Botos Balázs öntött porcelánból készít letisztult formavilágú, egyedi lakberendezési kiegészítőket, tárgyakat, sőt ékszereket is.
Formatervezőként diplomáztál, de ötvösvégzettséged is van. Hogyan kerültél a kerámia, pontosabban a porcelán közelébe?
Az egyetemi tanulmányaim során találkoztam először a kerámiával Kecskeméten, a Nemzetközi Kerámia Stúdióban. Mondhatom azt, hogy szerelem volt első látásra. Az inspiráló és motiváló atmoszféra magával ragadott, közvetlen közelről láthattam, hogyan dolgoznak a hazai és külföldi művészek, tervezők. Lenyűgözött az anyag sokszínűsége, a benne rejlő számtalan lehetőség, és vonzott az a szakmai alázat, amelyet megkövetel a munka, úgy a tervezés, mint a kivitelezés során.
Elsősorban lakásdekorációs és konyhai kiegészítőket készítesz. Hogyan születik meg egy-egy tárgy vagy sorozat ötlete?
Sok minden ösztönzően hat rám, a filmek, könyvek és utazások mellett a különféle kiállítások is motiválnak. Változó, hogy mi indítja be a gondolataimat, ám az állandó, hogy személyes késztetésből, a saját ízlésem szerint kezdek neki a munkának, legyen szó saját tárgyról vagy egyedi megrendelésről. A késélezőimet például saját igény hívta életre: egyszerűen szerettem volna egy jól használható és szép eszközt. Élvezem a kísérletezést, így született meg a Rocky vázakollekció, miközben a letisztult és rusztikus felületek egyensúlyával játszottam. Szívesen építek ellentétekre, kontrasztokra, de kizárólag olyan megoldást választok, amely nem magától értetődő. Ilyen például a matt és fényes felületek ütköztetése, vagy a tiszta, homogén és a természetes hatású roncsolt felszín összjátéka.
Letisztult dizájn jellemzi az alkotásaidat, és többféle technikát használsz. Miért kedveled ezt a formavilágot, és mit tartasz izgalmasnak az általad használt eljárásokban?
Az egyszerű formák funkcionálisak, ugyanakkor segítségükkel őszintén, sallangmentesen jeleníthetem meg a gondolataimat. Számtalan módja létezik annak, hogy apró, de számomra fontos „csavarokat” rejtsek el a tárgyakban, tulajdonképpen ettől lesznek egyediek és könnyen felismerhetők. Szívesen kísérletezek különféle felületekkel, színekkel, számomra lényeges, hogy a munkáim az érzékekre is hassanak. Az a célom, hogy ha valaki rájuk néz, az illetőt boldogság és elégedettség töltse el.
Hogyan alakul ki egy darab végső karaktere?
A színeket mindig adott tárgyhoz választom. Persze vannak visszatérő árnyalatok, de ha lehet, igyekszem újakat használni. Általában több színmintát készítek, majd egy hosszabb folyamat során finomítom egészen addig, amíg megtalálom a számomra tökéletes változatot. Előnyben részesítem a selymes matt felületeket, mert „puhaságuk” miatt kellemes hatást keltenek, kevésbé ridegek. Hasonló fázisokon keresztül alakulnak a formák is. Már a tervezés során arra törekszem, hogy megtaláljam a tárgy végső „arcát”. Először kézi rajzokat készítek, és igyekszem megkeresni a legharmonikusabb arányokat. Ez aztán a gipszelés folyamata alatt tovább tisztul és finomodik. Próbálom minél hamarabb kiégetni a prototípust, hogy lássam, milyen módosításokra van szükség. Néha azonnal elégedett vagyok a végeredménnyel, máskor többször is változtatok.
Az alkotásaid játékosak, vidámak. Miért tartod fontosnak a humort, és azt, hogy személyes viszony fűzzön minket a tárgyakhoz?
Szerintem nagyon lényeges, hogy kialakuljon valamiféle kötelék a tárgy és használója között. Ebben fontos szerepet játszhat a humor, illetve a vidámság, amit akár formákkal is kifejezhetünk. Ha pozitív dolgokkal vesszük körbe magunkat, jobb lesz a közérzetünk. Meggyőződésem, hogy tudat alatt kommunikálunk a tárgyakkal.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!