Szolnoki-Szendrődi Judit, a Malinovka márka tervezője és alapítója a MOME-n végzett formatervezés és designmenedzsment szakon, a grafika és a formatervezés ötvözésével készíti termékeit. Kollekciójában megtalálhatók határidőnaplók, vázlatkönyvek és füzetek, egyéb papíráruk. A művészi tárgyak kézi rajzból kiinduló alkotói folyamat során öltenek formát.
Hogyan született a Malinovka?
9 éve alapítottam a márkát, a limitált kiadású tárgyak ma már közel 20 dizájnboltban és múzeumi shopban megtalálhatók Magyarországon. A vázlatkönyvek és füzetek segítenek a kreatív energiák megélésében, valamint az analóg vizuális önkifejezésben (írás és rajzolás). Erre napjainkban a digitális világ térnyerése miatt újra nagy igény mutatkozik.
Mi jellemzi a tárgyaidat?
Egyedi karakterüket a letisztult dizájnnal párosuló nyers grafikák és az absztrahált, jellemzően fekete-fehér minták adják. A hagyományos kézi eljárások, a manuális kötészeti módszerek és az újrahasznosított, illetve kreatív alapanyagok teljesítik ki a tárgyak egyéniségét. A gyártási folyamat során az alkotás, a kéz érintésének varázsa és a személyesség kerül a fókuszba. Még a nagy példányszámú, komolyabb nyomdai kapacitást igénylő termékeknél is vannak kézi munkával végzett fázisok. Minden tárgy kreatív alkotófolyamat eredményeként lát napvilágot, és a felhasználók kreativitásától válik kerekké a történetük.
Miért éppen papíráruval foglalkozol?
Számomra ez gyermekkori szerelem, kiskoromtól imádom a papír tapintását, illatát. A kézművesmesterséget űző nagyapám mellett megismertem azt az alkotófolyamatot is, amelynek eredményeként az ötletből kiindulva testet ölt egy tárgy. Persze fontos az is, hogy munkámmal örömet szerzek valakinek.
Melyik a legkedveltebb darab?
Egy egyedi, limitált kiadású határidőnapló, amely 7 éve szerepel a kínálatban. A nagy érdeklődésre tekintettel évről évre egyre több példányt készítek.
Milyen fontos megrendeléseket kaptál eddig?
Számos művészeti és dizájnprojektben vettem részt, jó együttműködést alakítottam ki a legkülönbözőbb művészeti ágak képviselőivel. Dolgoztam többek között a Katona József Színháznak, a NON+ ruhamárkának, a KAZA betondizájncégnek és a YESS Event Hire dizájnbútorbérléssel foglalkozó vállalkozásnak.
Honnan merítesz inspirációt?
A természetből, saját élményeimből, sőt olykor a gyerekeim rajzaiból. A nagy népszerűségnek örvendő Wanderlust élménygyűjtő füzet borítógrafikája például a kislányom rajza alapján készült. Szeretem a tökéletlenséget, a spontaneitást és az egyszerűséget. Gyakran használom a természeti környezet elemeit és mintáit, a kövek, az erdők, a fák szépségével egyszerűen nem tudok betelni.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!