A novemberi cikk olyan növényekről és dekorációkról szólt, melyek színei megszerettetik az őszt. A december viszont nem szólhat másról, mint a karácsonyról.
Számomra akkor tökéletes a karácsony, ha édes illatokkal, melegséggel, klasszikus zenékkel, sok fénnyel és szeretettel teli. És nem csak a karácsony három napja, de az egész advent. Az említettek végett, nálam minden a meleg fényekkel kezdődik, mert legyen az gyertya, kerti fényfüzér, vagy kandallótűz, nincs meghittség ezek nélkül.
Harmonikus fények
Egy dolgot nem tudok eléggé és elégszer hangsúlyozni, mégpedig a fényforrások kiválasztásánál a színhőmérséklet fontosságát. Kizárólag semleges és meleg fényeket használjunk! Egységesen a lakásban és a kertben, mert, ha tudat alatt is, de a hideg fények nem otthonosságot sugároznak, hanem hideg érzetet keltenek és nem ezt kívánjuk elérni. Szeretem lépésről-lépésre megteremteni az ünnepi légkört a Griff Pagonyban. Ahogy egyre inkább eluralkodik rajtam a karácsonyi hangulat, fokozatosan jönnek az új ötletek, hogy milyen színű dekorációkat használjak és hogyan díszítsem fel a házat. Ezért is kezdem a bokrok díszítésével, mert ez a mozzanat nagyjából változatlan minden évben. Az egyszerű és egyszínű, melegfényű fényfüzérek tökéletesek, mert ezt nem unjuk meg és bármilyen színű díszeket is használjunk, mindig passzolni fognak ezekhez.
Meleg fények a hideg kertben
Kültérre és beltérre is nagyon szeretem a vegyes örökzöldekből készült girlandot, mert változatos dekoráció, az ünnep folyamán akár több helyen is kipróbálhatjuk. Először tehetjük ünnepi vacsorához asztaldísznek, majd csavarhatjuk lépcsőkorlátra, vagy díszíthetünk vele ablakot. Egyik évben a bejárathoz akasztottuk és egész januárban minden érkezéskor érezhettük a különféle fenyők remek illatát. Nem igényel sok díszítést, elég rá egy-két selyemszalag, vagy egy fényfüzér, mert önmagában is nagyszerű.
További ötleteket a girlanddal való dekorálásról ITT olvashattok.
A sokoldalú girland
Ahogy a kertben, úgy a lakásban is csodákat lehet művelni a fényekkel! Egyszerű növények, mint egy borostyán, vagy kiegészítők, mint egy kalitka is karácsonyi dekorációvá válik melegfényű izzók fényében. Elég mellé egy gömbdísz, vagy egy angyal és máris kész az ünnepi hangulat a szoba egyik sarkában. Egy szép vázában, vagy száraz hortenzia virágok között is remekül mutatnak ilyen fények.
A kevesebb néha több
Örök kedvenceim a kopogtatók, mert a girlandokhoz hasonlóan nagyon sok helyen jól mutatnak. Mielőtt kültéren a bejárati ajtón használnám, sok helyen megfordulnak a lakásban. Nagyon jól mutatnak asztalközépként ünnepi terítéskor, mert nem túl magasak és nem takarják ki a szemközt ülőket. Szeretem polcra, vagy kandallópárkányra támasztani egy-egy gyertya, vagy mécses társaságában, de az ablakokon is pazar látvány nyújtanak. Az egyszerű, kevés színből állók a praktikusabbak, mert ezeket könnyebb különféle alkalmak stílusához igazítani eltérő színű szalaggal megbolondítva.
Adventi csendélet kopogtatóval a Griff Pagonyban
Ejtsünk még szót december utolsó napjáról is, bár számomra a szilvesztert elhomályosítja a karácsony, de kötődik hozzá egy kedves babona, amit előszeretettel gyakorlok. Hogy válik egy egyszerű dugóból szerencsehozó talizmán? Igen gyakran a nagy napokra pezsgő is dukál, mint egy esküvő, hajóavatás, emlékezetes születésnapok… Ilyenkor jó lenne megállítani az időt, hogy ez a boldog, szerencsés nap örökké tartson. Mivel általában ezen események csúcspontja a pezsgő pukkantás, hozzá kötődik ez a tradíció. Azzal, hogy megőrizzük a dugót egy szerencsepénzzel, megpróbáljuk megragadni és megtartani a pillanat varázsát.
Csináljunk egy bevágást a dugó aljába. Jól szorítsunk bele egy érmét, hogy a varázslat meg ne törjön, és írjuk rá a dugóra az évszámot és az alkalmat. Adjuk a házigazdának, vagy az ünnepeltnek, hogy szerencsét hozzon neki. Bár nem igazán tudni, hogy melyik korból és nemzettől ered ez a hagyomány, de szerintem kedves módja egy fontos nap emlékének megőrzésére és felidézésére, amit ajánlok mindenkinek, főképp, hogy szilveszteri dekorációnak is remek.
Buborékos babona nem csak szilveszterre
Zárásként egy egyszerű sütőtökös előételt ajánlok, ami szilveszterre snack-nek is nagyszerű.
Viszont, ha karácsonyi desszertre vágysz és a tavalyi trifle receptemet még nem próbáltad, akkor pisztáciás-csokoládés verzióját ITT találod.
Sütőtökös parmezános párna
Hozzávalók:
• 1 db friss, sütésre kész leveles tészta (kb. 275 g)
• 1 db közepes méretű sütőtök
• 5 dkg reszelt parmezán vagy gruyére sajt
• 1 csapott kávéskanál só
• 1 csapott kávéskanál őrölt tarkabors
• 1 tojássárgája a kenéshez
• pár szem tökmag a díszítéshez
Így készül:
- Mivel nehéz megtippelni, hogy egy tökből mennyi húst fogunk tudni kinyerni, inkább válasszunk egy kicsit nagyobbat. Először mossuk meg és vágjuk félbe a tököt, magozzuk ki és daraboljuk fel cirka 3 ujjnyi vastag cikkekre. Tegyük sütőpapírra, sózzuk meg és süssük míg szép aranybarna nem lesz, ami légkeveréses sütőben 190 fokon körülbelül egy óra. Kaparjuk ki egy tálba a tök húsát. A táskákhoz csak 8 púpos teáskanálnyira lesz szükségünk, a többit tegyük el a fagyasztóba legközelebbre, vagy használjuk el sütőtökkrémleveshez.
- A 8 kanálnyi tökpüréhez adjuk hozzá a sajtot, a sót és a borsot, majd jól keverjük össze. A tojássárgához keverjünk kb. annyi vizet, mint maga a sárgája.
- A levelestésztát a csomagoláson előírtak szerint használjuk. Melegítsük elő a sütőt. Egy kb. 25×40 centis lapból 8 táska fog kijönni és így marad tészta a tetejükre díszt is szaggatni. Nekem kis virág formák voltak itthon ebben a méretben, ezért ezt használtam.
- Vágjuk fel a tésztát keresztben cirka 7,5×25 centis csíkokra, majd ezeket még félbe, így egy táskára egy 7,5×12,5 centis darab jut és a díszekre pedig egy 10×25 centis. Először szaggassuk ki a díszeket. A táskákra szánt tésztákat félbehajtva fogjuk sütni, ezért az alsó felükre tegyünk egy-egy kanálnyit a tökből, majd hajtsuk rá a felső részt.
- Az oldalukat nyomkodjuk meg kávéskanál nyelének a végével, hogy ne nyíljon szét sütés közben.
- Kenjük meg a tetejüket a tojással, ezután tegyük rá a díszítésnek szaggatott formákat, majd ezeket is kenjük meg. Tegyünk mindegyikre tökmagot és mehet a sütőbe a csomagoláson előírt időre.
- Ha kész, forrón és hidegen is szervírozhatjuk.
Áldott karácsonyt és mesés új évet kívánok mindenkinek a Griff Pagonyból! (Bánhalmi Attila)
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!