A művészi igényességgel kiválasztott indusztriális anyagok és színek teszik különlegessé ezt a kétszintes, belvárosi tetőtéri lakást, a berendezésnél a funkcionalitás, az esztétikum és a kényelem egyaránt fontos szempont volt.
Ez a minimalista stílusú lakás egy nagy múltú szecessziós épület tetőterében található, a Gutenberg-otthont Vágó László és Vágó József tervezte 1906-ban. A régi tetőszerkezet miatt négy eltolt szintre tagolódik a tetőtéri lakás – éppen emiatt szeretett bele az olasz Matteo.
Tetőtéri tágas terek
A Budapesten élő étterem-tulajdonos Csupor Anna belsőépítészt bízta meg a tetőtéri lakás megtervezésével, akinek egyedi stílusa felkeltette a figyelmét.
– Az alaprajz jó értelemben „szadbalt”, tagolt, de pont ettől nagyon élhető. Határozottan elkülönülnek az egyes funkciók, és mivel a beltéri lépcsőt el lehetett mozdítani középről, a nappalit sikerült egy nagyvonalú térré alakítani – magyarázza a Mosskito Interior Design tervezője.
Tetőterek esetében az első és talán legfontosabb lépés a megfelelő szigetelés beépítése, főleg egy ilyen helyen, ahol 24 ablak sorakozik a tető ferde síkján. Itt egy résmentesen fújt purhab szigetelést alkalmaztak, amely remekül bírja az időjárás változékonyságát, így nem alakulnak ki hőhidak, és a klímát is csak ritkán kell bekapcsolni, márpedig ez egy tetőtérben nagy szó.
Izgalmas színpárosítások
A nappali, az étkező és a konyha egy térben helyezkedik el, az egybefüggő dekorbeton padló optikailag hangsúlyozza egységüket. A szürke padlóhoz törtfehér falak, fekete lámpák, étkezőbútorok, kapcsolók, egy sötétszürke sarokkanapé, antracitszínű konyha és natúr fenyőfa gerendák társulnak. A fenyő színe visszaköszön a tetőtéri lakás más pontjain is: a nappaliban végigfutó dobogón, a tömörfa parketta anyagán, amitől még mozgalmasabb lesz a látvány. A palettát a sárga fotelek és a piros színfoltok teszik teljessé, különösen izgalmas Tarasz Tolsztikov ukrán képzőművész nonfiguratív festménye.
Világítástechnika szakértői szemmel
Egy tér akkor elevenedik meg igazán, ha a fények a helyükre kerülnek. Csupor Anna belsőépítészt a világítástervezésről, a fények térszervező szerepéről kérdeztük.
Milyen szempontokat kell figyelembe venni egy tetőtér bevilágításánál?
Fontos, hogy milyen a tető dőlésszöge, illetve az, hogy vannak-e keresztgerendák, amelyek mentén, felettük vagy mellettük végig lehet futtatni rejtett vagy látszó fényeket. A tetőterekben mindig izgalmas hatást kelt, ha felfelé irányítjuk a fényt. Ezek az indirekt fények igen látványosak, mivel más-más erősséggel verődnek vissza a tető különböző síkjairól.
Milyen fényforrásokat használ leggyakrabban?
Kedvelem a hagyományos izzók meleg, barátságos fényét, ezért a LED-ek széles színskálájából a régi villanykörték fényét leginkább felidéző 2700 kelvines, meleg fehér fényű darabokat választom. A határ a 3000 kelvin, mert e fölött már a közép- és hidegfehér színhőmérséklet következik, ami nem ideális lakásokban. A dimmelhető, fényerő-szabályzós típust különösen szeretem, hiszen általuk is játszhatunk a fényekkel.
Mi határozza meg, hogy mennyezeti lámpát, függesztéket vagy helyi fényt alkalmaz?
Elsősorban a belmagasság. Alacsony terekhez süllyesztett, sínes vagy rászerelhető lámpákat, a magasabb helyiségekhez függesztékeket keresek. Az egyes funkciókat fénnyel is kiemelem, ahogy az étkezőasztalt egy fejmagasság alá beeresztett lámpával vagy a közlekedőt a végigsorolt kisebb mennyezeti fényekkel. Az általam használt lámpákat több verzióban lehet kapcsolni. A „takarítófényártól” egészen a finom hangulatvilágításig – ha nincs okosotthonrendszer, ez akkor is működik. Sok kis helyi fényt, asztali, komód-, álló- vagy padlólámpát helyezek el a lakásban, hogy azokkal is alakítani lehessen a hangulatot, ezért rengeteg konnektort tervezek szerte a lakásban.
Az izgalmas tetőtéri lakásról még több képet találsz a galériában, görgess lejjebb értük!
Köszönet a kellékekért az Artibus, a OINOS WineBar Bistrot, a Kilim a Nomád Szőnyeg és a Spirit Home üzletnek.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!