Annak ellenére, hogy a költségek hétről hétre (ha nem napról napra) emelkednek, 10-ből 5 magyar szerint bölcsebb lehet most belevágni egy nagyobb lakásfelújításba. Ők a további drágulástól tartva kezdenének bele, ám a Cofidis Hitel Monitor reprezentatív kutatásából kiderül, a tényleges felújítási kedv csökken. Akik pedig belevág, azok ötöde a munkálatok finanszírozásához kölcsönt vesz fel.
A Cofidis második negyedéves felmérésének fókuszában a felújítás állt. A kérdezők arra voltak kíváncsiak, hogy aki belevágott a munkába az elmúlt két évben, annak milyen tapasztalatai vannak, illetve aki most tervezi ennek megkezdését, az mire számít.
Kiderült, hogy a magyarok közel fele szerint minél hamarabb érdemes elkezdeni a felújítást, mert az később csak drágább és nehezebb lesz. Másik felük éppen ellenkező állásponton van: inkább kivár, remélve, hogy idővel csökkennek az árak és könnyebben megússzák a munkát.
Egyébként az elmúlt két évben viszonylag sokan végeztek efféle munkálatokat: a saját tulajdonban lévő lakások 36 százalékában végeztek kisebb-nagyobb munkát. Idén azonban csökkent a felújítási kedv: míg 2019-ben a lakosság 51 százaléka tervezte a munkák megkezdését egy-két éven belül, most mindössze a magyarok 17 százalékánál van napirenden ez a téma.
Min dolgozunk?
A legtipikusabb felújítási munka a festés, mázolás, tapétázás (59 százalék), illetve a fürdőszoba felújítás (28 százalék). A fűtési rendszer cseréje, kiegészítése, korszerűsítése már kicsit keményebb dió, kevesebben is tervezik (20 százalék). A motiváció erre sokféle lehet, például a biztonság, a jövőbeni spórolás reménye, a környezettudatosság, illetve a válaszadók 16 százalékát az motiválja, hogy biztosan hozzáférhető energiaforrásra váltson.
Mibe kerül a felújítás?
Az elmúlt két évben egy átlagos felújítás 2,4 millió forintba került, a legtöbb persze jóval drágább lett, mint ahogyan azt tervezték – körülbelül 700 ezer forinttal. Ezek a munkálatok jellemzően önerőből történtek, a felújítók 73 százaléka saját forrást, megtakarítást használt fel és 11 százalékuk igényelt pénzintézeti kölcsönt. Ehhez képest azok közül, akik idén újítanak fel, csak kétharmaduk használ fel saját forrást. A hiteltigénylést tervezők 37 százaléka költené korszerűsítésre a pénzt.
Mi kell hozzá? Türelem és még több pénz
Akik idénre tervezik a munkálatokat, leginkább az áremelkedéssel kapcsolatos nehézségektől tartanak: 56 százalék attól, hogy drágább lesz az anyag, 41 százalék attól, hogy a munkadíj kerül majd többe, 37 százalék pedig attól, hogy nem lesz elég a pénze a munkálatok befejezéséhez.
Azok számára, akik már túl vannak a felújításon, a drágább alapanyagon túl a megfelelő szakember megtalálása, az elhúzódó felújítás és a kényelmetlenségek, kosz, zaj voltak a valódi megpróbáltatások. A nehézségek ellenére a többség nem bánta meg, hogy belevágott. Ha mégis, akkor a legtöbben azt, hogy nem számoltak a munkálatok elhúzódásával, nem gyűjtöttek össze több pénzt előre, a feszültségeket egymáson vezették le partnerükkel. De bánják azt is, hogy a spórolás miatt végül nem azokat a dolgokat vásárolták meg, amelyek igazán tetszettek nekik.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!