Lázár Eszter egyszemélyes márkája, a bo-hem design manu szinte végtelen kombinációs lehetőséget nyújtó lámpákat kínál, amelyek remekül illenek a legkülönbözőbb stílusú terekbe.
Milyen területen dolgoztál, mielőtt létrehoztad a márkádat?
Amellett, hogy a bo-hem design manu tervezője, alapvetően táncművész vagyok, táncpedagógus. Lételemem a mozgás, és kiaknázom a benne rejlő lehetőségeket a színpadon és a tanításban egyaránt. Ez visszaköszön a dizájneri hozzáállásomban is, hiszen a tárgyaim ugyanúgy a végtelenségig variálhatók, akár egy mozdulat. Elvégeztem a KREA tervezőgrafikusi képzését, és az itt szerzett tudást főként falmatricák, poszterek készítésénél hasznosítom. Élvezem, hogy egyszerre több területen tevékenykedhetek. Jellemzően projektalapú munkáim vannak, így nem gond, hogy párhuzamosan mozgástervezőként dolgozom a Magyar Állami Operaházban vagy színpadi mozgást tanítok a Zeneművészeti Egyetemen, utána pedig a műhelyemben lámpákat készítek, esetleg a gép előtt ülve egy tér falait dekorálom. Imádok játszani a terekkel, örülök, ha valamit átalakíthatok, újraépíthetek.
Hogyan találtál rá a lámpákra?
Tervezőgrafikusként a szabadkézi rajz a mindennapjaim része. Édesanyám keramikus, így a vonzódásom a formákhoz, a különféle anyagokhoz egészen messzire nyúlik vissza. Ösztönösen kezdtem el lámpát tervezni, sok rajzot készítettem, és egyszer csak összeállt a kép. Aztán már tudatosan játszottam a különféle formákkal, kombinációkkal. Azt hiszem, éppen ez volt a lényeg: a játék. Persze hosszú utat kellett bejárnom, amíg megtaláltam azt az esztergályosmestert, akivel sikerült jó személyes kapcsolatot kialakítani.
Honnan jött a vállalkozás ötlete?
Szeretem a különleges tereket, és mindig lenyűgöz a fény, utóbbi fontos szereplő a színpadi előadásokban éppúgy, mint a lakások kialakításában. Az egyedi lámpákkal szeretnék hozzájárulni, hogy az otthonokban, közösségi terekben nagyobb hangsúlyt kapjon az enteriőr, illetve annak egy részlete. Egy személyre szabott lámpához jobban kötődünk, ez pedig segíti a feltöltődést. Innen ered a márkanév is: a „bo hem” egy svéd kifejezés, a jelentése „otthon lenni, otthon maradni”, ugyanakkor a szó utal a márka bohém jellegére is.
A bo-hem design manu modelljei kissé emlékeztetnek a készségfejlesztő gyerekjátékokra. Valóban ezek inspiráltak?
Várandós voltam, amikor nekiláttam a munkának, de csak sokkal később jöttem rá, hogy a gyerekek mennyire imádják ezeket a formákat. Persze időközben kifejezetten nekik is készítettem néhány darabot, és a jövőben a kínálat további tárgyakkal bővül majd. De ezek a formák a felnőttekből is előhívják a gyermeket: amikor szerelünk, még a villanyszerelők is lelkesen játszanak, és ez fantasztikus élmény.
Az esztergált lámpák egyszerű elemekből épülnek fel. Hogyan találsz ki egy-egy modellt?
A színeket az adott tér, a környezet és az egyedi igények szerint választom ki. A formát általában rám bízzák a megrendelők, de előfordul, hogy együtt találjuk ki.
Egyedi lámpabúrákkal is foglalkozol.
Igen, ez egy új termékvonal a bo-hem design manu életében. A lámpabúráim is személyre szabhatók, kézzel készítem őket újrahasznosított pamutból. A forma és a szín természetesen minden darabnál meghatározó.
Hogyan fogalmaznád meg az ars poeticádat?
Számomra alapvető a tervezés spontaneitása és a lámpák variálhatósága, a végeredmény éppen ezért egyedi és izgalmas. Egy bohém hangulatú darab egyidejűleg elegáns is lehet, belesimul a környezetébe, ugyanakkor magára vonzza a tekintetet. Arra törekszem a tervezésnél, hogy a munkáim minden térben működjenek!
Eszter csodás munkáját térrendezőként is megismerheted az augusztusi Lakáskultúra Beköszönnek a mókusok című lakásriportjából. A lapszámot keresd az újságárusoknál!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!