Egy felújítás mindig telis-tele van kihívásokkal, nehézségekkel és váratlan helyzetekkel. Épp egy felújítás közepén járva tapasztalom ezt a saját bőrömön is: most összegyűjtöttem néhányat a számtalan elkövetett hibánkból, hogy téged már ne érjen kellemetlen meglepetés.
Hidegburkolat kiválasztása
A váratlan felújítási hibák közül elsőként a burkolat adta fel a leckét. Tudtad, hogyha akár 0,5 mm eltérés is van a két különböző csempe között, felrakásnál a fugák nem futnak egymásba? Persze, ez így, leírva evidensnek és egyértelműnek tűnik, de amikor már többedszerre jársz a csempe szaküzletben és örülsz neki, hogy sikerült kétféle, szép csempét is kiválasztani, akkor ez a fél centiméter fel sem tűnik… A tanulság? Az egy térben elhelyezett hidegburkolatot ugyanattól a márkától szerezd be, így elkerülheted a plusz köröket a szaküzletben, ahol talán visszaveszik a bontatlan „hibás” csempét és ahol némi ráfizetéssel veheted meg az újakat.
A munkálatok időzítése
Melyik feladat mi után következik? Talán a legnagyobb logisztikát ez jelenti: milyen sorrendben hívd a szakembereket. Ha falakat mozgatsz, bontasz, építtetsz, elsőként természetesen a kőműves jön. Ezután érdemes hívni a vízvezeték-szerelőt, majd jöhet a burkoló és a villanyszerelő. Ám ha nem egyeztetsz jó előre időpontot a szakikkal – akár szerződésbe is foglalva a munkálatok időintervallumait –, könnyen csúszás lehet a vége. Ahogyan történt nálunk is: volt, hogy másfél hetet várt a burkoló a vízvezeték-szerelőre, akinek időközben becsúszott egy másik munka.
Hol élünk mi?
Ez utolsó pont nem egy a felújítási hibák közül, csak a jelenlegi helyzetünk. Zajlik a felújítás, miközben mi is abban a lakásban élünk, ahol a munkálatok zajlanak, így megtanultuk elfogadni, hogy már hónapok óta nincs rend és sok helyen áll a finom por. A por, amelyet ugyan megpróbálhatunk időről időre letörölni, de valójában szélmalomharcot vívunk a kosszal. Így minden leendő lakásfelújítóknak azt tudom tanácsolni, hogy tényleg, de tényleg mindent gondoljanak alaposan végig, mielőtt belevágnak a munkálatokba. Készítsenek ütemtervet, és amilyen alapossággal csak lehet, tervezzék meg a folyamatokat. Érdemes lehet egy lakberendező vagy belsőépítész felfogadása is, hiszen amit az ő fizetésén spórolhatunk, azt egy későbbi hibával duplán is elveszíthetjük. Sőt egy jó lakberendező, belsőépítész kiépített kapcsolatrendszerrel bír, így a szakemberek munkadíja is kedvezőbb lehet, de még az is előfordulhat, alapanyagokat, burkolatokat is kedvezményesebb áron tudja biztosítani nekünk.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!