Egy műalkotás, egy művész és egy enteriőr: sorozatunkban kortárs műtárgyakat mutatunk be és szemléltetjük, hogyan mutatnak jól a mindennapokban.
Sokan a lakás színeivel és stílusával harmonizáló műtárgyakat részesítik előnyben otthonukban, azonban a műalkotások kiválasztásánál érdemes elsődlegesen a különlegességre törekedni. Egy, az otthonunkban elhelyezett egyedi műtárgy tükrözi sajátos ízlésünket, gondolkozásunkat és a világról alkotott elképzeléseinket. Legyünk vakmerőek és engedjük szabadjára a fantáziánkat! Ha sikerül olyan alkotást választanunk, amely sajátos jelentéstartalommal bír számunkra, jobban kötődünk az üzenethez, amelyet a műtárgy hordoz.
Egyszerre ismerős és idegen
Ehhez a kapcsolathoz Schwéger Zsófia: Még mindig itthon (London, Stratford) #4, 2021 című alkotását választottuk, amelynek egyszerű, letisztult formái békés hangulatot árasztanak, azonban érezhető feszültséget tapasztalunk abban, hogy képei nélkülözik az emberi lét bármely fellelhető bizonyítékát.
Schwéger Zsófia: Még mindig itthon (London, Stratford) #4, 2021. Fotó: Art Advisory Budapest, INDA GalériaSchwéger Zsófia művészetéhez szorosan kapcsolódik az emigrációval való megbékélés folyamata. Pasztellszínű, grafikus festményei – amelyek nagymamája magyarországi otthonának belső tereit idézik –, olyanok, mint az emlékezet feltárása: „A családom már nem használja a házat, mivel Londonba költöztünk – mégis, a régi bútorok és tárgyak nagy része még mindig ott van. Mintha megdermedt volna az időben. Csábító színeket használok, mivel azt akarom, hogy a festményeim vonzóak és hívogatóak legyenek, ugyanakkor reduktív módon viszem fel a festéket, utalva az idegenség érzésére. Szeretem azt az elképzelést, hogy a festmények meghívnak, de ki is zárnak.” – jegyzi meg a művész.
Meghitt nosztalgia, rideg környezet
A vászon fehérje néha áttűnik a színtömbökön, míg a szabadkézi vonások apró remegéseket hoznak létre a festék felvitelében; ez a határok szelíd szétfolyását, ami a tulajdonlás bizonytalanságát és az emlékezet idővel való törékenységét idézi. Az alkotás tehát mintegy kontrasztot alkotva a szoba többi részével a meghitt nosztalgia mellett egy szomorúbb, ridegebb teret idéz meg, miközben a valós szoba barátságos és kényelmes, ezzel mélyítve a valóság és művészet közötti komplex viszonyrendszert.
A rovat szakmai partnere az Art Advisory Budapest.
Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!