A kerítés nem csak védelmi funkciót lát el, fontos szerepe van a ház megjelenésének, az összképnek a kialakításában. A látogatók számára meghatározó az első benyomás, a lakók pedig ezt pillantják meg elsőként, amikor hazaérkeznek.
1. A kerítés stílusa
Köztudott, hogy egy lakás vonzerejét jelentősen növeli a hívogató bejárati ajtó és a hangulatos előszoba, ám azt néha elfeledjük, hogy családi házak esetében legelőször a kerítés vonja magára a figyelmünket. Éppen ezért nem árt elöljáróban leszögezni: a kerítés otthonunk szerves része! Tervezzük meg gondosan, hogy harmonizáljon az épület stílusával, passzoljon az előkerthez, és igazodjon az utcaképhez, főleg a közvetlen szomszédok kerítéséhez. Járjunk utána, hogy a településen hoztak-e a kerítésekre vonatkozó szabályokat. A kerítés építéséhez nem szükséges építési engedély, de bejelentési kötelezettséget előírhatnak.
2. Átláthatóság
Az áttört változat egyértelműen jelzi nyitottságunkat a világ felé, előnye, hogy az utcáról nézve jobban érvényesül a ház, a kerítés szinte együtt él az előkerttel, ám mindez néha hátrány is lehet, hiszen nem tudunk elrejtőzni a járókelők szeme elől. Egy tömör kerítésnek jobb a hangszigetelő képessége, erősebb a védelmi funkciója, jóvoltából nagyobb szabadságot élvezhetünk a kertben és udvaron – de persze így mi sem láthatjuk, hogy mi történik az utcán, ki érkezik hozzánk, és a ház körül ólálkodó tolvajokat sem vesszük észre. A négylábú kedvencek szempontjából mindenképpen ez a jó választás, hiszen a kisállatok hajlamosak kiszökni egy szellősebben rácsozott kerítésen keresztül, és nemegyszer kiássák magukat a rosszul alapozott kerítés alatt.
3. Zajszűrés
A betonkerítés érezhetően csökkenti zajterhelést, de nem ajánlott önmagában alkalmazni, mert barátságtalan hatást kelt, ráadásul a nyári kánikulában hosszú ideig ontja magából a kellemetlen forróságot. Amennyiben e mellett döntünk, futtassuk be örökzöld növényekkel!
Teljesen természetes térelválasztó az élősövény, amely a zajvédelem szempontjából is jó megoldás. Mindenképpen örökzöld növényeket telepítsünk, mert ezek egész évben betöltik szerepüket. A talajszinttől a tetejéig falszerű, formára metszett sűrű sövény a leghatékonyabb. Tökéletesen megfelel a célnak például a babérmeggy, a Leyland-ciprus és a tiszafa. Ha van elég hely a kertben, érdemes még egy fasort is ültetni a sövény elé.
4. Megjelenés
A kerítés készülhet pillérekkel tagoltan, lábazattal és anélkül, az anyaga lehet vakolt, festett, illetve burkolhatjuk kővel, műkővel vagy más fagyálló burkolattal. Gyártanak színezett zsaluköveket kifejezetten erre a célra. Gyakori az oszlopokkal tagolt, kerítésbetétes megoldás, találhatunk kovácsoltvas vagy kovácsoltvas jellegű, zártszelvényes, laposvas, Haidekker-hálós, fautánzatú, faléces, homogén felületű alumínium- és üvegbetéteket is. Törekedjünk az egyszerűségre! Minél kevesebb fajta anyagot használunk, annál harmonikusabb az összkép. Amennyiben csak két egymáshoz illő anyagot, színt kombinálunk, sokkal letisztultabb és ízlésesebb lesz a végeredmény. A főszereplő a ház, a kerítés emelje ki a szépségét, de ne vonja el róla a figyelmet. Ha például fekete kovácsoltvas erkélykorlát került az épületre, a fekete fém jelenjen meg a kerítésen is. A kerítés lábazatának, oszlopainak festéséhez válasszuk ugyanazt a színt, mint a házhoz. Amennyiben a házon faelemek vannak, azonos színű és fajtájú fát keressünk a kerítéshez és a kerti építményekhez, és terméskő burkolat esetén szintén ugyanolyan követ használjunk!
5. Kapuk
A kerítés kapuja közterületre, kifelé nem nyílhat. Amennyiben szeretnénk elektromos kapubejárót az autónak, kaputelefont, világítást, gondoskodjunk az áramforrásról. Az autónak választhatunk tolókaput, úszókaput vagy kétszárnyú kaput; hogy melyik a számunkra megfelelő technika, az nagyban függ a kapu fesztávolságától, anyagától, és hogy milyen irányban tud problémamentesen nyílni. Tolókapunál ne feledjük, hogy csak a telkünkön belül mozoghat a kerítés mentén, tehát sövényt csak az utcára telepíthetünk, így a kapu hosszában mindig látható lesz a kerítés a ház felől. Fontos, hogy elég széles legyen a kapu, főleg, ha egyirányú, keskeny utcából fordulunk be, és korlátozott a manőverezési lehetőség. Minimum 3,3 m nyílásszélesség javasolt. Az autóbeálló kapu ne közvetlenül a telek szélére kerüljön, hanem legalább egy méterrel beljebb, ez különösen lényeges, ha a szomszéd parkolója, előkertje a telekhatárnál kezdődik. A személykapu tervezésekor figyeljünk arra, hogy elférjen a postaláda, a kapucsengő/kaputelefon, a névtábla és a házszám. Érdemes úgy elhelyezni, hogy a házból lássuk, aki becsenget hozzánk.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!