A nyári hónapokban inkább kert, mint enteriőr témában szeretek írni. E hónapban kicsit másképp, Agatha Christie szemszögéből vettem nagyító alá a Pagony virágait.
Agatha Christie kedvence
A bűn királynője gyógyszerész-asszisztensként is dolgozott, így értett hozzá, hogy könyveiben – melyekben karakterek százait tette el láb alól – a mérgekkel kapcsolatos leírások szakszerűek legyenek. Egyik történetében például az áldozatnak zsálya és Digitalis levelével töltött kacsasültet tálalt fel a delikvens. Hazai kertekben is találunk sokat a mérgező növények közül, amelyeknek egyes, vagy minden része halálos, vagy legalábbis komoly megbetegedést okozhat. A Griff Pagonyban is jócskán akadnak ilyenek, most ezekről lesz szó.
A Digitalis (gyűszűvirág) is lehet gyógyító, de mérgező hatású is, csak dózis kérdése. Továbbá fajtafüggő, hogy mennyi méreganyagot tartalmaz. Neve a latin ujj (digitus) szóból származik. Minden része mérgező!
A mérgező növények e képviselője, karcsú, méteres virágokat hoz, amelyek késő tavasszal, kora nyáron nyílnak. Kétnyári növény, vagyis az első évben csak leveleket fejleszt és a másodikban virágzik, de nagyon jó önszaporító, ha rajta hagyjuk a virágokat, hogy beérjenek és szétszóródhassanak a magok. Főképp a félárnyékot és a nyirkos talajt kedveli. Sok színes csengettyűje romantikus vidéki angol kerteket idéz.
A Találékony Klematisz
Nagyjából azonos időben nyílik a gyűszűvirággal. Neve a görög kacs szóból ered. A klematisz a leleményesség, találékonyság és szellemi erő szimbóluma. A levele és virága is mérgező, de szerencsére nagyon keserű az íze, ezért gyorsan elmegy a kedve tőle annak, aki megkóstolja. Igazán azokat a helyeket szereti, ahol legalább napi 6 órát süti a nap, de hűvös és nyirkos a talaj. Ez persze ellentmondásosnak tűnik, de megoldható. Tegyünk mulcsot a földjére, vagy ültessünk alacsony, nem túl agresszív évelőket köré, melyek árnyékolják a tövét. A mély bíborlilás fajták ellenállóbbak világos társaiknál.
Kúszónövény, de nincsenek tapadókorongjai, ezért támasztékot igényel. A kötözését, vezetését illetően legyünk mi is találékonyak, de igazodjunk a kedvéhez. Hamar észrevesszük majd, melyik irányt preferálja. Én úgy terveztem, hogy a kerítés pillérének a tetejére omlik majd a virágözön, de az enyémek mindenáron lefelé akarnak kúszni, így feladtam. Idén nyárra egy megmentendő Ficus elastica került mellé, amire kapaszkodhat, ősszel pedig visszavágom annyira, hogy visszavihessem a szobafikuszt a meleg télikertbe.
Kutyatejfélék
Ha mérgekről beszélünk, hogyan is maradhatna ki Kleopátra a történetből?! Aki nem csak a kígyómérgeknek, de a gyógyszertannak és a botanikának is nagy rajongója volt. A különféle növényi és állati mérgek hatását halálraítélt foglyokon tesztelte. Fejlesztetett kozmetikumokat, saját szemránckrémet gyártott és még egy értekezést is írt görögül Szépítőszerek címmel.
Marcus Antoniusszal közös lányuknak, Kleopátra Szelénének és annak férjének, Juba királynak udvarában dolgozott egy orvos, akiről az Euphorbiák a nevüket kapták, elsőként ugyanis ő jegyezte fel gyógyító tulajdonságaikat.
Az Euphorbiák, avagy kutyatejfélék (nem összetévesztendő az ehető gyermekláncfűvel!) nedve irritálja és érzékennyé teszi bőrünket. A napsütéstől hólyagok keletkeznek tőle, ezért, ha ránk csöppen, szappanos vízzel mossuk le. De hasonló hatása van az egyébként ártalmatlan füge, petrezselyem és zeller nedvének is.
A kutyatejfélék magjai még veszélyesebbek, már pár szem is halálos lehet. Ámde, hogy jó hírrel is szolgáljak, egy jelenleg is zajló kutatásban azon dolgoznak, hogy a bőrrák ellenszerét előállítsák Euphorbiákból.
Bővebben a tavaly februári írásomban itt olvashattok a kutyatejekről!
Az ókor óta népszerű leander
A mérgező növények egyik legveszélyesebbjét talán senkinek sem kell bemutatni: Egyiptomban már az Óbirodalom idején termesztettek babérrózsát. Az ókori görögök is ápoltak leander ligeteket, hogy innen vágjanak ágakat az oltárokra. Rómaiak falfestményén, Pompejiben is feltűnik ez az örök kedvenc.
A kínaiak bambusz-szerű levele és barackéhoz hasonló virága miatt szerették meg és a mai napig árulják vágott virágként is.
Sokan kérdezték az Instagram fotókat látva, hogy mitől olyan szép a mi bokrunk. Mivel ezer meg ezer cikk szól arról, hogy mit szeretnek a leanderek, ezért én már csak azt írom le, hogy én hogyan gondozom.
Télen és nyáron is egy délnyugati fekvésű fal előtt áll. Amikor ősszel, kora télen már tartósan fagypont körül alakul a hőmérséklet, a cserepét fátyolfóliával és geotextillel csomagolom be. Az 5 fokos helyiségbe csak akkor viszem be, ha hetekre, még nappal is mínusz -7 fok alá esik a hőmérséklet. Ha nem elég csapadékos az évszak, télen is locsolom. Fontos, hogy öntözésre csak enyhébb, nulla fok feletti hőmérsékletű napokon kerül sor, ilyenkor kevesebb vizet is kap a növény, mint nyáron. Mediterrán növényeknek való földkeverékbe ültetem, nyáron pedig hetente kap folyékony citrus tápoldatot. Ha nem tetszik az alakja, augusztusban metszem meg, így az új hajtások is megerősödhetnek a fagyokig. Metszéskor használjunk kesztyűt, ha pedig szemmagasságban vágjuk, akkor szemüveget is, mert nedve irritáló és vakságot is okozhat. Emberre és állatokra nézve is különösen mérgező minden része! Gyerekek számára egy levél is halálos lehet, de szerencsére ez esetben is elrettentő a keserű íz.
A mérgező növények sorát látva egyértelmű: az élet a „vadonban” csodálatos, de veszélyes is. Tanuljuk meg tisztelni a természetet és a gyerekeket is tanítsuk erre ahelyett, hogy megpróbálunk mindent kigazolni, amitől félünk, vagy amitől féltjük őket.
És hogy valami ehető is kerüljön a cikk végére, a sok izgalom után öblítsük le a torkunkat egy üdítő és citrusos koktéllal!
Mérgező növények után lazítás: limoncello koktél kakukkfűággal
Limoncello koktél kakukkfűággal (2 főre)
- 8 cl limoncello
- 8 cl gin
- 1 dl szénsavas ásványvíz
- jégkocka
- friss citrom
- 4 kakukkfű ágacska díszítéshez
A két whiskys poharat töltsük meg félig jéggel. Mérjük ki és öntsük a jégre a limoncellót és a gint. Csavarjunk rá néhány csepp friss citromot, majd öntsük fel az ásványvízzel.
Keverjük meg, vagy adjunk hozzá keverőpálcát és díszítsük a kakukkfűvel.
Idilli júniust mindenkinek a Griff Pagonyból!
Bánhalmi Attila
További fotókért, ötletekért kövessétek a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!