Október végén hirtelen befékezett a házi napelem-telepítések hazai piaca. A visszatáplálási lehetőség teljes megszüntetésével sokak leállították, vagy el sem kezdték az ilyen típusú beruházásokat. Pedig nem zárult be a kör, szuper lehetőséget mutatunk!
Döbbenetes adat: 2022. első kilenc hónapjában több mint 25.000 napelemes háztartási kiserőművet létesítettek Magyarországon. Ezzel összesen 160 ezerre nőtt az ebben a formában működő házi energetikai rendszerek száma! Idén november 1. után viszont alig érkeztek be új telepítési kérelmek. Az előrejelzések szerint 2023-ban sem várható jelentős előrelépés ebben a szegmensben. Az újonnan belépők ugyanis hiába termelik meg napenergiával az áramot, ha azt nem tudják felhasználni. A felesleg pedig elveszik, kárba vész. A helyzet megoldásán az egész iparág kezdett el dolgozni. Mostanra körvonalazódik, hogy a napenergia eltárolására és felhasználására az egyik legjobb alternatíva az okosotthon fejlesztők köréből érkezik.
Hatékony áramfelhasználás helyben
A platformfüggetlen okosmegoldásokat fejlesztő és telepítő Chameleon Smart Home olyan félszigetüzemű napelemes rendszerrel lép a piacra. Ez a rendszer képes a napelemmel megtermelt energiát hatékonyan felhasználni, a redőnyvezérléstől a fűtésvezérlésig szétosztani a házban. Emellett az otthoni energiatároló akkumulátorokkal a tárolásról is gondoskodik és áramot vételez a hálózatból, ha arra van szükség. „Bár a házi napelemek telepítését, felhasználhatóságát érintő szabályváltozás erősen visszavetette az érdeklődést, mi mégis azt mondjuk, hogy a napelemes beruházásokat továbbra is mindenkinek érdemes fontolóra vennie. Olyan struktúra kialakításáról beszélünk, ami az okosotthon megoldásokkal kiegészülve jelentősen javítja a háztartások energiahatékonyságát és csökkentheti a rezsikiadásokat.” – mondta Szarvas Péter, a Chameleon Smart Home Zrt. alapító-vezérigazgatója.
Félszigetüzemű rendszer
A cég félszigetüzemű rendszere képes arra, hogy a napelemmel megtermelt áramot eltárolja, illetve azonnal felhasználhatóvá tegye a házban ott, ahol szükség van rá. Mindez annak köszönhető, hogy az okosotthon fejlesztésekre épülő rendszer pontosan ismeri a fogyasztók igényeit. Azt, hogy mire, mennyi energiát szoktak, illetve kell fordítani az otthonukban, miközben alacsony fogyasztás mellett a napelemek által termelt áramot azonnal eltárolja és később használja fel, ha kell. Az okosotthon rendszer által vezérelt lakások energiahatékonyságát tovább fokozza, ha több olyan eszköz van rákötve a központi egységre, ami energiát igényel. Így a klíma működtetésétől kezdve, a lámpák világításának a szabályozásán, a meleg víz előállításán át elektromos autó otthoni töltéséig sok mindent lehet működtetni takarékosan, amit áramhálózatról a költségek miatt vélhetően a legtöbben nem tennének meg.
Chameleon: Útban az okosváros felé
Ezzel a fejlesztéssel fontos lépést tettünk a tudatos energiafelhasználás irányába, hiszen a napelemmel megtermelt, majd eltárolt energia például éjszaka tudja működtetni a klímákat. Nyáron hűtésre, télen fűtésre használhatjuk úgy, hogy közben egy 1 kilowattnyi áramot sem kell megvennünk a szolgáltatótól.” – mondta Szarvas Péter. A szakember hozzátette, hogy a Chameleon Smart Home 2017 óta független okosotthon integrátorként küldetésének tekinti, hogy innovatív megoldásaival olyan lakásokat, irodákat, társasházakat, lakóövezeteket hozzon létre, amelyek a jövő okos városainak alappilléreit alkotják.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!