A forró nyári napokon egyaránt szükség van kinti és benti árnyékolásra. Összeállításunkban előbb a beltéri árnyékolókat vettük sorra, most Bacsó Bori lakberendező azt veszi sorra, mely kültéri árnyékoló miként véd a tűző napsugarak ellen.
Redőnyök
Napjainkban a legkeresettebb kültéri árnyékoló a műanyag redőny, amely jó minőségű extrudált PVC-ből készül, az ára kedvező, könnyű beszerelni, kezelni, és a gyártók általában 5-6 év garanciát vállalnak a termékeikre. Létezik rejtett, vakolható, illetve látszó tokos redőny, mindkét változat bármilyen befelé nyíló nyílászáró elé felszerelhető. Viszont azzal számolni kell, hogy az utólag szerelt tok egy kicsit belóg a keret és az üveg elé. Egy magasabb ablaknál a felcsévélt redőny kötegének átmérője kb. 14 cm. Esztétikusabb, ha láthatatlan a tok, vagyis tanácsos a nyílászáró beépítése előtt számolni a redőnnyel.
Mind a vakolt, mind a külső tokos redőnyök esetében széles a kínálat, igényeink szerint választhatunk különböző színű műanyagból vagy alumíniumból, illetve fából gyártott terméket. Utóbbi már a múlt század fordulóján feltűnt az épületeken, de sokan ma is előnyben részesítik a klasszikus, nemes anyagot.
A fa előnyei és hátrányai
A faredőny remek hőszigetelő, bár hangszigetelés szempontjából a másik két anyag hatékonyabb. Palástja magas minőségű szárított, csomómentes falécekből készül. A léceket fakonzerváló alapozóval kezelik, amely véd a penész, a rovarok és a gombák ellen, majd választott színre pácolják, festik, így ellenáll az UV-sugárzásnak is. Hátránya, hogy rendszeresen gondolni kell a felületkezelésre. Az alumíniumredőny hengerelt lamelláit lekenik UV-védelmet nyújtó lakkal, a lécek belsejében pedig hőszigetelő habtömítés található. A műanyaghoz hasonlóan nem igényel folyamatos karbantartást, és a tisztítása is egyszerű.
Kültéri árnyékoló manuálisan vagy automatizálva?
Alapanyagtól függően a redőny manuálisan, gurtnival, illetve motorosan mozgatható, vezérelhető kapcsoló vagy távirányító segítségével, sőt automatizálható.
Zsalugáterek
Reneszánszukat élik a kétfelé nyitható, az ablakkeretre kívülről záródó lamellás árnyékolók. Klasszikus, elegáns megjelenésüknek, természetes anyaguknak köszönhetik népszerűségüket, ám hátrányt jelent, hogy idővel elengedhetetlen a felületkezelés. Nemcsak nyíló, hanem toló, illetve motoros kivitelben is gyártják.
Zsaluziák
Ez a fajta kültéri árnyékoló felszerelhető régi nyílászáróra és újonnan beépített ablakra egyaránt. Voltaképpen a reluxa kültéri változata, az acélsodronyon futó lamellákat bentről mozgathatjuk. Hatalmas felületeken is alkalmazható, mert a C, S, F és Z keresztmetszetű alumíniumlamellák nem hajlanak meg nagy fesztáv esetén sem. Utólagos telepítésnél az F-lamella ajánlott, mert ez gyűjthető a legkisebb helyre. Az F tökéletes fényzáró, a C-nek pedig az ára kedvező. A beáramló fény mennyiségét a lamellák dőlésszögének változtatásával szabályozhatjuk, akár teljesen zárt állapotba is forgathatjuk. Utólag szerelt és vakolható tokkal egyaránt rendelhetjük, mint a redőnyt. Vezérelhetjük manuálisan vagy motorral, utóbbit elláthatjuk szél-, eső-, illetve fényérzékelővel, és akár mobiltelefonról vagy tabletről is mozgathatjuk, egyesével vagy csoportosan. Mivel a rendszer jó hőszigetelő, sok energiát takarít meg. További előnye, hogy nyitott ablaknál árnyékol, miközben engedi a légmozgást. Megjelenése igazodik a mai trendekhez, sok színben rendelhető, felülete ellenáll az UV-sugárzásnak, és szinte dizájnelemként díszíti a homlokzatot.
Kültéri napháló
A rolós szerkezetet a nyílászáró külső oldala elé szerelik, így már az ablaküveget sem engedi felforrósodni. Ez a kültéri árnyékoló a napsugarakat nagyrészt vagy akár teljes egészében kizárja, ugyanakkor bentről kilátunk a sűrű szövésű, poliészterrel erősített, fényvisszaverő anyagon keresztül. Ellenáll az időjárás viszontagságainak, az UV-sugárzásnak, felfogja a hőt, kicsi a helyigénye, és számtalan színben elérhető. Tokkal vagy anélkül egyaránt alkalmazhatjuk. Ha sínben fut le kétoldalt, szúnyoghálóként is funkcionál. A beltérből mozgatható, a gyártók mindenekelőtt a motoros változatot ajánlják. Integrálható az okosházrendszerbe, amely a nap mozgásához igazodva irányítja, így sok energiát takaríthatunk meg.
Napellenzők
Közkedvelt kültéri árnyékoló a a kitekerhető napellenző. Felszerelhető a homlokzatra, az erkély aljára, de a pergolára is. A ponyva anyaga lepergeti a vizet, UV- és tűzálló, szennytaszító. Az ollókaros napellenző nagyobb teraszra ideális, az egyoldalas változatot többnyire a homlokzatra rögzítik, a kétoldalas napellenző pedig acéloszlopokon állhat. A számunkra megfelelő típus megtalálásához kérjük szakember segítségét, ugyanis ma már zavarbaejtően nagy a választék, létezik például tokozott, álló hengertartós, teljesen tokozott, állítható dőlésszögű, klasszikus, drapériás, pajzsos és fordított állású modell, hogy csak párat említsünk. Manuálisan és elektromosan egyaránt vezérelhető. A drágább változatokat irányíthatjuk távirányítóval vagy telefonról, és kérhetünk hozzá fény-, szél- és csapadékérzékelőt, hogy automatikusan reagáljon az időjárás változására.
Verandaárnyékolók, napernyők
Előbbi leginkább a már meglévő, ferde üvegtetős télikertek és tetőterek sötétítésére való. A napernyő kiváló kerti árnyékolónak, mert áthelyezhető, nem reked meg alatta a levegő, és véd az UV-sugárzástól. A központi oszlopos típus teleszkóppal nyitható, az ernyő téglalap, négyzet vagy sokszög alakú, és akár 30 m2-t is képes beárnyékolni. A konzolos változatnál az oszlop oldalt helyezkedik el – így kihasználhatjuk az árnyékos terület középső részét is –, az ernyő pedig billenthető. Talpát betonkockák fogják le, hogy a szél ne boríthassa fel a szerkezetet, az ernyő hajtókarral és húzórúddal nyitható. A felületkezelt ponyva kiszűri az UV-sugarakat, színtartó, víz- és szennytaszító, nem penészedik.
Napvitorla
A speciális ponyvát a nap sugarainak beesési szögéhez lehet igazítani. A kifeszített textillel szinte bármilyen alakú területet árnyékolhatunk. A mikrohézagos anyag átengedi a levegőt, de kiszűri az UV-sugarakat, és lepergeti a vizet. A napvitorlát rögzíthetjük fixen a homlokzathoz, a szarufához, a tetőgerendához, illetve egy vagy több oszlophoz. Az állítható változatnál az oszlopokon csúszkákon mozog a ponyva, szabályozható a dőlésszög. Ez a kültéri árnyékoló is manuálisan vagy okosrendszerrel vezérelhető. A drágábbak érzékelik az időjárás változását, és szükség esetén betekerik magukat. Pergolák, teraszok árnyékolására egyaránt kiváló.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!