A virágok, cserjék és fák teszik a kertünket szerethetővé, saját kis oázisunkká. De mi a helyzet az autóbeállóval, a pavilonnal, pergolával vagy épp a szerszámtárolóval? Nagy Szilvia, a Praktiker kategória menedzsere osztja meg velünk, hogy melyek a kert nélkülözhetetlen építményei.
A családi házban élők jól tudják, mindig akad valami tennivaló otthon. Főleg tavasztől őszig – amikor a kert kerül a fókuszba – ébredünk rá igazán, hogy az alapvetően pihenésre, lazításra szánt tér jó, ha még sok egyéb funkciónak is megfelel. Nem szerencsés, ha a kerti bútorok, a biciklik, az autó, a különböző kertészeti eszközök és a fűnyíró ki van téve az időjárás viszontagságainak. Legjobb, ha ezeket különböző kerti építményekben tároljuk. Most ebben segít Nagy Szilvia, a Praktiker kategória menedzsere, aki tanácsot ad, hogyan tegyük még könnyebbé az életünket a kertben.
Tető alatt az autó
Bár a legtöbb háztartásban van egy (vagy több autó), a klasszikus értelemben vett garázs megépítését nem mindenki engedheti meg magának, hiszen kialakítása nem csak drága és időigényes, de nem is adott hozzá mindenhol a megfelelő méretű tér. Költséghatékonyabb megoldás a nyitott garázs kialakítása, amit ráadásul könnyebb és gyorsabb is telepíteni, így hamar használatba vehetjük. Ráadásul nem is foglal olyan sok helyet, még egy kis kertet sem tesz sokkal zsófoltabbá, hiszen megmarad a tágasság érzete. Egy ilyen beálló csak akkor foglal helyet, ha ténylegesen bent áll az autónk: egyéb esetekben elférnek alatta a kerti bútorok is, de akár nagyobb családi ebédek, baráti találkozók helyszíne is lehet, ami még esős időben is praktikus. Ugyanakkor a tetőt tartó oszlopok talajhoz való rögzítésére figyelni kell: ez talajcsavarral, betonozással vagy ragasztással is történhet. A pontos szükségletekről mindig kérjük ki szakember véleményét.
Fából készült autóbeállónk könnyen illeszkedik majd a kertünkbe, hiszen a természetes alapanyag mindenhez megy, ráadásul remekül használhatjuk növények futtatására, függőkosarak elhelyezésére. A fa azonban törődést igényel: az UV-sugárzás elleni védelméről mindenképp gondoskodni kell, és számolni kell a természetéből adódó repedéssel, mozgással is.
Hűsítő árnyékban
Ha a zárt terasznál légiesebb, könnyedebb megoldásra vágyunk a nyári melegben, akkor remek ötlet lehet egy pavilon felállítása. Ez a négy lában álló, ponyvával borított építmény alapvetően árnyékolási célokat szolgál. Bárhová könnyedén felállítható a kertben, könnyen áthelyezhető vagy lebontható – ráadásul nagyon jó áron hozzájuthatunk. Mivel nem áll ellen a nagyobb széllökéseknek és a nagy mennyiségű esőnek, vihar esetén mindig biztonságba kell helyezni.
Tartósabb és strapabíróbb választás lehet egy szép pergola. Ennek története a római korig nyúlik vissza. A mesterek pontos számítások után olyan szögbe állított deszkákkal fedték a lábakon álló faépítményt, amely garantálta az árnyékos, sőt, hűvös levegőt a pergola alatt. Mivel a pergola alapvetően nemcsak praktikus, de dekoratív eleme is a kertünknek, készítésére érdemes különös figyelmet fordítani és úgy kialakítani, hogy a kertünk, házunk többi részével összhangban legyen. Egy gyönyörűen kivitelezett fapergola ma is romantikus eleme lehet a kertünknek, akár szabadon álló, akár a házfalhoz támaszkodó kivitelben gondolkodunk. A XXI. században azonban nem a fa az egyetlen választás: fejlett technológiával, innovatív alapanyagokból igen praktikus darabok készülnek, behúzható tetőszerkezettel, jól megtervezett vízelvezetéssel, UV-álló ponyvával.
A kerti bútorok és eszközök helye
Ahhoz, hogy a kertünket rendben tartsuk, számtalan különböző eszközre van szükségünk a fűnyírótól kezdve a lombfűrészen át a locsolóberendezésig. Ezek száma pedig csak nő, ha szívesen töltünk időt a kertészkedéssel, még több, ha a kertben található medence, trambulin, lugas. A kerti bútorok elpakolásához gyakorlatilag elengedhetetlenné válik egy kültéri tároló, amiben mindezek a holmik kényelmesen és átláthatóan elférnek.
Ha nem áll rendelkezésünkre melléképület, akkor egy készen kapható faház nagyszerű választás lehet, hiszen könnyen telepíthető és nem szükséges hozzá építési engedély.
Bár alapvetően tárolásra szolgál, egy ilyen kisház organikus, mutatós része lehet a kertünknek is. A színe harmonizáljon a meglévő kerti elemekkel, a házzal, az elhelyezését pedig alaposan tervezzük meg. Egy ilyen építmény esetén különösen fontos kérdés, hogy milyen alapozásra van szükség: ezt mindenképp tisztázzuk szakemberrel vagy a szakáruházban, ahol vásároltuk.
Emellett jó szolgálatot tehet még például a fatároló, vagy egy olyan építmény, amely a hulladékgyűjtőket rejti el szem elől. Mindennek a kulcsa a tervezés: gondoljuk végig alaposan, mi tehetné könnyebbé a hétköznapjainkat, no meg persze szebbé a kertünket.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!