Szakértőnkkel vesszük sorra, mitől függ a komfortérzet, és mit tehetünk annak érdekében, hogy a lehető legjobban érezzük magunkat az otthonunkban!
A komfortos otthon optimális kialakítása
A komfortérzet az embernek az őt körülvevő zárt téri környezethez fűződő szubjektív viszonya. Számos körülménytől függ, de vannak dolgok, amelyekre különösen érdemes odafigyelni. Az életminőségünket befolyásoló tudatos döntésekkel és a gondosan kiválasztott megoldásokkal sokat tehetünk azért, hogy a legtöbbet hozzuk ki a lakásunkból és a végeredmény egy valóban komfortos otthon legyen.
1. Hőmérséklet
Fizikai és mentális állapotunkra érezhetően hatással van a hőmérséklet, ám az tévhit, hogy az ember csak egy meghatározott hőmérsékleten (pl. 22 ℃) érezheti igazán jól magát. Nem adhatunk meg általánosan érvényes ideális hőfokot, hiszen a komfortérzet számos tényezőtől függ, többek között a környező felületek sugárzási hőmérsékletétől, a ruházattól vagy akár az általunk végzett fizikai tevékenységtől. Arra viszont mindenképpen ügyeljünk, hogy a különböző felületek és a helyiség levegőjének hőmérséklete közel álljon egymáshoz, mert a 6-8 ℃-nál nagyobb hőmérséklet-különbség nem előnyös.
Tipp:
A 2021-től érvénybe lépő energetikai szabályozás szerint az új építésű ingatlanok energiaigényének 25%-át megújuló energiaforrásokból kell fedezni. Ha korszerű hőleadó rendszereket alkalmazunk – amelyek sugárzó módon közvetítik a hőt –, alacsonyabb belső hőmérséklet is elég a kellemes közérzethez, ezáltal pedig sokat spórolhatunk.
2. Páratartalom
Az emberi szervezet számára a 40-60%-os relatív páratartalom az optimális. Ha túl magas a levegőben lévő vízgőz mennyisége, az kedvező feltételeket biztosít a kórokozók szaporodásához, és növeli az allergia kialakulásának kockázatát.
A hőérzet szempontjából a magasabb páratartalmú levegőt melegebbnek, az alacsonyabb páratartalmút hűvösebbnek érzünk.
3. Légmozgás
A lakásban zárt ajtók és ablakok mellett is van légáramlás, bár ezt nem érzékeljük, ha nem haladja meg a 0,15 m/s sebességet. A túl intenzív légmozgás miatti huzat nemcsak zavaró, de hosszabb távon egészségkárosító is lehet.
A klíma szintén okozhat kellemetlenségeket, testi panaszokat, ezért bánjunk csínján vele. Minél egyenletesebb a légmozgás, annál hosszabb ideig érezzük komfortosnak az adott helyiséget.
Tipp:
A huzat minimalizálása érdekében érdemes modern felületfűtési és -hűtési rendszereket választani, amelyeknek köszönhetően kisebb a hőáramlás, egységesebb a hőeloszlás és nem jelent többé gondot a porkavarás.
4. Zaj
A komfortos otthon alapja a csend, hiszen a zajterhelés akadályozza a koncentrációt, feszültté tesz, egyértelműen rontja a közérzetet, ám gyakran nem szentelünk kellő figyelmet a zajártalomnak, mert egészségkárosító hatása közvetlenül nehezen mutatható ki. Pedig saját viselkedésünkön is könnyen lemérhetjük, hogy a magas zajszint kifejezetten zavaró az ember számára, hiszen tudatosan vagy öntudatlanul szokásaink megváltoztatásával védekezünk ellene.
Tipp:
Vizsgáljuk meg a háztartási gépeinket, és cseréljük le a túl hangos eszközöket. Nemcsak a látható (pl. klíma), de a nem látható zajforrásokra is figyeljünk! Ma már a lefolyórendszerekből is létezik zajcsökkentett változat. Ha új házba költözünk, korszerű, maximális zajvédelmet biztosító technológiákban gondolkodjunk.
5. Világítás
Akár természetes, akár mesterséges fényforrásról van szó, teljesítményünket és hangulatunkat jelentősen módosíthatja a megvilágítás. Eltérő fényviszonyok mellett eltérő módon érzékeljük a teret, a gondosan kiválasztott, megfelelően elhelyezett lámpák jóvoltából a szó szoros értelmében más fényben látjuk otthonukat.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!