Sok Pagony szobán kalauzoltam már át az olvasókat, hogy ezeken keresztül mutassam be, mi mindenre érdemes figyelnünk otthonunk berendezésénél. A cikksorozat folytatásaként most a konyhákról lesz szó.
A harmonikus konyha
A konyha a lakás helyiségei közül kicsit kakukktojásként lóg ki. Egyrészről azért, mert modern konyhagépek limitált stílusban léteznek, vagy irreális áron és/vagy nehezen beszerezhetőek. Másrészről magunk miatt, ugyanis gyakran olyan végletesen sterillé alakítjuk, hogy kiveszik belőle az otthonosság.
Próbáljunk meg összhangot teremteni! Jelenjenek meg azonos mintájú, színű, anyagú részletek a konyhában – ahogyan a lakás többi részén is. Nálunk itt is ugyanaz a padlóburkolat és falszín folytatódik, mint a hozzá kapcsolódó előszobában, ahogy a közeli ajtók, szekrények osztása és színe is egyezik a konyhaszekrényével. Mint a ház minden szobájában, itt is található gyarmati mintájú lenvászon, de ódon mütyür is akad bőven.
A tavaly májusi írásomban itt találsz a gyarmati stílushoz további ötleteket!
A fény
Lámpák tekintetében mindenképp használjunk a felsőszekrény aljára rögzített ledsort, vagy más fényforrást, hiszen minden fentről jövő fényt magunk árnyékolunk le, amikor a pultnál dolgozunk – félhomályban ez igen csak bosszantó. Természetesen e mellé kell mennyezeti lámpa, vagy egy egyszerűbb csillár is, hogy maga a helyiség is elég fényt kapjon. Asztali lámpák terén nem biztos, hogy én vagyok a mérvadó, mert nálunk közel két tucatnyi kapott helyet a házban, de hasonló lámparajongóknak melegen ajánlom, hogy a konyhapultra is tegyenek, ahogy én is, ugyanis bensőséges hangulatot varázsol.
Jó, ha a konyha természetes fényt is kap, hiszen sokkal aktívabbak vagyunk, ha nem lámpafénynél kell tevékenykednünk. Mi a kezdetekkor a kertre, most pedig a télikertre látunk innen. Ilyen kilátással egy napsütéses napon is nagyobb kedvvel maradok bent és végzek konyhai munkát. Idilli megoldás, ha van teraszajtó a konyhában, ami elé télen, amikor nem használjuk, egy kis asztalt húzhatunk: tökéletes helyszín a reggeli kávézáshoz. És a mosogató is tökéletes helyen van az ablak alatt, ám tervezéskor ügyeljünk rá, hogy az ablak szárnyait könnyen ki tudjuk nyitni, ne legyen útban a csaptelep.
Árnyékolás
Nyilvánvaló, hogy az ablakhoz függöny is kell. Ide a legjobb megoldás a római roló, mert árnyékol, ha kell, de a széleken nem vesz el helyet a szekrényektől, sőt alatta az ablakpárkány is szabadon maradhat fűszernövényeknek, konyhaeszközöknek. Vagy csak azért, hogy kiláthassunk alatta. A római roló készülhet fényáteresztő, vagy sűrűbb szövésű anyagból is.
Nem csak a nevét kapta az örök városról, de ténylegesen a rómaiak találmánya.
A Colosseum építése kapcsán említették először, amikor is a környéken élő emberek az építkezéssel járó por ellen nyirkos anyagokat aggattak az ablakaikra. Elég hamar rájöttek, hogy ezek a vásznak a forró napsütés ellen is hasznosak. Miután nyolc évnyi porolás után Kr.u. 80-ban elkészült a Colosseum, nem csak az vált világossá, hogy ez lesz a világ egyik csodája, hanem az is, hogy ez az építészeti csoda elviselhetetlenül fel tud melegedni. Természetesen a tehetősebb nézők hozattak baldachin sátrakat a páholyaikba, de a pórnép hőgutával küszködött a déli forróságban. Ennek kiküszöbölésére a velarium (velum jelentése: vitorla, ponyva, függöny) lett a megoldás. Ezt a cirka 24 tonnás vászon ponyvácskát vélhetően matrózok tudták elkészíteni és vízszintesen felrögzíteni a Colosseum tetejére az arénát körülölelő széksorok fölé. Ezután a bravúr után már könnyű út vezetett a hasonló elven nyitható, de függőleges rolókig és a birodalomban való gyors elterjedéséig.
Színek, anyagok
Színek tekintetében azt javaslom, hogy a szekrények frontjai legyenek visszafogottabbak és inkább a kiegészítők és a falak színével tegyük izgalmassá ezt a helyiséget. Ha ugyanis egy extravagáns színre ráununk, nem olcsó az ajtókat kicserélni. Praktikus megoldás a falra csempe helyett üveglapot tenni, mert e mögött könnyedén használhatunk tapétát, vagy színezhetjük át időről időre a falakat, amivel szintén új stílust varázsolunk a megunt konyhába. Egy új pulttal is nagyban megváltoztatható a konyha hangulata.
Ellenben, ha konyha tervezésekor gránitpultot választunk, jól gondoljuk meg, melyik színnel tudunk hosszú ideig együtt élni, mert nagy valószínűséggel minket is túl fog élni és a cseréje igen költséges.
Tárolás
Amennyiben olyan a konyha kialakítása, hogy nem lehetséges az egybefüggő pult felületek betervezése, ne ijedjünk meg attól sem, ha az egyik sarokban zug alakul ki, mert biztosan van olyan nem mindennap használatos konyhagépünk, aminek ez lesz a tökéletes helye. Így nem lesz útban és nem lapul egy szekrény mélyén sem, ahol könnyen megfeledkezünk róla.
Igen hasznos a lábazatból kihúzható, összecsukható fellépő is, aminek segítségével könnyen elérjük a legfelső polcokat is, Így azt is megússzuk, hogy minden egyes alkalommal a másik helyiségből kelljen átcipelni egy széket.
Ha szeretjük a szép poharakat, porcelánokat, amiket nem szívesen rejtenénk el, használjunk üveges ajtókat és néhány nyitott polcot, amennyit még nem esik nehezünkre sűrűbben takarítani. Érdemes a szekrényen belül felező polcokat használni, hogy jobban érvényesüljenek és könnyen elérhetőek legyenek étkészleteink, poharaink.
Kiegészítők, dekorációk
Hamarabb otthonossá tehetünk egy szobát, ha képekkel díszítjük: ez a konyhára is igaz. Ám ezeken kívül túl nagy luxus olyan tárgyakat elöl hagyni, amik csak dekorációs célt szolgálnak és nincs funkciójuk.
Aki szereti az antik és vintage dekorációkat, jó tudni, hogy eredetileg melyik kincset mire használták, de még izgalmasabb, ha mi találunk szokásainkhoz illő új funkciókat ezeknek a szép tárgyaknak.
Mi például előszeretettel használjuk az angol pirítós tartót szalvétának, a régi kaviár kínálót bonbonier gyanánt, a századfordulós kiöntőben pedig a martini koktélhoz elengedhetetlen bambusz nyársak sorakoznak.
A különféle olajokról és ecetekről is azért nem feledkezek meg, mert mindig szem előtt vannak az évek során gyűjtött, vagy örökölt üveg kiöntőkben.
Egy látható helyen lévő és esztétikus konyhai eszköz, vagy néhány izgalmas alapanyag engem például nagyban motivál, hogy rendhagyó ételeket próbáljak ki. Ilyen a mozsaram is. Mióta kézre esik, sűrűbben használom annál, mint mikor a szekrényben hevert. Ahhoz a recept elkészítéséhez is szükséges, amit e hónapban mutatok meg. És mi más lenne ennek az ételnek a fő összetevője – ha már a rómaiakat oly sokat emlegettük – mint pasta!
Tonhalas, kapribogyós fusilli
Nem tudom, hogy más is készíti-e így a tonhalas fusillit, mint én, de szerintem ez a fogás épp az egyszerűsége miatt nagyszerű.
Hozzávalók 2 főre
- kb. 100 g olívaolajban eltett konzerv tonhal
- 6-8 db nagy méretű kapribogyó (vagy kb. 30-40 db pici)
- 2 evőkanál olívaolaj
- 1 kávéskanálnyi tengeri só
- 1 kávéskanálnyi frissen őrölt tarkabors
- 6 db nagyobb bazsalikomlevél, plusz díszítéshez
- 2 púpos evőkanál sótlan pörkölt földimogyoró, vagy kesudió
- 250 g fusilli tészta
Elkészítés:
Öntsük le a tonhalról az eredeti levét és egy tálban villával törjük össze. Vágjuk apróra a kapribogyót és a bazsalikomot, majd adjuk a halhoz. Fűszerezzük a sóval, borssal és az olívaolajjal. Mozsárban törjük apróra a mogyorót, vagy kesudiót, de ne porrá.
Főzzük meg sós vízben a fusilli tésztát a dobozon ajánlott idő alatt, majd öntsük le róla a főzővizet. A legjobb, ha csak az elcsúsztatott fedővel szűrjük le, hogy a tészta a forró fazékban maradjon. Tegyük rá a tonhalas keveréket és többször keverjük össze őket, hogy minden kis fusilli redőbe kerüljön tonhal.
Szedjük tányérokra, szórjuk meg a mogyoróval és díszítsük bazsalikomlevéllel.
Ízlés szerint még meglocsolhatja mindenki magának olívaolajjal.
Napsütéses májust mindenkinek a Griff Pagonyból!
Bánhalmi Attila
További fotókért, ötletekért kövesd a Griff Pagony életét az Instagramon, vagy a Facebookon!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!