A múlt iránti tisztelet, a kreativitás és az eklektika jellemzi ezt a nem mindennapi megoldásokat felvonultató otthont, amelynek minden szeglete érdekes történeteket mesél.
A Dunaharasztiban álló ház – amelyet a finom eklektika jellemez – és a jelenlegi tulajdonos története az öreg diófa miatt fonódott össze, ugyanis Sacinak egyetlen kikötése volt, amikor elkezdte keresni új otthonát: legyen a kertben egy akkora fa, amelynek nem éri át a törzsét.
A domb lábánál álló régi épület azonnal elnyerte a tetszését – bár akkori állapotában cseppet sem volt hívogató –, a növényekkel buján benőtt udvaron pedig három csodálatos diófa magasodott, közülük a legnagyobb az enteriőr szerves részévé vált.
Tiszta lappal
– Nehéz megmondani, mi lehetett eredetileg ez az épület: első ránézésre parasztháznak mondanám, hiszen még vályogfalai is vannak, ám belépve azonnal szembetűnik a szokatlanul nagy, 3 m-es belmagassága – mondja a lakberendezéssel is foglalkozó tulajdonos, aki a vásárlást követően a teljes átalakítás mellett döntött. Kezdésként a külső vályogfalak kivételével minden falat lebontatott.
– Teljesen tiszta lappal indultam. Nem tudtam, hol volt korábban a fürdőszoba, egyáltalán volt-e konyha. Mindent a saját igényeimnek megfelelően alakítottam ki, persze a ház és a telekhatár által biztosított lehetőségeken belül – meséli vendéglátónk. Majd magyarázatként hozzáteszi, hogy az adottságok miatt az ablakok mind egy irányba néznek.
A dédi szekrénye
Ám nem csak ez nehezítette meg a helyiségek és funkciók megtervezését. Saci vérbeli gyűjtő lévén azonnal látta, hol érvényesülnének legjobban a számára kedves bútorok, így a ház egyes részeit e szerint alakította ki. A nappaliban álló hatalmas szekrényt még a dédmamája kapta annak idején nászajándékként. A féltve őrzött családi darab miatt a kertre nyíló nagy ablak helyét úgy tervezték meg, hogy a kanapéról ne csak a nagy diófa, hanem a szekrény is látható legyen. A pápai bolhapiacon vásárolt íróasztal pedig 15 éven át várta Saci egyik barátnőjénél, hogy végre elfoglalhassa méltó helyét.
A régiségek között feltétlenül meg kell említeni a hálószobába utat nyitó kétszárnyú ajtót. Ez eredetileg is a házhoz tartozott, korhű felújítására nagy gondot fordítottak.
– Mindenki le akart beszélni róla, de én kezdettől fogva szerettem volna megtartani, a munkálatok ideje alatt folyamatosan védtem, figyeltem, nehogy kárt tegyenek benne. Egy asztalossal csináltattam hozzá tokot. Jó érzés, hogy ilyen ajtón léphetek be a hálószobába – mondja a háziasszony.
Finom eklektika, a régi és új keveredése
Saci életében fontos szerepet játszik a műhelyszoba, ahol az általa forgalmazott bútorgombokat tárolja, illetve a vászonképeit is itt készíti.
– Ebben a helyiségben tartok mindent, amire szükség lehet a munkám során: ecsetet, festéket, csiszolópapírt, fúrógépet… Praktikus szempontok miatt döntöttem a külön műhely kialakítása mellett. Nagyban megkönnyíti a dolgomat, hogy nem kell minden alkalommal elővennem, aztán elraknom a félkész darabokat és az eszközöket – magyarázza a szakember, majd elárulja, hogy a rendszeretet miatt ragaszkodott a gardróbszobához is.
Saci gondolkodás nélkül a kandallót emeli ki, amikor a szívéhez közel álló lakberendezési elemekről, megoldásokról kérdezzük. – Számomra elengedhetetlen a tűz közelsége, gyerekkoromban nálunk mindig volt kandalló. Egyszerűen jobb a hangulatom és a közérzetem, ha begyújthatom – hangsúlyozza.
A melegség, meghittség az egész házat áthatja: a régi és az új izgalmas keveredése, a szabadon értelmezett eklektika eredménye egy kényelmes és nagyon praktikus otthon.
Saci hangulatos, eklektikus otthonáról további képeket találsz a galériában, görgess lejjebb értük!
Köszönet a kellékekért a Kreatív Kertcentrumnak.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!