A dézsafürdő egy szabadtéri meleg vizes fürdőkád, amit fából készítenek el, úgy mint a hordókat. Parasztwellnessnek is hívják, mivel legtöbbször vidéken, a természet lágy ölén találkozunk vele.
A dézsafürdő eredete sokak szerint a japán fürdőkultúrába nyúlik vissza. A távoli szigetországban lett divatos a természetben, vagy természethű környezetben fürdőzni. A japánkertekben kialakított forró vizes fürdőkben, az úgynevezett onsenekben nemcsak a test, hanem az elme és a lélek is megpihenhet, lehet elmélyülten relaxálni. A dézsafürdő ezt az idillt képezi le, és romantikus hangulata mindenkit elvarázsol.
Természetközeli fürdőzés
Persze fürdőzni lehet sokféleképpen, de egy fürdődézsa egészen más élményt nyújt, mint a modern jacuzzi. A dézsa nem egy kicsempézett, modern szaniterekkel ellátott fürdőszobában, hanem odakint a természetben, vagy legalábbis valamilyen vidéki rusztikus környezetben, a szabad ég alatt áll. Kialakításának köszönhetően pedig télen-nyáron élvezhetjük benne a meleg vizet. Gondoljunk csak bele, milyen fantasztikus lehet a forró vízben ücsörögve szemlélni az erdő életét, hallgatni a madárcsicsergést, avagy várni, hogy a közeli tisztáson felbukkanjanak az őzikék…
Miből legyen a fürdődézsa?
Maga a fürdődézsa fából készül: igazán jó választás erre a célra a keményfa, például az akác, mert élettartama feldolgozott állapotában sokkal hosszabb, mint a fenyőé.
Az általunk megkérdezett szakember szerint az akácfából készült fürdődézsa élettatartama körülbelül négyszerese a fenyőének. A puhafával az a gond, hogy könnyebben megindulnak benne a romlási folyamatok, korhadás, gombásodás stb…, nem véletlen, hogy a sok évig szolgáló szőlőkarókat is hagyományosan akácfából készítik. A tartósabb akácdézsa viszont többe kerül, ára körülbelül duplája, mint egy a fenyődézsáé. A dézsa faanyagát így is, úgy is kezelni kell, használatba vétel előtt kívül-belül faolajjal kell átitatni. Ezt követően évente két alkalommal kívülről átitatni az olajjal.
Fatüzelésű kályha fűti finom melegre a vizet
A fürdődézsában folyamatosan áll a víz, akárcsak egy medencében. Közvetlenül használat előtt kell nekiállni felfűteni, a dézsához tartozó rozsdamentes vaskályha segítségével. A kályha egyik felülete közvetlenül érintkezik a vízzel, itt történik a hőátadás – ez a rész biztonságosan el van rekesztve, fürdés közben nem tud hozzáérni senki a testével. Nem kell minden egyes használat után leengedni a dézsafürdő vizét – ez a mennyiség akár 2-3,5 köbméternyi is lehet. Viszont ahhoz, hogy egészséges maradjon a víz – ne algásodjon be, ne opálosodjon meg – kezelni kell. Legtöbbször parajdi sót használnak erre a célra, tehát a dézsafürdő vize sós. A só fertőtleníti a vizet, lassítja az algák és baktériumok szaporodását. Így – a hagyományos jacuzzival ellentétben – nem kell bajlódnunk a vegyszerekkel és a klórral.
A sófürdőzésnek számtalan pozitív hatása lehet a stresszoldáson kívül. A parajdi sós fürdő segíthet a reumatikus, mozgásszervi, nőgyógyászati és akár bőrproblémákon is. Akik hosszútávon alkalmazzák, azt is állítják, hogy felérhet egy 3 napos böjttel, úgy felfrissíti a testet.
Mennyibe kerül egy dézsafürdő?
Érthető, ha az ember beleszeret a fürdődézsába, sőt akár el is tudná képzelni a kert végében egy eldugott kis ficakban. Bódi Sylvi minden esetre is így döntött.
View this post on Instagram
Mielőtt azonban ebbe komolyabban belegondolnánk, végig kell zongorázni a lehetőségeinket, hiszen a fürdődézsa nem olcsó mulatság. A költségek legnagyobb részét maga a dézsa teste és a rozsdamentes kályha teszi ki. Az esetleges vízforgató még erre jön rá… A komplett egység ára 2023 januárjában 2 millióról indult, de mérettől és a lehetséges extrákról függően az összeg bőven lehet magasabb… Ám ha valaki nem engedheti meg magának ezt a természetközeli luxust, az élményt ki lehet próbálni valamelyik dézsafürdős szálláshelyen.
Titkos búvóhely
Nem véletlenül egyre népszerűbb Magyarországon is dézsafürdőzés. Néhány szálláshely kimondottan ezzel a szolgáltatással csalogatja a vendégeket. És lássuk be, talán nincs is jobb opció tökéletes ellazulásra a természet lágy ölén.
View this post on Instagram
Ellátogathatunk akár Noszvajra. A kis bükkaljai község ismert a vadregényes tájakról, festői panorámákról.
View this post on Instagram
Ha inkább a Börzsöny fele indulnánk, érdemes meglátogatni Perőcsényt, ahol szintén elvonulhatunk egy dézsafürdős hétvégére.
View this post on Instagram
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!