A kertészkedés lényege vajmi keveset változott a kezdetek óta, ám az elmúlt néhány évben új irányzatok jelentek meg a hobbikertekben, például egyre fontosabb a környezettudatosság. Éppen ezért úgy véljük, az alábbi trendek nem mennek ki egyhamar a divatból.
Környezettudatos slow gardening
Az új kertészeti trendek között az első rögtön a klímaváltozás jegyében született. A gasztronómiában hódító slow food kezdeményezés hatására kibontakozó lassú kertészkedés elnevezésű mozgalom az évszakok és a kert folyamatos változásának ráérős átélésére és stresszmentes, örömteli kertművelésre, ugyanakkor környezettudatosságra buzdít. A fenntarthatóságra törekedve igyekezzünk észszerűen kihasználni a természet adta lehetőségeket: válasszunk őshonos vagy a hazai éghajlathoz és a kert mikroklímájához jól alkalmazkodó, helyben beszerezhető növényeket, gyűjtsünk esővizet az öntözéshez, takarjuk mulccsal a talajt a kiszáradás és a gyomosodás ellen, komposztáljuk a konyhai szerves és a kerti zöldhulladékot, továbbá lehetőleg mellőzzük a vegyszereket. Illatos, színes virágokkal vonzzuk a beporzást végző méheket, lepkéket, fákkal és cserjékkel javítsuk a levegő minőségét, és biztosítsunk fészkelőhelyet a madaraknak. A rovarok számára jó búvóhely lehet a „darázsgarázs”, a sünöknek pedig egy ágkupac.
Ajánlott növények
Lepkebarát fajok: büdöske, csodatölcsér, díszdohány, holdviola, ibolya, jezsámen, kakukkfű, kasvirág, lángvirág, levendula, lonc, mályvacserje, napfényvirág, nyáriorgona, őszirózsa, petúnia, rézvirág, tatárvirág, török szegfű, trombitavirág, zsálya.
Szárazságtűrő évelők: bőrlevél, cickafark, csillagfürt, daravirág, indás ínfű, kövirózsa, ligetszépe, menyecskeszem, rozmaring, tollbuga.
Monokróm színpaletták
A valamely szín rokon árnyalataira komponált kert kialakítása egyszerűnek tűnik, de gondos tervezést igényel, mert úgy kell összeválogatni a hasonló fény-, talaj- és öntözési igényű növényeket, hogy tavasztól őszig folyamatosan jelen legyen egy általunk preferált nyugtató hűvös (például fehér, kék, lila, ibolya) vagy egy pezsdítő meleg (sárga, narancs, vörös) alaptónus. A zökkenőmentes átmenet érdekében a hosszan nyíló évelőket, valamint a színes lombú-termésű cserjéket és fákat könnyen cserélhető egynyáriakkal és dézsásokkal társíthatjuk. A monokróm kertben fontos szerepük van a látványt izgalmassá tevő növényi formáknak, textúráknak és a dekorációknak. A trendi fehér ágyások virágait elegáns ezüstszürke lombokkal hangsúlyozhatjuk.
Ajánlott növények
Fehér és krémszínű virágok: bugás lángvirág, estike, hortenzia, hóvirág, hunyor, kasvirág, krizantém, küllőrojt, liliom, margitvirág, nárcisz, pillangóvirág, rózsa, szarkaláb, százszorszép, szellőrózsa, tátika, tulipán.
Ezüstszürke levelű kísérők: gyapjas tisztesfű (nyuszifül), gyöngykosárka, hamvas cipruska, molyhos madárhúr, örökzöld zabfű, kaukázusi tátorján, üröm.
Balkonkert és zöld oázis
Bármennyire lakályos az otthonunk, jólesik kimozdulni a négy fal közül. A kertészeti trendek a teraszt is érintik: a balkonon úgy helyezzük el a virágládákat, kaspókat, függőcserepeket és növénypolcokat, hogy elférjünk mellettük, ha olvasgatnánk vagy kiköltöznénk a home office-szal.
Tavasztól őszig kitelepülhetünk a kertbe is, amelyet magas kerítéssel, növényfalakkal és sövényekkel elhatárolhatunk a zajos külvilágtól, hogy kényelmes kerti bútorokkal és hangulatos kiegészítőkkel berendezett, félrevonulásra és feltöltődésre alkalmas, meghitt oázist teremtsünk. A teljes kikapcsolódást célzó „green balance” trend jegyében nyugalmat és rendezettséget sugárzó, semleges színű és formájú növények alkotta összeültetésekkel fokozhatjuk a hatást.
Ajánlott növények
Edényes díszek: angyaltrombita, babér, begónia, citrusok, encián, hibiszkusz, hortenzia, jázminok, leander, papagájvirág, sétányrózsa, szerelemvirág.
Felfuttatható fajok: Bougainvillea, feketeszem, golgotavirág, hajnalka, klemátisz, ólomvirág, sarkantyúka, szagos bükköny, trombitafolyondár, vadszőlő.
Kertből az asztalra
Igazi sikerélményben lehet részünk, ha saját termesztésű zöldséget, gyümölcsöt és ehető virágokat szüretelünk. (A termesztésbe már az óvodásokat is bevonhatjuk, ha elkerítünk számukra egy kis sarkot vagy kapnak egy balkonládát, hogy némi segítséggel önállóan nevelhessenek gyorsan termő zöldeket.)
Haszonnövényeink számára létszükséglet a napfény, a tápanyagban gazdag talaj és a jó vízellátottság. A dekoratív zöldségféléket (például a mángoldot, tűzbabot) és fűszernövényeket bátran társíthatjuk dísznövényekkel. Gondozásuk során kevesebbet kell hajolgatni, ha magaságyásokat létesítünk. Műtrágya helyett használjunk komposztot, kerüljük a kémiai permetezőszereket, és egymást támogató növények ültetésével, szükség esetén kíméletes bioeljárásokkal védekezzünk a betegségek és kártevők ellen.
Ajánlott növények
Balkonzöldségek: cukkini, csili, futóbab, padlizsán, paprika, paradicsom, salátafélék, uborka.
Balkongyümölcsök: áfonya, kivi, oszlopos fák (alma, barack, cseresznye, körte, meggy), ribiszke, szamóca.
Fűszerek: bazsalikom, borsmenta, citromfű, kakukkfű, levendula, majoránna, metélőhagyma, rozmaring, oregánó, petrezselyem, tárkony, turbolya, zsálya.
Kevés munka, sok öröm
A következő a kertészeti trendek között a könnyen fenntartható kültéri „oázis”. Mindenekelőtt válasszunk olyan könnyen tartható növényeket, amelyek nemcsak virágzatukkal, lombjukkal és/vagy színes termésükkel, hanem különleges ágstruktúrájukkal, esetleg feltűnő kérgükkel is díszítenek. Lombhullató fák, cserjék és sövények helyett ültessünk örökzöldeket, hogy megkíméljük magunkat az őszi avarsepregetéstől.
A kézi locsolást kiválthatjuk balkonon, teraszon is működőképes víztakarékos csepegtető vagy automata öntözőrendszer kiépítésével, a gyomokat pedig elnyomhatjuk mulcsok (például dekoratív fakéreg, kőzúzalék) és a gyep helyettesítésére is alkalmas talajtakaró növények segítségével. A pázsithoz ragaszkodók a helyi fény- és talajviszonyoknak leginkább megfelelő, igény szerint „taposást tűrő” vagy „sport” fűmagkeverékkel gyepesítsenek. Nagy felület esetén különösen érdemes beszerezni egy „okos” fűnyíró robotot.
Ajánlott növények
Sziklakerti évelők: apró nőszirom, délvirág, füzéres sáfrányfű, kerti kakukkfű, kövirózsák, kőtörőfű, kutyatejek, kúszó lángvirág, napszem, pálmaliliom (jukka), pázsitviola, sziklaiternye, tengerparti pázsitszegfű, varjúhájak.
Díszfüvek: árvalányhaj, deres csenkesz, gyepes sédbúza, japánfű, nádtippan, örökzöld zabfű, pampafű, rezgőfű, szálkafű, tollborzfű, zebrafű.
Online támogatással a kertészeti trendek között
A világhálón és a közösségi oldalakon megismerhetjük a legújabb kertészeti trendek sorát, segédletet kereshetünk kerttervezéshez, tájékozódhatunk a trendekről és növényújdonságokról, megismerhetjük kerti és szobai kedvenceink igényeit. Ráadásul lépésről lépésre útmutatókat találhatunk a szezonális teendőkről az ültetéstől a növényápolásig, és a témába vágó online magazinokat, blogokat olvashatunk. A Pinteresten és az Instagramon kreatív ötletek tárházában kutakodhatunk, a YouTube-on videók sokaságát nézhetjük, sőt akár képesítést adó online tanfolyamon is gyarapíthatjuk tudásunkat. Kanapétúrákon eljuthatunk neves arborétumokba, botanikus kertekbe vagy rangos nemzetközi kiállításokra, mint a Chelsea Flower Show, és nem utolsósorban gombnyomásra beszerezhetünk magokat, virághagymákat, növényeket, virágföldet, kaspókat, szerszámokat és más kiegészítőket.
Hasznos helyek
Webáruház, áruda: bakker-hu.com, fitoland.hu, oazis.hu, tuja.hu; florapont.hu, makert.hu.
Tudástár: edenkert.hu, humusz.hu (komposztálás), kert.lap.hu, mme.hu (madárbarát kert).
Applikációk: Google Lens (növényfelismerés), Kert Menedzser (figyelmeztetés esedékes tennivalókra), Kertportál (bioveteményes-tervező)
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!