A tél vége, a tavasz eleje a legmegfelelőbb időszak a kert előkészítésére, gondozására. Legyen szó a kültéri növényvilágról, vagy a szobát ékesítő virágokról, mindannyian törődést igényelnek a nehéz téli napok után.
Szobanövények
A lakásban nevelt kedvenceink is észlelik a nappalok hosszabbodását, és legtöbbjük felébred a téli pihenő fázisából. A tavasz közeledtével óvatosan adhatunk nekik némi tápoldatot. Kezdetben elég, ha a termék csomagolásán ajánlott mennyiség felét keverjük az öntözővízhez.
Gyepápolás
Fagyos időben ne járkáljunk a gyepen, mert lépteink nyomán letörhetnek a fűszálak! A gyepfelületre szórt téli eleséggel kertünkbe szoktathatjuk a madarakat, amelyek tavasztól folyamatosan pusztítják a kártevőket. A mohásodást a vízelvezetés javításával és a gyepre vetülő árnyék megszüntetésével akadályozhatjuk meg. Szükség estén szórjunk ki irtószert is, majd gereblyézzük ki az elpusztult mohát!
Kerti nagytakarítás
Tegyük szabaddá az ágyásokat: távolítsuk el a gyomokat, és szabaduljunk meg a tél folyamán összegyűlt hulladéktól. A szerves anyagokat (pl. a letört, elhalt vagy a tavaszi metszés során levágott ágakat, továbbá a félig elkorhadt avart) rakjuk a komposztálóba.
Rózsák metszése
Védett, enyhe mikroklímájú kertben már ilyenkor megkezdhetjük a megállapodott bokrok metszését. Az öreg, elfásodott szárak egyharmadának kivágásával elősegítjük az új hajtások növekedését. A túl sűrű futórózsákat is ritkítsuk ki. Fontos: A szezonban csak egyszer nyíló kúszó- és futórózsákat ebben a hónapban még nem szabad megmetszeni.
Tervezzük meg az ültetést
Gondoljuk végig, mit és mennyit akarunk ültetni a kertben, illetve a teraszon, balkonon. Vizsgáljuk át a telelőhelyen tárolt virághagymáinkat, és csak az épeket tartsuk meg. A nyáron virágzókat továbbra is tároljuk lehetőleg 7 fok alatti hőmérsékleten, máskülönben már a földbe kerülésük előtt rügyezni kezdenek.
Fotó: Floradania, Flower Council Holland, Thinkstock