A felújításon mindenki szeretne minél hamarabb túlesni – és ha lehet, a lehető legolcsóbban megúszni. Nem érdemes azonban minden esetben kompromisszumot kötni: tervezéskor vedd figyelembe a hosszútávú célokat is, így lehet, hogy most picit több a macera, de hidd el, ha megfogadod az alábbi tanácsokat, jó pár évre letudhatod a renoválási munkálatokat.
Ha nagyobb felújítás előtt állsz, az első és legfontosabb teendőd, hogy alaposan gondold át a folyamatokat, feladatokat. Mivel drága mulatságról beszélünk, tervezés nélkül nem is érdemes belevágni – fontos, hogy a hosszútávú renoválási terveiddel ne ütközzenek a rövid távú célok. Így például nem szerencsés, ha méretre készíttetsz függönyöket, majd csak utána döntesz az új, vastagabb meleg- vagy hidegburkolat lerakása mellett – ilyen esetben már jó néhány centis szintemeléssel kell számolni, vagyis az éppen padlóig érő textil szép esése csúnyán megörtik.
A burkolat
Ha már padló: amennyiben valamilyen oknál fogva várnod kell még – akár hónapokat – a végleges burkolat anyagára, esetleg a szakemberre, aki azt lerakja, ne vegyél ideiglenesen olcsó laminált padlót az adott helyiségbe. Olcsóbb és környezettudatosabb megoldás ilyenkor a lebomló linóleum, amit könnyebb lerakni, de felszedni is.
Maradjunk a burkolatnál! Még a felújítás tervezésének fázisában gondold át, hogy a helyiségekben a különböző burkolatok egy szintben legyenek – az sohasem szerencsés, ha a küszöböknél, vagy akár a szobán belül egy-egy hideg- vagy melegburkolat találkozásánál szintkülönbség alakul ki. Tervezéskor ezt a gondot az aljzatok szintezésével kipipálhatod.
A minőség nagyon fontos a járólapok, csempék esetében is. Ha nem is tudod megvenni a legdrágább alapanyagot, a lerakás módjával elkerülheted, hogy olcsó hatást keltsen. A diagonál burkolás – ez esetben a járólapokat, csempéket nem a fallal párhuzamosan, hanem attól elforgatva, 45 fokban teszi le a szakember – nem csak különlegesebb, de optikailag is tágítja a teret. A fuga színe is fontos: sötét járólap esetében ne legyen világos, illetve amennyire lehet, törekedj rá, hogy a csempék minél közelebb legyenek egymáshoz, hiszen a fuga gyorsan koszolódik, így a túl vastag, látványos sáv két lap között rosszul mutat.
A falak
Minél simább a falfelület, annál kevésbé kelt olcsó hatást. Nagyobb felújítás, régi lakások esetében előfordulhat, hogy ennek érdekében egészen tégláig kell bontani. Ha teljes lakásfelújítást tervezel, ne hagyd ki ezt a lépést, ugyanis hosszútávon is sokkal értékesebbé, és modernebbé teszi az ingatlant. Ha azonban nem szeretnél hetekre kiköltözni az otthonodból és kisebb felfordulással oldanád meg a dolgot, arra is van megoldás! Válassz matt festéket – így az egyenetlenségeken nem törik meg a fény. Ha világosabb hatást szeretnél elérni, válassz meleg árnyalatokat, krém- és púderszíneket. A fehér egyhangúságát díszlécekkel törheted meg, így még elegánsabb hatást érhetsz el.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!