A mid-century, vagyis a századközepi modern a múlt század közepén jelent meg, és jelenleg a világ egyik legnépszerűbb lakberendezési stílusa. A mozgalom, ami tömegek körében tette ismertté és közkedveltté a modern stílust, még megjelenése után 70-80 évvel is gyakran bukkan fel otthonainkban. Lássuk, hogyan alkalmazhatjuk ezt a stílust a különböző helyiségekben!
A mid-century modern legfőbb jellemzői a funkcionális, nyitott és egyszerű enteriőrök, melyek a második világháború végével és az addig ismert, tradicionális világ összeomlásával együtt jelentek meg. Az esztétikai gyökereit a nagyjából vele egy időben születő, német Bauhaus mozgalomban és a skandináv designban találhatjuk meg. Ennek ellenére a valódi századközepi modern időtlennek hat, és jó néhány darab, amelyet bár több, mint hét évtizede terveztek, a mai napig is abszolút divatosnak számít.
Letisztult formák, egyszerű enteriőrök
Ha az otthonunkban is szeretnénk megvalósítani ezt a stílust, akkor tiszta vonalakban, egyszerű formákban és újszerű anyagok felhasználásában kell gondolkodnunk. Mivel ennek a stílusnak a jellemzője a funkcionalitás hangsúlyozása, kevés, vagy szinte semennyi díszítést nem találunk a bútorokon.
Maga a forma a lényeg: a kanapék például egyszerű vonalvezetésűek és szögletesek, de mindig lábakon állnak, amelyek gyakran ferdék. A székekre ugyanez a jellemző, ugyanakkor ezeknél már megjelennek a hullámosabb vonalvezetések, valamint a hajtű-lábak is.
Elég egy központi darab
Jellemző a fa használata, gyakran a falon is. A fát pedig gyakran kombinálják modern anyagokkal, mint különféle műanyagokkal, bakelittel, illetve megjelennek a laminált bútorlapok is. A kiegészítők, amelyek igazán jellegzetesek ebben a stílusban, a kerek rattankeretes tükrök, guruló bárasztalok, magas virágállványok és designlámpák. Ha nem rendeznénk át az egész lakásunkat ebben a stílusban, akkor elegendő ezek közül egy-kettőt beszerezni egy igazi klasszikus mid-century modern bútordarab mellé, és máris érezhetjük a jellegzetes hangulatot.
Főszerepben a meleg színek
A stílus egyik legfontosabb eleme a színpaletta, amelyet minden bizonnyal magunk is ismerünk retro hangulatra hajazó hotelekből, bárokból, cukrászdákból, de akár a nagyszülők lakásából is. Jellemzőek a meleg színek: aranysárga, narancssárga, mustár, alma-, olíva- és avokádó zöld, meleg vörösek és a barna minden mennyiségben.
Mid-century modern otthon
A századközepi lakberendezést kezdjük egy jellegzetes darab kiválasztásával és „építkezzünk köré”: vegyünk például egy karakteres fotelt, valamilyen mid-century modern árnyalatban. Ha inkább hagyományos és semleges módon rendeztük be a nappalit, egy ilyen darab a már említett kiegészítőkkel elég erős utalás a stílusra. Ha emellett még a fényforrásokat is lecseréljük valamely ikonikus darab ihlette új lámpára, akkor máris egy hibrid enteriőrben találjuk magunkat. A hatást könnyen fokozhatjuk, ha a szoba egyik falát fapanelekkel takarjuk, azaz lambériát csináltatunk.
Az utolsó lépés a megfelelő műtárgyak kihelyezése. A századközepi modern anyagaiban és textúrákban mind a természetből, mind a születésekor modernnek számító anyagokból inspirálódik, így jellemzőek a feltűnő grafikus mintákkal ellátott darabok, valamint a geometriai elemek használata.
Ahol nem mutat jól
A mid-century modern ennek megfelelően jól beleilleszthető a modern, a skandináv, és esetleg még az industrial stílusokba. Sehogy sem passzol viszont antik bútorokhoz, neobarokk enteriőrökhöz, vagy a nagyon klasszikus lakberendezési stílusokhoz, így, ha ilyen lakásban élünk, akkor vagy leteszünk a mid-century modernről, vagy teljes átalakítást végzünk.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!