Ki ne álmodozna egy csinos üvegházról a kert végében, ahol egész télen szépen virítanak a növények és ahol tavasszal gond nélkül lehet fölnevelni a paradicsom- és paprikapalántákat? Egy komáromi tűzoltó a feleségét és kislányát lepte meg vele.
Az üvegház Angliában és Franciaországban szinte hagyományosan része a klasszikus kerteknek – látványával nemcsak feldobja a hangulatot, de nagyon hasznos is. Egész évben, így a hideg téli hónapokban is lehet benne kertészkedni, illetve konyhakerti palántákat nevelni a tavaszi kiültetéshez. Egy szó, mint száz: fantasztikus, mennyi örömöt tud adni tulajdonosának egy ilyen üvegház… Más kérdés, hogy nem éppen olcsó mulatságról van szó. Sokak számára épp ezért örökre csak álom marad ez a fajta kertészkedés. A Komáromban élő anyuka, Ági is valami ilyesmiről álmodozott, pláne, mióta jelenlegi lakhelyükre, egy kertes házba költöztek.
Ablakcsere a panelban
Szerencséjére férje, Vajda Miklós tűzoltó imád kertészkedni és egy idő után őt sem hagyta nyugodni az üvegház gondolata. A sors pedig végül tálcán kínálta számukra a lehetőséget. „Korábban nyílászárókkal foglalkoztam, és még megvannak a régi kapcsolataim. Volt kollegámtól megtudtam, hogy ablakot cserélnek az egyik helyi panellakásban. Sikerült a régi, leselejtezett ablakokat megszereznem, és arra gondoltam, ezekből éppen összeállhatna az üvegház fő teste” – mesélte lapunknak az ötletgazda, kivitelező, aki neki is állt megtervezni az építményt.
Betonalap kellett a falak alá
Miklós először is körbenézett az interneten, hogy ötleteket merítsen mások hasonló munkáiból.
„Nagyon sok bontott vagy újrahasznosított anyagokból készült üvegházat láttam. Nekem szerencsém volt az egyforma méretű ablakokkal. Az nyilvánvaló volt, hogy masszív lábazatra lesz szükség, az ablakkeretek méretéből kiindulva végül egy 5,5 X 2,2 méteres alapot öntöttem körben betonból. Erre került a váz, melyet 40 X 40 mm-es zárt szelvényből oldottam meg. Az így kialakult fémkasztniba illesztettem be az ablakkereteket. Körben az ablaktáblák nem nyithatók, viszont a tetőrészben két ablakot is bukóra lehet nyitni.”
S hogy mennyi volt az üvegházon a költség? Miklós igyekezett mindenen spórolni: 50 ezerből megvolt a betonozás, a vasalapanyagért nagyjából 150 ezer forintot fizetett.
Trópusi klíma az üvegház belső terében
Hatalmas volt a boldogság, amikor a házaspár nyolcéves kislánya, Maja birtokba vehette az üvegházat. Direkt úgy rendezkedtek el odabent, hogy neki is kézre essen minden, ő lehessen szülei mellett a kiskertész.
Középen tipegőköveken lehet végig sétálni az üvegházon, balra a paradicsomoknak, jobbra pedig a paprikáknak van a helyük. A fejmagaságban lévő hosszú polcon pedig a veteményeskertbe szánt palánták cseperednek: brokkoli, karfiol, karalábé. Láthatóan nagyon jól érzik magukat a növények odabent. „Már most látszik, mennyire jó az üvegház klímája. Márciusban, amikor mínusz 5 fok volt éjszaka odakint, az üvegházban nem esett fagypont alá a hőmérséklet.
Amikor pedig rásüt a nap, 30 fokos a levegő odabent. Még csak most tanulgatjuk az üvegház használatát, de máris rengeteg tapasztalatot gyűjtöttünk. Ennek fényében szeretnénk minél több finom, egészséges és vegyszermentes zöldséget termeszteni a kislányunknak és persze magunknak. Ismerőseink és barátaink már az üvegháztól lázba jöttek, de attól tartok, a nagy rácsodálkozás még csak ezután jön!”
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!