Országszerte tombol a kánikula, tikkasztó a hőség, ilyenkor sokkal több vízre lenne szükségük a kerti növényeknek. A hőségriadó miatt azonban több településen is megtiltották a locsolást… Lássuk, mit lehet tenni, ha a kerti öntözés akadályokba ütközik!
Ismét kitört a rekkenő hőség. A kánikula miatt sorra dőlnek megint a melegrekordok, és még jó pár napig várnunk kell az enyhülésre. Több településen már korábban is vízkorlátozást rendeltek el. Vagyis arra kérték a lakosságot, hogy ivóvizet csak ivásra használjanak, medencék feltöltésére, kocsimosásra, és locsolásra ne.
Sokakban azonnal felmerült a kérdés: mi lesz így a növényekkel? Hiszen a tikkasztó hőség a kertet is megviseli, legyen szó konyhakertről vagy dísznövényekről, ebben az időszakban rengeteg vízre lenne szükségük. Szerencsére van megoldás, mutatjuk!
Kánikula idején: ne engedjük szökni a talaj nedvességét
Hazánkban is egyre nagyobb divat a mulcsozás, és nem csupán a díszkertekben, a konyhakertekben is. Általában fenyőkéreggel, ágnyesedékkel szokták a talajt takarni a növények alatt, ami egyrészt mutatós és javítja a talaj minőségét, de emellett nem engedi elszökni, megőrzi a talaj nedvességét kánikula idején. Például a fenyőkéreg biztosítja, hogy savanyú legyen a talaj (ezt különösen az áfonya igényli), de a szalmával, szénával mulcsozott talaj is egy idő után gazdagabb lesz tápanyagokban. Emellett a takarás a vizet sem engedi elpárologni; több hobbikertész számolt be róla, hogy még a mostani hőségben is elég három-négynaponta meglocsolni a növényeket, hiszen ennyi ideig nedves maradt a takarás alatt a talaj.
Széna, szalma, ágapríték
Többféle mulcsot választhatunk, a növények alatt lévő talaj takarásához: a fűnyírás utáni nyesedék, ősszel a hullott lomb (fontos, hogy a diófáét nem szabad felhasználni), forgács egy közeli asztalosüzemből, fakéreg – de a legtöbbször a szénát és a szalmát használják a kertekben. Több helyen is lehet kapni akár körbálás, akár kis, kockabálás szalmát, ami a konyhakertbe terítve megőrzi a talaj nedvességét. Emellett még egy haszna van: kevésbé melegszik fel a talaj. Míg a mulcsmentes területeken ilyen hőségben akár 30-35 Celsius fokos is lehet a növények alatt a föld, a mulcsozott területeken nem megy 20 Celsius fok fölé. A kíméletes talajhőmérsékletből pedig egyenesen következik, hogy az oda ültetett és féltett növény nem szárad ki, egészsége sokkal hosszabban megmarad.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!