A folyók, tavak mentén elhelyezkedő, sűrűn lakott városokban egyre népszerűbb lakhatási alternatívát jelentenek a vízre telepített lakóhajók és úszóházak.
Mint egy fényűző villa: modern úszóházak az öbölben
A különleges hangulatú vízi otthonok, úszóházak többnyire a legmodernebb technológiák alkalmazásával és a legújabb trendek figyelembevételével készülnek, mind felszereltségüket, mind külső megjelenésüket tekintve. Az i29 architects által megálmodott lakóhajó például egy fényűző „villa” az észak-amszterdami Schoonschip negyedben, amely jelenlegi formáját nem kis részben az itt élők civil kezdeményezésének köszönheti.
A projekt eredményeként felépült 46 önálló úszóházban több mint 100 ember él. A fejlesztés 2010-ben indult. A cél az volt, hogy egy fenntartható, a környezeti adottságokhoz és a lakók elképzeléseihez maximálisan igazodó lakóövezettel bővüljön a város. A vízellátást nagyrészt az eső biztosítja, az elektromos energiáról pedig napelemek gondoskodnak. A terület egységes építészeti karakterét ez az új úszóház sem bontja meg, bár társainál egyedibb, és számos szokatlan megoldással büszkélkedhet. A három szinten három hálószoba, két fürdőszoba, egy nappali és egy fényárban úszó lakókonyha osztozik, utóbbiból az egész öböl belátható. Az épület ház jellegét erősíti a ferde tető, a feketére festett fahomlokzat pedig monolitikus tömbként hat, amelyet csak a hatalmas ablakfelületek és kellemes teraszok törnek meg.
„Lakóladik”
Más léptékű vállalkozás a Sneci névre keresztelt lakóhajó, amelyet Bene Tamás a barátai számára tervezett. A Budapest belvárosában élő házaspár szabadidejének nagy részét a Tisza-tónál tölti. Olyan nyaralóra vágytak, amely nem helyhez kötött, és szoros kapcsolatban áll a vízzel. A hajó tökéletesen megfelel az elvárásaiknak. Jellegében igazodik az épített környezethez, harmonikusan belesimul a tájba, és annak ellenére, hogy kifejezetten kis méretű, minden funkciónak helyet biztosít. A felépítmény egy klasszikus ladikalapra került, és megtalálható benne minden, ami egy néhány napos nyaraláshoz szükséges: kényelmes fekhely, mosogató, főzési lehetőség, fedett étkező, napozóterasz. Bár a tervező láthatóan törekedett az egyszerűségre, és az anyaghasználat is kifejezetten visszafogott, az alumínium-, valamint a szép rajzú nyárfa és vörösfenyő felületeket egyedivé teszik az izgalmas megoldások.
Tojás a vízen
Egy úszóház a főszereplője Stephen Turner képzőművész legendássá vált experimentális művészeti projektjének. A PAD Studio és a SPUD csapatával közösen építették meg és bocsátottak vízre az Exbury Egg nevű, 6 m hosszú, 2,8 m átmérőjű óriási fatojást. A dél-angliai Beaulieu folyón kötelekkel rögzített állóhajó egy éven keresztül szolgált számára lakó- és munkahelyként. A kísérlet beváltotta a hozzá fűzött reményeket, hiszen sikerült létrehozni egy önellátó és fenntartható alkotóházat, amely csak minimálisan terheli a környezetet. Turner nem csak a helyi élővilágot és a környezetet vizsgálta, arra is kíváncsi volt, hogy saját művészi tevékenységére milyen hatást gyakorol a természet közelsége, sajátos ritmusa, dinamikája. A kezdeményezés számos díjat nyert, ma már világszerte úszóházak példajaként tekintenek rá.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!