, modern lakásunk lesz. Mivel kisebb a terület és kevesebb a bútor, sokkal könnyebb lesz a takarítás, rendrakás. És vegyünk még ide egy anyagi szempontot: a kisebb lakás (feltéve, ha jók a nyílászárók, a fűtéstechnika, a homlokzati szigetelés, födémszigetelés, vagy tetőtér esetében a tetőszigetelés), akkor kevesebb energiával fogjuk tudni üzemelni otthonunkat. Ez pedig a jelenlegi energiaárak miatt egyáltalán nem elhanyagolható kérdés.
A kis lakás berendezésének hátrányai
No de az előnyök mellett szóljunk azért a kislakás hátrányairól is. Az egyik leglényegesebb hátrány, hogy kompromisszumokat kell kötnünk, nem vehetünk versenyzongorát a nappaliba, mert akkor másnak már nem lesz ott hely, csínján kell bánni a bútorok mennyiségével és méretével, hogy szabadon és komfortosan éljünk, mozogjunk az otthonunkban. Mielőtt becuccolnánk egy kis lakásba, át kell huzalozni az agyunkat, főleg akkor, ha korábban egy nagyobb méretű házban laktunk, esetleg komolyabban kötődünk a régi, nagyméretű bútorainkhoz. Ahhoz, hogy kényelmesen elférjünk új otthonunkban, le kell mondanunk bizonyos tárgyakról.
Gondoljuk végig a hétköznapjainkat
A lakberendezés egyik alapvető feladata nem az, hogy minél szebb bútorokat szerváljunk a lakásba (persze az is fontos!), hanem hogy a lakás felosztása, a bútorok elhelyezkedése, a tárolók, a konyha, a fürdő mind mind a mi életünk, mindennapjaink és ünnepeink ritmusához igazodjon. Az a cél, hogy nekünk kényelmes, kézreeső, minket segítő terek alakuljanak ki. Ehhez pedig arra van szükség, hogy felmérjük, kik laknak (vagy fognak lakni) a lakásban, milyen az életritmusuk, mikor milyen tárgyakra, ruhákra, eszközökre van szükségük.
Sokat segít egy ilyen gondolkodásban, ha megfigyeljük a napi menetrendünket, hol és mit csináltunk, milyen tárgyakat használtunk, mi volt útban, mi hiányzott stb. Más lesz egy lakás ideális berendezése, ha egy kétgyerekes család lakik ott és más, ha egy munkamániás egyedülálló vagy egy fiatal pár gyerek nélkül. Másféle tárolók kellenek, ha minimalisták vagyunk, kevés jól kiválasztott holmival és másképp fog kinézni a tárolás, ha a munkánk vagy a hobbink miatt eszközarzenálra van szükségünk (pl. hegyet mászunk, repülőgép modellezünk stb.).
Tolóajtó: kérjünk segítséget egy lakberendezőtől, belsőépítésztől
Bár sokan gondolják, hogy értenek a lakberendezéshez, hiszen a saját otthonukról van szó, meglepően új szempontokra tud rávilágítani egy jó szakember, amivel megspórol nekünk egy csomó kényelmetlenséget, vesződséget, fölösleges kiadást. Persze azt nekünk kell tudni, hogy pontosan mire van szükségünk, hogyan képzeljük el az életünket az otthonunkban, ám a megvalósításban rendkívül nagy segítségünkre lesz néhány alaposan átbeszélt alkalom.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!