Otthonunk „felöltöztetése” a felújítás vagy az építkezés utolsó szakaszának egyik fő feladata, de sokszor nyúlunk a textilekhez akkor is, ha szeretnénk kissé megváltoztatni a lakás, illetve egy helyiség hangulatát.
A főbb szempontok
Az enteriőr látványát meghatározó, nagy felületű elemek a textilek, ugyanakkor könnyű lecserélni őket. Az árakat tekintve igen nagyok a különbségek, de a kínálat is óriási, így biztosan találunk a pénztárcánknak megfelelő darabokat, ráadásul nem kell hatalmas energiát fordítani egy ilyen vállalkozásra. Mielőtt beszerző körútra indulnánk, vegyük számba a lakás, illetve a helyiségek adottságait, és gondoljuk át, hogy milyen igénybevételnek lesznek kitéve az egyes darabok. Egyaránt lényeges az alapterület, a tájolás, a napos órák száma, a belmagasság, valamint a meglévő burkolatok anyaga és színe.
Függönyök
A helyiség adottságaitól függ, hogy szükség van-e sötétítőre vagy fényáteresztő függönyre. Ha nincs redőny, és be lehet látni a szemközti házból vagy az utcáról, elkerülhetetlen a függönyök használata.
Milyet válasszunk?
Kisebb helyiségekbe apró mintás függönyt tegyünk, tágas terekben viszont bátran alkalmazhatunk karakteres, nagyobb motívumokkal díszített anyagokat. Alacsony belmagasságnál a hosszanti, nagy belmagasságnál a vízszintes csíkok javítják a térérzetet. Sötétebb szobákba mindenképpen világosabb alapszínt válasszunk. Ha megtaláltuk az ideális függönyanyagot, döntsük el, hogy az ágytakarót és a díszpárnákat is ebből varratjuk-e. Egy ideje kedvelt megoldás, hogy különböző mintájú, ám hasonló hangulatú és alapszínű párnák kerülnek egymás mellé. Érdemes varratni egy téli és nyári szettet, mert így évszakváltásnál egyszerűen megváltoztathatjuk a lakás hangulatát.
Sötétítő- vagy dekorfüggöny?
Amennyiben a helyiségben nincs redőny, a dekorfüggönyt tanácsos blackout anyaggal bélelni, hogy teljesen kizárja a napsugarakat. Egyébként elegendő lehet egy mutatós textil, kétoldalt lefuttatva – mivel nem húzzuk be, a méretét nem szükséges az ablak szélességéhez igazítani.
Kárpitok
A fenntarthatóság jegyében és a felesleges pazarlás elkerülése érdekében egyre kevesebben dobják ki régi kárpitos bútoraikat. Igaz, a rugózat, a szivacsozás és a szövet áthúzása nem olcsó mulatság, mégis érdemes megmenteni az egyébként jó állapotban lévő darabokat. Újrakárpitozással egy kanapénak, ágykeretnek, széknek, fotelnek vagy puffnak teljesen új megjelenést adhatunk. Amennyiben a szövet vásárlásakor már megvannak a függönyök, vigyünk magunkkal mintát a kárpitok kiválasztásához, egyébként pedig ajánlott azonos helyen megvenni a dekor-, fényáteresztő függöny és az ágytakaró anyagával.
Szőnyegek
A textilek közül a szőnyegek is az enteriőr meghatározó elemei, jelentősen hozzájárulnak a vizuális összképhez, ezenkívül a lépészajcsökkentés és a hőszigetelés szempontjából is fontos szerepet játszanak.
A szőnyeget csak akkor vegyük meg, ha már bebútoroztuk a lakást, mert így pontosan kimérhetjük a helyét. Tervezzük meg, mennyire fusson be a kanapé alá, vagy mekkora területet fedjen le az étkezőben, hogy ne billegjenek a székek.
Minták, színek
Egy egyszínű szőnyeggel nem nyúlhatunk mellé, ráadásul a világos árnyalatú darabok optikailag tágítják a teret. Amennyiben karakteres, domináns mintájú, harsányabb változat mellett döntünk, akkor hozzá igazodva keressünk függönyöket. A visszafogott, egyszínű szőnyeg mellett viszont remekül mutatnak a mozgalmasabb függönyök és bútorszövetek. A klasszikus perzsaszőnyeg jól érvényesül minimalista enteriőrben is, hasonlóképpen a fűfélékből, szizálból, lenből és jutából szőtt típusok.
Textilek a falakon
Bár a függönyöket is a falaknál helyezzük el, külön csoportként tartjuk számon azokat a lakástextileket, amelyek közvetlenül a falakra kerülnek.
Faliszőnyeg
Textilek közül általában vékonyabb, könnyebb szőtt anyagokat választanak erre a célra. A különféle nomád, kilim-, gyakran egyedi igények alapján készített faliszőnyegeket akkor tudjuk szépen felakasztani, ha a felső szélük mögött erősítés fut, és ebben bújik meg a falra rögzített léc. Így biztosak lehetünk abban, hogy nem fog deformálódni.
Textiltapéta
Reneszánszát éli napjainkban a nagy múltú, elegáns textiltapéta, egyre többen döntenek mellette, mert barátságos, meleg felületet biztosít. A gyártás során papír vagy vlies (flíz) hordozórétegre pamut-, selyem- vagy viszkózszálakat ragasztanak. A tekercsek mérete jellemzően 0,53 × 10 m. Védi a falakat, könnyen letörölhető, jól szellőzik, környezetbarát megoldás, a színskála pedig igen széles.
A teljes cikket a júniusi Lakáskultúrában találod: a friss magazint keresd az újságárusoknál!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!