Szinte észrevétlenül lépkedünk a télbe, gondolatban talán már az év végi ünnepeknél járunk. Tervezgetjük a jól megérdemelt szabadságunkat. Ne utazzunk messzire, maradjunk itthon. Van egy tippünk, ami kikapcsol és feltölt: a gyógyfürdő!
De ne szaladjunk annyira előre: karácsonyig még van néhány hétvége, amikor megszavazhatunk magunknak egy kis kényeztetést. A hideg idő beköszöntével egyre inkább kívánkozunk a zárt terekbe. De ki szeretne a rossz idő miatt egy hotelszobában unatkozni, amikor hazánkban számos olyan szálláslehetőség van, amelynek a szomszédságában termálfürdő vagy gyógyfürdő hívogat.
Merrefelé induljunk?
A választást megkönnyítendő, kerekedjünk fel most egy képzeletbeli körutazásra, amelyen meglátogatunk néhányat közülük. Lesz olyan a célállomások között, amelynél természetközelben érezhetjük magunkat, de olyan is, ahol a felfrissítő fürdőzés után bevethetjük magunkat a hely forgatagába.
Budapest: Gellért, Rudas, Széchenyi…
A magyar főváros egyedülálló helyzetben van a gyógyvizeket tekintve. Nem csoda, hogy a gyógy- és wellnessturizmus kedvelt célpontja, fürdőfővárosként is emlegetik. A budapesti fürdők nemcsak a termálvíz miatt vonzók: a történelem egy-egy szeletéről is mesélnek a lenyűgöző épületek, ahová érdemes betérni egy kis időutazásra. Ilyen utazást kínál a világhírű Szent Gellért Gyógyfürdő és Uszoda. A lélegzetelállító Zsolnay porcelánokkal ékesített szecessziós épület volt a főváros egyik első kimondottan luxuslétesítménye és a legnépszerűbb, legmodernebb fürdőkomplexuma az 1910-es évektől kezdve. A világ egyik első hullámmedencéje itt nyílt meg 1927-ben. Termálvize már számtalan sztárt lenyűgözött, a „Gellértben”, a fürdőhöz szorosan épült szállodában lakni pedig mindig is a luxust jelentette. Nézzünk csak bele egy 2. világháború előtti filmbe!
Fővárosi fürdőtúránk során további két jelentős állomáson érdemes megállni, és személyesen megtapasztalni termálvíz áldásos hatását. A 450 éves Rudas gyógyfürdő különleges hangulata és gyógyhatású forrása révén lett külföldön is népszerű, 21 melegvízű forrás szomszédságában, a Gellért-hegy lábánál várja a felüdülésre áhítozó vendégeket.
A Széchenyi fürdő, pesties nevén a Szecska Budapest és egyben Európa egyik legnagyobb fürdője, neobarokk és neoreneszánsz stílusú „palota”, ahol ahogy régen, ma is számos ismert személyiség fordul meg, világhírű sakkpartikat folytatva a kültéri medencében.
Sokan nem tudják, hogy a fürdő termálvizének vegyi összetétele hasonlít a Nílus vizéhez, emiatt a Városligetben található Fővárosi Állat- és Növénykert vízilovai innen kapják a fürdővizet. Hogy egészségesebbek-e, mint a többi állatkert vízilova, nem tudni, de biztosan nekik is jólesik egy kis „wellness”.
Hévíz és Zalakaros,: két világhírű gyógyfürdő
Bár a Balaton és környéke sokak számára a nyári strandolást jelenti, a térségben vannak olyan gyógyvízű helyek, ahol az év bármely szakában csobbanhatunk egy kellemes medencében vagy természetes tóban. Utóbbi talán legismertebb példája Hévízi Tófürdő, ahol télen-nyáron fürdőzhetünk a szabad ég alatt, mesés környezetben. Nehéz eldönteni, mi a legvonzóbb benne: a vízen lebegő tündérrózsák, a medret borító egyedülálló gyógyiszap, vagy az ellazító víz. Az Európa legnagyobb természetes termáltavában úszkálva megtapasztalható nyugalom és béke egyedülállóvá teszi a hely varázsát.
Kicsit több mit félóra autózásnyira a tündérrózsás Hévíztől taláhatjuk a Zalakarosi Családi-, Élmény- és Gyógyfürdőt, amelynek vize egyedülálló összetételének és folyamatosan fejlődő épületkomplexumának köszönhetően minden generáció számára felhőtlen kikapcsolódást nyújt. Télen a beltérben zajlanak az izgalmas vizes kalandok, a fürdőnek pedig kiemelt célja, hogy a visszatérő vendégek – a kényszerű energiatakarékosság ellenére is – minden eddig megismert és megszeretett szolgáltatást folyamatosan igénybe vehessenek.
Sárvár-Bükfürdő
Nyugat felé utazva Sárvár és Bükfürdő hívogatja a termálvízre és aktív pihenésre vágyó látogatókat. A Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdőben a magas sótartalmú víz hoz enyhülést a mozgásszervi, nőgyógyászati és neurológiai problémákra, miközben 5000 négyzetméternyi kaland vár kicsiket és nagyokat a családi élményfürdőben és az exkluzív szaunavilágban. A Bükfürdő Thermal & Spa, hazánk második legnagyobbja. Története egy termálvizes kúttal kezdődött, amelynek forrását véletlenül fedezték fel az 1950-es években. Mára strand- és élményfürdő hívogatja az odautazókat 34 medencével, csúszdákkal, 100 fokos ördögszaunával és wellnessközponttal.
Makó-Debrecen-Hajdúszoboszló
Szerencsés helyzetben van Magyarország: a déli tájai sem szűkölködnek gyógyvizekben. Így bárhonnan érkezzen is a hazai vagy külföldi turista, elérhető közelségben talál olyan fürdőt, amely megoldást kínál különböző egészségi problémáira. A Hagymatikum Gyógyfürdő Makón nem csak a vizével csábít. Építészeti szempontból is egyedülálló Makovecz Imre átal tervezett sokkupolás komplexumával. Itt is megtalálja minden generáció a számára legmegfelelőbb pihenési módot. A gyógyulni vágyók pedig a fürdő vize és a Maros folyó iszapja által szabadulhatnak meg ízületi és izombántalmaiktól.
Már sok évtizede ismert és kedvelt úticél a Gyulai Várfürdő. A fejlesztéseknek köszönhetően minden igényt kielégítő wellnessfürdővel, szaunaparkkal és jellegzetes, vörösesbarna árnyalatú gyógyvizével várja a vendégeket. A télbe nyarat varázsol az Aquaticum Debrecen, Közép-Európa egyik legkülönlegesebb és leglátványosabb strandfürdője. Egzotikus növényzetével, különlegességeivel, mint például az éjszakai fürdőzés, a család minden tagjának kínál felejthetetlen élményeket. Meg kell említeni a Hungarospa Hajdúszoboszlót is: a fürdésen, a wellnessen és a gyógykezeléseken túl kitűnő szállásokkal és vendéglátóhelyekkel is versenyez a város a vendégek bizalmáért. Nem véletlen, hogy itt van az ország és Európa legnagyobb fürdőkomplexuma.
Miskolctapolca-Nyíregyháza
Észak-Magyarország felé vesszük az irányt, a kihagyhatatlan Barlangfürdőhöz, Miskolctapolcára. Az egykori tavasbarlang Európa egyetlen természetes barlangfürdőjévé alakult az évtizedek alatt. A zegzugos járatokban a meleg karsztvíz és a tiszta hűvös levegő gyógyít testet-lelket, kint pedig több medence is szolgálja a kikapcsolódást – köztük a legrégebbi, a népszerű kagylómedence.
Nyíregyházán az Aquarius Élmény- és Parkfürdőt érdemes meglátogatni, amely a környékbeli családok kedvelt pihenőhelye a tiszta levegőjű Sóstói-erdő tőszomszédságában. Az itt található szikes tó hamar népszerű lett a múlt században, a környéken üdült Blaha Lujza, Krúdy Gyula és Karinthy Frigyes is. Az ’50-es években bukkantak rá a termálvízre, az első Parkfürdőből a 2000-es években nőtt ki a mostani gyógyfürdő-komplexum.
Egy ellazító szombat vagy vasárnap az egyik közkedvelt fürdőben, vagy egy hosszú hétvége valamelyik gyógyvizes üdülőhelyen nemcsak a stressz okozta ráncokat tudja kisimítani. Fájós tagjainkat is új energiával töltheti meg! Ha még eddig nem tettük meg, épp itt az ideje felfedezni hazánk csodás fürdőit. A termálvíz kikapcsol, gyógyít, feltölt!
A cikk megjelenését a Magyar Turisztikai Ügynökség támogatta.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért. Valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!