Szerelemprojekt volt az építész-belsőépítész házaspár számára ennek a Bakáts téri polgári lakásnak a felújítása, bár tudták, hogy nem ők fognak beköltözni a japán–skandináv stílusú, urban jungle hangulatot árasztó otthonba.
Nyáry Erika és férje, Jordán Sanz kedvenc városnegyedükben nézelődve találtak rá az eladó ingatlanra, egy műemléki védelem alatt álló házban. A majdnem 4 m belmagasságú lakás alaprajza – egy korábbi leválasztás eredménye – komoly kihívások elé állította a szakembereket.
Aki régi bérházban vásárol ingatlant, gyakran szembesül hasonló problémával. Az építész-belsőépítész házaspár azonban kapva kapott az alkalmon, hiszen végre saját maguk megrendelői lehettek, senkivel nem kellett egyeztetniük, és kompromisszumok nélkül valósíthatták meg elképzeléseiket.
Zöld oázis a belvárosban
– Igazi szerelemprojekt volt, bár tudtuk, hogy nem mi fogunk beköltözni, mivel nekünk eggyel több szobára lett volna szükségünk – meséli Erika. – Ennek ellenére nagyon élveztük a munkát, hiszen teljes egészében a saját ízlésünk szerint dolgozhattunk.
Az ingatlanban már régóta nem lakott senki, ezért elég rossz állapotban volt, ráadásul az alaprajznak a leválasztásból adódó hibáit is ki kellett javítani. A tervezők tágas, nagyvonalú enteriőrben gondolkodtak, és fontos szerepet szántak a Bakáts térre nyíló kilátásnak, ezért az eredetileg egymásból nyíló két szobát nem választották el teljesen. A korábban a folyosón lévő konyha a nappalival került egy térbe, az étkezőasztalt a háló felőli fal elé helyezték.
– Nincs terasz, és amikor 2020 nyarán elkezdtük a munkát, már javában tartott a járvány, ezért is döntöttünk az urban jungle, a zöld oázis hangulat megteremtése mellett. A kijárási korlátozás miatt arra törekedtünk, hogy amennyire lehet, zöld legyen a lakás – mutatja Erika a rengeteg szobanövényt.
A parketta új élete
Az építész-belsőépítész pár számára alapelv, hogy megpróbálnak minél több eredeti elemet megőrizni egy-egy felújítás során. Itt például sikerült új életre kelteni a régi halszálkamintás parkettát. A nyílászárókat ugyan kicserélték, de a hálószobai ablak tokját, keretét szintén megmentették. A berendezéshez a zöld oázis és a „városi dzsungel” mellett a japán és a skandináv stílus jellegzetes elemeit ötvöző japandi irányzatból merítettek inspirációt a tervezők.
– Építészként szeretjük a letisztult tereket, vonalakat, ez képviseli itt a japán szemléletet – magyarázza Erika. – A skandináv lakberendezés hatása mindenekelőtt a természetes anyagok használatában érhető tetten. Régi jól bevált gyakorlat, hogy kis lakásokhoz kész bútorok helyett egyedi, méretre gyártatott darabokat terveztünk, mivel így sokkal jobban kihasználhatjuk a rendelkezésre álló szűkös helyet. Itt sok mindent mi magunk készítettünk.
A szakemberek személyes ízlését tükröző, fiatalos, kellemes atmoszférájú zöld oázis nagyon gyorsan gazdára talált.
A szakértő tanácsai
Saját kezű megoldások
Erika és Jordán szeretnek kísérletezni, a férj ráadásul az asztalosmunkában is jeleskedik. Ez a lakás remek terepet kínált kreativitásuk számára, dekorációkat, beépített bútorokat terveztek és készítettek, sőt a lámpákkal is játszottak.
Térelválasztó
Régóta nézegettünk olyan térelválasztókat, mint ami az ágy mellé került, és itt végre volt alkalmunk kipróbálni. Sokat töprengtünk, hogy milyen kötelet vagy kábelt használjunk hozzá. Végül a plafonig érő keretre vitorlakötélből készítettünk áttört mintázatot. Némelyik lámpát szintén átalakítottuk, a folyosón látható darab eredetileg egy nagy mécsestartó volt.
Méretre szabott bútorok
Jordán munkája a hálószoba ablaka alatti olvasópad, amely egyidejűleg radiátortakaró és könyvespolc is. Különlegessége, hogy szalagként végigfut a falat kísérve a nappaliig, ahol egy vastag tölgyfa lapból készült íróasztalban végződik.
Fotódekorációk
Szívesen használunk régi fotókat a dekoráláshoz, sokkal izgalmasabbak, mint a megvehető tucatképek. Ezeket mind a Fortepan gyűjteményéből válogattuk, vászonra nyomtattuk, majd mi magunk vakrámáztuk. Jutott belőlük mindenhová, persze arra figyeltünk, hogy minden helyiségbe valami odaillőt tegyünk. A leglátványosabb darab az étkezőasztal fölé került, igazi abszurd kép: fürdőruhás síelőket ábrázol.
Nyáry Erikáék lakásáról még több képet találsz a galériában, görgess lejjebb értük!
Köszönet a kellékekért a Mobili Mania, a H&M Home, a Marandshop, az IKEA és a Butlers üzleteknek.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!