A felszabdalt, nagyobb lakásokból kialakított kisebb ingatlanokban gyakran találunk elnyújtott, hosszúkás szobákat, félszobákat. Ezek a helyiségek, ha rosszul rendezik be, kifejezetten nyomasztó hangulatúak, alagútban érzi magát itt az ember, pedig néhány trükkel elkerülhető ez a hatás. Lássuk, melyek ezek!
Asztalválasztás okosan
Ha a hosszúkás nappali része a konyha, kerek étkezőasztallal segíthetünk a térérzet növelésén. Amennyiben túl szűk a hely, nem is érdemes asztalban gondolkodni, inkább a konyhapult meghosszabbításából legyen asztal, bárpult, a bárszékekkel együtt több hely marad majd.
Hosszú kanapé
A hosszúkás alakú nappaliban érdemes a fal mellé tolni a kanapét, szembe vele kerülhet a tévé a falra. Fotelekre ez esetben nincs szükség – így elkerülhetjük a zsúfolt hatást. Legyen a dohányzóasztal is megfelelő formájú és méretű, vagyis a kanapéhoz illő: a túl nagy bútor előtt nem mutat jól az arányaiban sokkal kisebb asztal.
Bútorok mérete
Természetes, hogy a kisebb, szűkebb helyiségekbe nem veszünk hatalmas bútorokat. A kanapék, asztalok kiválasztásakor „kövessük” a helyiség arányait.
Szőnyeg formára
A legtöbb lakberendezési áruházban a szőnyegválaszték standard méret szerint válogatható, amelyek egy elnyújtott, téglalap alakú szobában nem mutatnak jól. Az ilyen helyiségekben jó megoldás lehet a padlószőnyeg, illetve a méretre vágott, kisebb darab.
Több ülőcsoport, több fókuszpont
Nem minden hosszú szoba kicsi: a több funkciót magába foglaló nagyobb terekben, ahol jól elférnek a főbb bútorok, ezekkel a darabokkal alakítsunk ki fókuszpontokat a helyiségben. Ezekben a nagy terekben különösen fontos, hogy jól elkülöníthető legyen például a nappali, az étkező, a konyha. Berendezhetünk ülő- és olvasósarkot az ablak alá, ide jöhet egy kisebb pad, kis asztal, kényelmes fotel. Törekedjünk rá, hogy ne maradjon kihasználatlan tér, ami aránytalanná tenné a szobát.
Térelválasztó bútorok és boltívek
Két dolgot tehetünk az egymásból nyíló, de fallal el nem választott nagyobb szobák esetében: vagy még jobban elszeparáljuk a funkciókat egymástól, vagy megpróbáljuk egységesíteni őket. Az első esetben jó szolgálatot tehetnek a különféle paravánok, akár gipszkartonnal is leválaszthatjuk a tereket – a gipszkartont pedig tapétával, festéssel dekorálhatjuk. Amennyiben az új térelválasztónak köszönhetően túl kicsinek tűnik a két új helyiség, gondolkodjunk boltív, ablak kialakításában – konyha és nappali, étkező között például átadóként funkcionálhat, egyszerre választja le és egységesíti a tereket.
Ha nem szeretnénk radikálisan elválasztani a szoba két felét, egy nagyobb szőnyeggel – ami végigfut a téren –, vagy galériafallal, egységes falszínnel, burkolattal egységesíthetjük a helyiséget.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!