Látványosan megváltozik otthonunk, ha szinteltolást alakítunk ki vagy dobogót építünk, ezzel a megoldással elkülöníthetjük a különböző funkciókat, mozgalmassá tehetjük a teret, illetve plusztárolókhoz juthatunk. Cikkünk második részében a dobogók kialakításához adunk tanácsot.
Szinteltolás a plafonon
Szinteltolás nem csak a padló síkján jelenhet meg, a mennyezet le- és felléptetése szintén fontos látványelem. Amennyiben a nappaliban alacsonyabb, a vele egy térben lévő konyhában magasabb a mennyezet, az ugyanúgy tagolja a teret, mint a padló játéka. A fények jól átgondolt elhelyezésével, az alsó és felső síkok összehangolt megvilágításával fokozhatjuk a vizuális élményt. Ha a mennyezet ott lép szintet lefelé vagy felfelé, ahol a padló síkja, a drámai hatás biztosan nem marad el. Olykor összekapcsolódik a helyiség alsó és felső síkjainak változása.
Előfordul, hogy a hálószobában az ágy alatti épített dobogó burkolata – tartva a szélességet – felfut a falon, majd továbbhalad a mennyezeten, ahol újra „szintet lép”, a padló tükörképeként. A jellegzetes fektetett U alakot fényekkel és színekkel kiemelhetjük. Hasonló megoldás elképzelhető a fürdőszobában is. A megemelt épített zuhany burkolata teljes szélességben folytatva a falon felfut a mennyezetre, a padlóból kiemelkedő forma tükörképeként. A mennyezeti szakaszra szerelhetünk esőztetőt és fejzuhanyt. A zuhany körüli síkok játékát fokozzák az extra fények, és ha a kiemelkedő rész más burkolatot kap, mint a helyiség többi része.
A dobogó szerkezete
A dobogót gyakran zártszelvényekből készítik, ilyenkor kiszámolják a teljes tömeget, hogy még véletlenül se repedjen meg egy emeleti lakás régi fafödémje a beépítés után. A fémvázas dobogók nagyobb súlyt bírnak el, mint a fából készült változat, és légiesebbnek tűnnek a vékony elemek miatt. A tartószerkezetre többnyire OSB-lapokat rögzítenek, majd a látszó felületeket beburkolják faanyagokkal, parkettával vagy padlószőnyeggel. A burkolásnál a keletkező pozitív éleket, lépcsőfokokat és sarkokat úgy zárják le, hogy egyrészt a burkolóanyag vágott vége ne látszódjon, másrészt az éles szélek ne okozhassanak sérüléseket. Ha nem padlószőnyeggel borítjuk a felületet, tanácsos a burkolat alá lépészajcsökkentő fóliát rakni, hogy ne döngjön az építmény.
Méretek
Amennyiben a dobogó alá ágyat tervezünk, úgy számoljunk, hogy a görgők és az ágy szerkezete 15-20 cm, a matrac 10-20 cm helyet igényel, és ezenfelül szükséges még 20-25 cm hely az ágyneműnek, amely a matracon marad, amikor betoljuk. Tehát a dobogó magassága 60-70 cm, ennek megfelelően három lépcsőfok tartozik hozzá. Olyan görgők kerüljenek a kihúzható elemek alá, amelyek nem sértik fel a parkettát, még akkor sem, ha mindennap használjuk az ágyat, illetve a fiókokat.
Az ablakok és a fűtőtest elhelyezése
Mérjük ki az ablakok parapetmagasságát, hogy ha alá kerül a dobogó, gond nélkül kinyithassuk. Másrészt ügyeljünk arra is, nehogy hőhíd alakuljon ki a radiátor áthelyezésével. Amennyiben a fűtőtest a helyén marad, az épített szerkezetben rácsokkal oldják meg a meleg levegő zavartalan áramlását. Az ablak általában 72-85 cm magasan kezdődik, így ez többnyire nem okoz gondot, ilyenkor csak a radiátorok áthelyezését kell megbeszélni egy szakemberrel.
Tárolás
A dobogók alatt elegendő hely marad tárolórekeszek, extra mély fiókok, nyíló ajtós polcos elemek számára, ahová rengeteg holmit el lehet pakolni. Tervezhetünk felfelé nyitható tárolót, amely lehetővé teszi, hogy a dobogó mélyén lévő helyet is kihasználhassuk. Ha lépcső választja el az emelvényt, a fokok nemcsak fiókokat rejthetnek, hanem kisebb könyvespolcokat is.
Gyerekszobában
A rejtett ágy praktikus megoldás egy kamasz szobájában, hiszen így több hely marad, íróasztalnak vagy akár babzsákoknak. A tizenéves korosztály leginkább azért kedveli ezt a kialakítást, mert a dobogó alatt elfér egy vendégágy is, ami számukra nagyon fontos, hiszen ebben az életkorban szívesen alszanak egymásnál a barátok.
Hálószobában
Szinteltolással különleges enteriőrt hozhatunk létre, ha az ágyat a dobogón helyezzük el az éjjeliszekrényekkel együtt. Így még hangsúlyosabbá válik a franciaágy, miközben a megszokott módon, a szoba alacsonyabb részén, a fal mentén sorakoznak a magas gardróbszekrények. Ha a dobogó alján rejtett fénycsík fut körbe, a látványos gegtől úgy tűnik, mintha lebegne az ágy.
Fürdőszobában
Amennyiben a kád a fürdő eredeti padlószintjén áll, a dobogó pedig körbefogja, egészen a pereméig, a kád besüllyed az épített emelvénybe, tömege eltűnik, légies, elegáns lesz, és kifejezetten luxushatást kelt. A másik megoldás, hogy a szabadon álló, illetve beépített kádat a dobogóra állítjuk. Burkolhatjuk ugyanazzal a kővel vagy kerámiával, amivel a helyiség egyéb részeit, de szépek a fával borított dobogók is. A szerkezet anyaga általában a könnyen vágható és jól burkolható Ytong, esetleg a Styrofoam extrudált polisztirolhab táblákból álló Wedi lemez, amely víz- és páraálló, nem penészedik, jó hőszigetelő, könnyen formálható, súlya minimális, tartóereje viszont igen nagy. Tömbösített változatából íves formák is létrehozhatók. Egy otthoni spa terében a szaunát emelhetjük ki egy-két lépcsőfokkal. A pihenőágyakat – a nappaliban lévő ülőgarnitúrához hasonlóan – a helyiség alacsonyabban fekvő részén helyezzük el.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!