Az, hogy gyakorlatilag többszázféle padló közül választhatsz, egyben a jó és a rossz hír is, hiszen nem egyszerű eldönteni, hogy hosszútávon is elégedett lehetsz-e a kiválasztott anyaggal és színnel. Sorra vesszük a legnépszerűbb lehetőségeket, így segítünk a döntésben.
Laminált padló
Jelenleg talán a laminált padló a legnépszerűbb melegburkolat Magyarországon. Ennek oka, hogy klikkes variánsuknak köszönhetően – amely mára már szinte teljesen kiszorította a ragasztható változatot –, meglehetősen könnyen és gyorsan lefektethető. Plusz előny, hogy ez a fajta padló meglehetősen olcsó. A laminált parketta erősen hajaz a tömörfa padlóra, de persze nem az: többféle vastagságban kapható, amely meghatározza a tartósságát és a minőségét is. Minél vastagabb a padló, annál inkább hasonlít a valódi fára. További előnye, hogy nem kell lakkozni, hiszen a legtöbb helyen szinte minden elképzelhető színben kapható. A laminált padló esetében gondot okozhat, ha az alapzat, amire fektetjük, nem egyenletes: ez régi bérházak esetében gyakori. Ha nem megfelelő az aljzatkiegyenlítés, a parketta az illesztések mentén feljön, gyakran a szegőlécekkel együtt. Így hiába tűnik egyszerű műveletnek a lefektetése, mégis jobb, ha szakemberre bízzuk.
Parketta és hajópadlók
A parketta a leghagyományosabb választás, ezen belül jelenleg a tölgyből készült változat számít a legnépszerűbbnek. Kaphatunk egzotikus fákból készült, igen drága, de fenyőből készült olcsóbb változatokat is. Előnye, hogy élettartama során többször is felcsiszolhatjuk és átfesthetjük. Hátránya, hogy a víz, a hő és a nedvesség hosszútávon roncsolja a fát, akármilyen jó lakkokkal is kezelték le, így bizonyos helyeken ezért idővel kopik majd, lecserélni pedig nem egyszerű. Ha valódi fából készült padlót szeretnénk a későbbiekben lecserélni, akkor készüljünk fel rá, hogy egyenként a betonig kell visszabontani az egész szögelt rendszert. Emellett ez az egyik legdrágább padló, ha jó minőségűt választunk, és a lefeketetése is olyan szakembert kíván, aki kifejezetten ezzel foglalkozik.
Vinyl padló
A vinyl a az utóbbi idők legnagyobb újdonsága, hiszen rendkívül ellenálló: puha, flexibilis és gyakorlatilag tönkretehetetlen. Annak ellenére, hogy műanyagból van, nagyon hitelesen adja vissza mind a fa, mind a természetes kő textúráját. Az ára a drágább laminált padlókkal egyezik, ugyanakkor sokkal tartósabb; az egyetlen dolog, ami tönkreteheti, ha közvetlenül erővel megszúrják. A konyhában, ha például leejtünk egy kést, az meglátszhat rajta, inkább, mint a laminált padlón, amely viszont összességében jobban kopik, pláne, ha nem a legjobb minőségű.
Modern linóleum
Meglepő módon a linóleum a legkörnyezetbarátabb választás napjainkban. Ez a fajta padló természetes és lebomló anyagokból készül, mint például: parafából. Ezekhez az anyagokhoz ásványi pigmenteket adnak, amelyekkel gyakorlatilag bárhogyan lehet színezni. A padlót tekercsekben lehet megvenni, és ragasztani kell. Előnye, hogy meglehetősen tartós, pláne, hogy manapság már olyan bevonatokkal készül, amelyek ellenállnak a nagy forgalom megterhelésének is. Emellett, ha valami igazán különleges színre vagy mintára vágyunk, akkor is a linóleumok között találhatjuk meg a számításainkat, hiszen laminált padlóból nem kapunk mondjuk rózsaszínt, de linóleumból gond nélkül. Elérhetőek fényes, matt, mintás, de akár fát utánzó változatok is. Utóbbiak esetében a látvány némi kívánnivalót hagy maga után, de például egy kamrába, vagy fürdőszobába ideális választás lehet.
Kő járólapok
Ha nem félünk szakítani a hagyományokkal és a büdzsénk is megengedi a luxust, akkor választhatunk kő burkolatot is. Itt persze nem a fürdőszobai és kerti járólapok nappaliba való lefektetésére gondolunk, hanem például a valódi márványra, gránitra, vagy mészkőre. Ezek előnye, hogy luxust sugároznak és mindig különlegesek, de persze nem mindenhova illenek. Egy hatalmas barokk stílusú nappaliban szuperül mutat a márvány, egy sivatagi modernben a mészkő, de például egy panel gyerekszobájában abszurdan hatna. Az igazi hátránya, hogy a puhább köveket, mint például a mészkövet, néhány évente fel kell újítani, azaz újra kell kezelni, ami szintén nagy anyagi ráfordítással jár. Ugyanez igaz a kemény kövekre is, de ezeket csupán ötévente kell újraszigetelni.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!