Az északi lakberendezési hagyományokat idézi ez a kis alapterületű, barátságos otthon. A háziasszony és a lakberendező közösen alakította ki a letisztult színvilágú, szellős tereket, együtt választották ki a praktikus megoldásokat.
Igények, stílus és költségkeret – általában ez a három tényező játszik döntő szerepet egy lakás kialakítása során. Kiss Anita is a fentieket tartotta szem előtt az óbudai domboldalon található, másfél szobás otthonuk berendezésénél.
Skandináv stílus Óbudán a fehér és a natúr tölgy jegyében
„Amikor az esküvő után beköltöztünk, nem volt lehetőségünk teljes felújításra, így azóta fokozatosan végezzük el a szükséges teendőket” – meséli a háziasszony, akinek régi hobbija a lakberendezés. Kedvence a skandináv stílus – nem csoda, hogy otthonukban olyan érzése van az embernek, mintha egy kicsi, de szellős és praktikus dán vagy svéd házban járna. Nagyban hozzájárul az északi hangulathoz a konzekvens színhasználat, egyértelműen a fehér és natúr tölgy árnyalata uralja a tereket.
A házaspár még a beköltözés előtt elvégezett néhány halaszthatatlannak ítélt átalakítást Óbudán. Anita bátran hozzányúlt olyan dolgokhoz is, amelyek alapvetően határozzák meg az összképet. „A két szoba közötti ajtót a jobb helykihasználás érdekében tolóajtóra cseréltük, az új elemet én magam terveztem” – mutatja a gyerekek félszobája, valamint a nappali és a szülői háló funkcióját egyaránt betöltő helyiség közötti elválasztót.
Harmonikus egységbe fogja a teret a faltól falig szőnyeg
Teljesen újjászületett a padló is. Mivel nagy munka lett volna felszedni a rossz állapotú régi parkettát, úgy döntöttek, inkább lefedik valamivel. Végül a természetes alapanyagú szizálszőnyegre esett a választásuk, amelyet egy korábbi angliai útjuk során kedveltek meg. A faltól falig szőnyeg most harmonikus egységbe fogja a két teret. „A szizál natúr színe és struktúrája barátságossá teszi a miliőt, de a melegsége, a hangszigetelő tulajdonsága miatt is szeretjük” – magyarázza Anita.
Mint minden kis alapterületű lakóingatlanban, itt, Óbudán is komoly kihívást jelentett a tárolás megoldása. A maximális helykihasználás érdekében egy nagy beépített szekrénnyel lezárták a folyosó és a kis szoba közötti ajtót. Az összes bútort pedig tudatosan, megfontoltan választották ki.
Finom déli csavarral spékelték az összképet
Anita ösztönösen, jó ízléssel illesztette be a lakás alapvetően skandináv jellegű látványvilágába a számára érzelmileg fontos, eltérő stílusú darabokat.
– Régebben sok időt töltöttem Olaszországban. Minden alkalommal megfogott, hogy az olaszok nagy becsben tartják és magától értetődő módon használják a régi parasztbútorokat és az örökölt családi darabokat – meséli. – Én ugyanígy ragaszkodom az édesanyám porcelánjaihoz, a nagymamám kézimunkáihoz és az általam gyűjtött, kézzel készített csipkékhez, hímzésekhez. Szatmári lányként büszke vagyok a gyökereimre. Természetes, hogy az otthonomban a régi tárgyakon keresztül jelen vannak az őseim. Szerintem a múltat életben tartó emlékek tökéletesen beilleszthetők a városi életbe és a modern környezetbe.
Az állandó változás előcsalta a kreativitást
A kis alapterület persze egy tapasztalt lakberendezőnek is feladja a leckét, ráadásul vendéglátóink csak apránként tudtak haladni a munkával. Két évvel ezelőtt Anita kezdte úgy érezni, hogy elakadt, nem talált olyan szakmai fogásokat, amelyekkel még használhatóbbá formálhatta volna otthonát.
– Az interneten láttam először Vörös Kati munkáit, és azonnal megfogott a stílusa. Amikor megismerkedtünk, rögtön megtaláltuk a közös hangot, és azóta is együtt dolgozunk. Lenyűgöző, hogy egy-két új darabbal, néhány kreatív ötlettel kiteljesíti a tereket – mondja elismerően Anita. A kettejük közötti összhang eredményeképpen Anita elfogadott olyan megoldásokat is, amelyek korábban fel sem merültek benne. Ilyen például, hogy a gyerekek ruhái ne zárt szekrényben kapjanak helyet.
– Bármilyen kérdéssel fordultam Katihoz, mindig volt egy remek javaslata, tanácsa, legyen szó a színek összehangolásáról, a tökéletes ágyneműről vagy csak egy apró kiegészítésről, amitől tökéletes lesz a konyhabútor. Segítségével sikerült megtalálni az egyensúlyt a különböző stílusok és elemek között – mutat körbe.
Vendéglátónk szerint a berendezés folyamatos módosításának két nagy előnye is van: egyrészt a lakás a gyerekek növekedésével lépést tartva állandóan a család szükségleteihez igazodik, másrészt a kreatív tevékenység sok örömöt tartogat.
– A felfedezés, a kísérletezés, a folyamatos változás engem boldogsággal tölt el – hangsúlyozza Anita –, vagyis egyáltalán nem bánom, hogy nem egy tökéletesen felújított lakásba költöztünk be az esküvő után.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!