Idén nyáron a mérgező virágokról és a kerti tárolásról írtam, ám az ősz kezdetével újra az enteriőrök lesz a téma. Szeptemberben a kényelmes kuckók és olvasósarkok kialakításában segítek.
Talán nem vagyok vele egyedül: a sűrű hétköznapokban (és a telezsúfolt hétvégéken) egyre nehezebb otthon időt szakítani a pihenésre és az olvasásra. Személy szerint legkönnyebben a kertben vagy a teraszon tudok kikapcsolni – a négy fal között, ahol mindig szem előtt vannak az elvégzendő feladataim, nehezebb ráhangolódni egy jó könyvre, magazinra, vagy egyszerűen csak kikapcsolni és töltekezni. És nem kérdés, mindannyiunknak szüksége van a napi „énidőre”! Akár az erkélyen, kertben, vagy a lakásban, de alakítsunk ki olyan kívánatos és kényelmes kuckó(ka)t – ezek lehetnek olvasósarkok is -, amelyenek már a látványa is pihenésre csábít. Mutatom a Griff Pagony pihentető „oázisait”.
Kültéri kényelem
Egyre rövidülnek a nappalok, így a munka utáni órákban már nem sokáig élvezhetjük a naplementét, ezért amikor csak az időjárás és időnk engedi, próbáljunk időt tölteni a szabadban. Mert ki mondta, hogy az olvasósarkok, kuckók helye csak a lakásban van? A napsütésben, friss levegőn eltöltött idő, legyen bármilyen kevés – akár egy fél óra is – csodákra képes!
Töltsünk egy pohár bort, vagy más kedvünkre valót és lazítsunk kicsit a munka végeztével, mielőtt nekilátunk az otthoni teendőknek. Érdemes könnyen mozgatható nyugágyakat és asztalkákat tartani, hogy könnyen napos helyre húzhassuk a kerti bútorokat. Célszerű, ha pokrócok is vannak kéznél a hűvösebb estékre.
Olvasósarkok nyugodt zuga
No de hol érdemes olvasósarkot kialakítani, pihenőfotelt elhelyezni a lakásban? Ha otthonról dolgozunk és a munkaállomás „eltüntetése” nem csak a laptop lecsukását jelenti, akkor kerüljük a dolgozószobát, vagy az íróasztal környezetét – így nem terelődnek gondolataink újra és újra a munkára. Találjunk egy nyugodtabb zugot!
Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy van vendégszobánk, már meg is találtuk a tökéletes helyszínt, hiszen ez a helyiség az év nagy részében valószínűleg kihasználatlan, csendes terület, ahogyan a Griff Pagonyban is.
A tökéletes vendégszoba kialakításáról itt olvashatsz bővebben.
Minden egy karnyújtásnyira
Téli időszakban még jobban értékeljük a napsütést, ezért nyugodtan rendezzük át aszerint a lakást, hogy a kedvenc fotelünkben élvezhessük ki ezeket a napsütötte perceket. Lehet, hogy olykor nem uralkodik majd tökéletes harmónia a szobában, de megéri a fáradozást. És ki tudja, hátha épp így találunk egy jobb elrendezést.
Jó, ha otthonunk több pontján is akad egy-egy kényelmes fotel, rekamié, vagy kanapé, amibe befészkelhetjük magunkat hangulatunktól függően, hisz néha csak az ablakhoz húzva nézelődnénk, néha egy jó filmmel kapcsolódnánk ki itt elfekve/eldőlve, néha pedig egy könyvvel kuporodnánk fel rá. Természetesen az olvasáshoz a legjobb a természetes fény, de szükséges egy olvasólámpa is. Az olvasósarkok elengedhetetlen tartozéka a lábtartó, vagy ottomán, a puha takaró és egy derékpárna is. Ha a háttérzajok könnyen elvonják a figyelmünket, nagy segítség lehet a fókusz megtartásában valamilyen white noise, vagyis monoton háttérzaj (többnyire a természet hangjainak) lejátszása.
Komfortos kuckó
Egy tökéletes kuckóban minden karnyújtásnyira van, mert ha sűrűn fel kell állnunk valamiért, újabb és újabb tennivaló köti le a figyelmünket – mondani sem kell talán, ilyen körülmények között nehéz valóban pihenni.
Néhány mobil asztal, kis lerakó ilyenkor hasznos: ezekre készíthetünk be nassolnivalót, italt és esetleg a mobilunkat, lehetőleg lehalkítva és lefordítva.
Kis találékonysággal egy kihasználatlannak tűnő sarokból is lehet meghitt menedék. Harry Potter szobájához hasonlóan például lépcső alatt is kialakíthatunk olvasósarkot.
Mi a gardróbszobában alakítottunk ki egy angolszász típusú „reading nook-ot”. Nagyon kevés helyet igényelt és nem csak barátságosabbá teszi a sok szekrény látványát, ide télen is besüt a nap, ráadásul praktikus ledobni rá a ruhákat öltözködés közben.
Indián nyár a pohárban
Egyre korábban sötétedik, ezért kell egy csalogató vacok, hogy nagyobb kedvvel térjünk be a kertből a házba, de addig is: élvezzük ki az indián nyarat és a meleg napokat egy csalhatatlanul nyári itallal, a Negronival.
Az Negroni koktél 1919 óta létezik, amikor is Camillo Negroni gróf megkérte a Cassoni Kávézó bárpultosát, hogy Americano koktéljába szóda helyett gint tegyen. Az Americano koktél Ian Fleming első 007-es regényében vált híressé: őfelsége legismertebb titkos ügynökének ugyanis akkoriban még ez volt a kedvenc itala.
Negroni koktél
Hozzávalók 1 főre:
- 3 cl vermut rosso
- 3 cl Campari (aki lágyabb ízt szeretne, próbálja ki helyette Aperollal)
- 3 cl gin
- sok-sok jég
- 1 narancshéj, vagy -gerezd
Elkészítés
A receptje és az elkészítése is igen egyszerű, hiszen mindhárom alapanyagból azonos mennyiséget kell használnunk. Egy old fashion típusú poharat töltsünk fel háromnegyedig jéggel és öntsük rá a három italt. Keverjük meg és díszítsük a naranccsal.
Ehhez az italhoz elengedhetetlen a sok jég, amelyek lassú olvadásától lesz lágy és harmonikus az íze.
Alapjában véve ez egy igen erős aperitif ital, ezért jobb is lassan kortyolgatni éhgyomorra.
Ideális koktél egy partira, hiszen előre be lehet keverni és csak a jégre kell rátölteni.
Napsütéses szeptembert mindenkinek a Griff Pagonyból!
Bánhalmi Attila
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!