A városi bérházakból vagy a nagymama konyhájából ismert régi cementlapokat egy időben divat volt eltüntetni, ma éppen ellenkezőleg, még a bontott darabokért is komoly árat kérnek a kereskedők. A hagyományos technológiával újonnan is gyártják, széles szín- és mintaválasztékban.
1. Mi az a cementlap?
A cementlap története az 1800-as évekre nyúlik vissza, alacsony ára miatt gyorsan felváltotta a korábban használt, kézzel festett kerámialapokat. Egy lap egy vastagabb cementrétegből és egy színes, mintás rétegből áll. A színes réteg több milliméter vastag, a mintát sablonok segítségével öntik, majd hidraulikus prés segítségével készítik el a teljes lapot. A kézi előállításból adódóan az egyes darabok mind méretükben, mind vastagságukban, mind mintájukban eltérnek egymástól, így a lerakott burkolat kicsit rusztikus hatást kelt. A sablontechnikának köszönhetően szinte bármilyen minta díszítheti, az egyszínű és a geometrikus változat mellett kaphatók tradicionális keleti-arab, illetve egyéb finom, művészi motívumokat ábrázoló termékek is. Régen főleg a növényi és a geometrikus mintákat kedvelték. A színek tekintetében szintén széles a kínálat, ma már egyes gyártóknál tetszés szerint variálhatjuk a mintákat és a színeket a rendelésnél. Modern enteriőrökben jól mutat a különböző darabokból álló, patchwork jellegű burkolatot.
Mivel az elmúlt időszakban kifejezetten divatossá vált a cementlap, több gyártó kínál a jellegzetes mintákkal díszített csempéket. Utóbbiak a normál csempékkel megegyező eljárással készülnek, közelről nézve látható a pixelesség is, ami az eredeti cementlapnál kizárt.
2. A tervezés
A falra és a padlóra egyaránt tehetünk cementlapot, de minél hamarabb döntsünk, mert 1,5 centi – ragasztással együtt 2 centiméter – vastag, és ezzel számolni kell a szintek kialakításánál. A burkolat padlófűtésre is lerakható; lassabban melegszik át, mint a csempe, viszont tovább tartja a meleget. A hagyományos méret a 20 × 20 cm-es négyzet, de találhatunk hatszög alakú változatot is. Többnyire a padlóra kerül, de érdemes tudni, hogy nagyon látványos konyhai hátfalat rakhatunk belőle, és a zuhany helyét is szépen kijelöli a fürdőszobában. Feldobja az egyszerű csempéket, éppen ezért gyakran kombinálják a méretben tökéletesen hozzáillő metrócsempével, illetve 20 × 20 cm-es egyszínű darabokkal. Azt azonban tartsuk észben, hogy a mintás cementlap feltűnő, meghatározó elem, vagyis általában főszereplő válik belőle.
3. Lerakás
Lehetőleg tapasztalt szakembert bízzunk meg a munkával, aki dolgozott már cementlappal, és a felületkezelést is vállalja. A lerakásához normál csemperagasztó szükséges, de ez esetben különösen fontos, hogy mindenhova elegendő jusson belőle. Mivel ez a lap sokkal vastagabb a megszokottnál, a fugázás kiemelt figyelmet és szakértelmet igényel. Világos, illetve a laphoz hasonló színű, rugalmas fugázóanyagot válasszunk, a mintás változatokat pedig a lehető legkisebb fugával rakjuk le, hogy a motívumok szépen érvényesüljenek. A lap anyaga kimondottan kényes, a rákerült fugázóanyagot azonnal le kell törölni (a csempénél ez nem okoz gondot), mert rövid idő alatt kimarja, és kárt tesz a burkolatban.
A felületkezelés elengedhetetlen a porózus anyagú cementlapnál, különben a rákerülő anyagok károsítják, foltot hagynak rajta. Éppen ezért a burkoló a lerakást követően gondosan letisztítja, majd lekeni egy speciális impregnálóval. Ha fényesebb vagy még védettebb felületet szeretnénk, vakszolhatjuk is. A felületkezelést az igénybevételtől függően bizonyos időközönként ajánlott megismételni.
4. Használat és karbantartás
A cementlappal hosszú távra tervezhetünk, de csak akkor őrzi meg eredeti szépségét, ha vigyázunk rá. Mivel a mintás rétege több milliméter vastag, finom csiszolással helyrehozhatjuk a kisebb hibákat, megújíthatjuk a felületét. A savas anyagoktól azonban felületkezelés után is óvni kell! A kiömlött bor, paradicsom- vagy citromlé maradandó nyomot hagy rajta, ezeket tehát minél hamarabb töröljük le.
A takarításnál is kerüljük a savas anyagokat, a vízkőoldó, illetve a legtöbb fürdőszobai használatra szánt tisztítószer alkalmazása tilos, csak nem savas fertőtlenítőket, általános tisztítószereket, mosószódát, súrolószert használjunk. Bár a cementlap épített zuhany falára és padlójára is kerülhet, ez esetben a vízkő eltávolítása problémát okoz – a súrolószer ugyan megoldást jelenthet, de az erőteljes súrolás miatt gyakrabban kell impregnálni a felületet. Mivel a cementlap anyaga reagál a külső hatásokra, számoljunk vele, hogy a burkolat rusztikus jellege idővel még erőteljesebben érvényesül.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!