A citromfa mediterrán növény, valójában nem a mi klímánkra való. Mégis egyre többen próbálkoznak a tartásával. A Gyöngyösön élő Erzsike például évek óta nevel citromfákat, méghozzá sikerrel.
A citromfa tartása hazai körülmények között gyakorlatilag lehetetlen – gondolnánk. Hisz télen a kemény fagyok biztosan tönkre teszik a mediterrán éghajlathoz szokott növényeket. Sokan viszont talán épp e lehetetlenség miatt éreznek különös késztetést a citrusfélék tartására. Hogy bebizonyítsák: a sok nehezítő körülmény ellenére nálunk is termőre lehet fogni a citromfát.
A Gyöngyösön élő Holló Józsefné az egyik leglelkesebb hazai citromfanatikus. Évek óta szüretel saját termést cserépben nevelt citrusairól. S bár már lassan lefut a gyümölcs előző szezonja, az ő fáin még mindig mosolyognak illatos sárga citromok.
Az első citromfa a véletlen műve volt
Gyöngyös külvárosában, a helyiek által Dombnak hívott negyedben, egy sorházban él Erzsike a családjával. Első citromfáját évekkel ezelőtt vette. A szép kis fácskát beállította az emeleti szint üvegezett teraszára, gondolta, ott biztosan jó helye lesz. A citrom valóban magára talált a verandán, évről évre néhány csodás terméssel ajándékozta meg a háziakat. De ennek sokáig valahogy nem tulajdonítottak különösebb jelentőséget. Aztán jött a fordulat. „Arra gondoltam, miért ne lehetne több citromunk? Ha ez a tő ilyen jól érzi magát nálunk, jól érezné magát több is” – idézi fel a kezdetek kezdetét Erzsike. Ma már nyugdíjas, de korábban pénzügyi előadóként dolgozott, s hasonló alapossággal állt neki saját citromtelepének kialakításához is. „Beszereztem néhány új példányt több kertészetből. Aztán minden évben bővítettem az állományt”- mondja. Ma már 25 különböző citrusféléje van.
Mediterrán klíma az első emeleten
S hogy mitől érzik ennyire jól magukat Erzsikénél a citrusok? Elsősorban azért, mert odafigyel rájuk és rendkívüli szeretettel gondozza őket. Viszont legalább ennyit számít, hogy a citromfélék eredeti élőhelyéhez képest nagyon hasonló mikroklímája van a család gyöngyösi házának. Jó 20 évvel ezelőtt, amikor telente még röpködtek a mínusz 20 fok körüli hőmérsékletek, úgy döntöttek, hogy beüvegezik az emeleti erkélyt és a lenti teraszt, ezzel is csökkentve a fűtésszámlájukat. Az ilyen módon kialakított terek üvegházként működnek.
Annak idején persze szó nem volt citromokról, ám az első citromfa által új értelmet nyert a szigetelés célú átalakítás. Fantasztikus jól érzik itt magukat a mediterrán növények és rengeteg termést hoznak. Az első, ma már 2,5 méter magas citromfa tavalyelőtt 70 darab terméssel hálálta meg a gondoskodást!
Káliszappan az egyik titok
Persze nem mindegyik szezon sikerül ugyanolyan jól, minden évjárat más és más. De azt azért tudni kell, hogy aki citromot akar nevelni, annak egész évben, gyakorlatilag minden egyes nap van teendője a fácskákkal. „Hiába a napos veranda, azért ez itt Gyöngyös és nem Olaszország… Itt sokkal jobban kell figyelni a citromfákra, mert a zárt térben sokkal sérülékenyebbek. Fogékonyak például kártevőkre, gyakorlatilag állandó harcot vívok a pajzstetvek és az atkák ellen.
Vegyszereket nem használok, hiszen a termést elfogyasztjuk, ezért kártevők elleni bioszerekkel fújkálom a fertőzött részeket. A tetvek ellen bevált a káliszappan, amit szivacsra viszek fel, úgy mosom le a levelek mindkét oldalát. Permetezni is lehet a szappanos lével. Téli időszakban a verandán viszonylag hűvös van, ez védi a növényeket. Nem is engedem, hogy 10 fok fölé menjen a hőmérséklet, a melegben ugyanis elszaporodnak a tetvek és nem lehet bírni velük.”
Tyúktrágya és élesztő kell a citromnak
A citromfák tél végén virágoznak és lényegesen több virágot bontanak ki, mint amit végül megtartanak. A többi lehullik. Erzsike azt mondja, nem kell kétségbe esni ilyenkor, a jelenség nem azt mutatja, hogy elrontottunk valamit. „A fa annyi virágot tart meg, amennyi gyümölcsöt meg tud érlelni.
A citromfa nem túl nagyméretű, nem várhatunk tőlük a többkilónyi termést. A virágok egyébként önmegtermékenyítők, így nem kell izgulni amiatt, hogy februárban-márciusban nincsenek rovarok, amik a beporzást elvégeznék. A termésérlelés hosszú ideig, nagyjából egy évig tart. Ezen idő alatt, leginkább nyáron plusz tápanyagot igényelnek a citromfák. Én kertészetben kapható biotápanyagot, vízben oldott élesztőt és granulátumos formában beszerezhető tyúktrágyát szoktam nekik adni. Fontos az is, hogy észrevegyük, amikor kimerül a földjük. 2 évente ajánlatos átültetni őket, de mindig csak a korábbinál 1 cm-el nagyobb cserépbe. Így a citromfa nem a gyökérnövelésre, hanem a gyümölcs érlelésére koncentrál majd. Ültetéskor citrusföldet használjunk, ez egy kicsit savanykásabb, mint a klasszikus virágföld” – tanácsolja a gyöngyösi citromszakember.
Buddha ujja a citruskert ékessége
Májusban, amikor már biztos nincsenek talajmenti fagyok, Erzsike citromfái kiköltöznek a kertbe. Ez az időszak számukra igazi boldogság, de azért ilyenkor is igényelnek odafigyelést. „Közel a Mátra, errefelé igencsak szeszélyes tud lenni az időjárás nyáron is. Erősen tűz a nap és gyakran előfordul jégeső. Így kitaláltuk, hogy hálót feszítünk a citromfák fölé, ez szűri a sugarakat és véd a jégesőtől is.
Mindennap kijárok ilyenkor is a fákhoz, gondoskodom róluk, az általunk össszegyűjtött esővízzel locsolom a töveket.
Nézegetem a fejlődő gyümölcsöket, hatalmas boldogságot okoz, ahogy látom növekedni őket. Valahogy egészen fantasztikusnak találom, hogy saját magam termesztek olyan különleges gyümölcsöket, amiket korábban csak a nyaralásaink során tudtam megkóstolni.
Eleve többféle citromunk van. A hagyományos mellett óriás gyümölcsöket termő fajtákat is beszereztem, de a legizgalmasabb talán a Buddha ujja nevű citromunk.
Mindig próbálok újabb fajtákat beszerezni, így a citromok mellett most már mandarin, narancs, kumkvat, sweetie és lime is terem nálunk. Legújabb szerzeményem egy tő Sorrento citrom, amiből majd limoncello-t fogok készíteni. Szilveszterkor azzal koccintunk majd az újévre!”
Citromtorta, lekvár és szörp
Erzsike citrombirodalmában bőségesen teremnek a fák, évente 40-50 kg gyümölcs biztosan összejön. De vajon mit csinálnak ennyi citrommal? A válasz gyorsan érkezik. „Hát megesszük! Elmondhatatlanul finom a termés! Ezeknek a citromoknak igazi citrom ízük van, a bolti citrommal össze sem lehet hasonlítani. Mindenki imádja a családban, a rokonoknak, ismerősöknek is szoktam adni kóstolót. A termést teljes egészében hasznosítom.
Lekvárt és szörpöt főzök, süteménybe rakom, a héjat kandírozom, vagy csak belekarikázom a citromot a teába. Még egy gyümölcsturmixot is nagyon fel tud dobni egy kis igazi citrom. Szerintem nagyon megéri citromneveléssel foglalkozni, igazán kellemes időtöltés. A termésnek köszönhető csodálatos ízutazás pedig extra ajándék, hab a citromtortán.”
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!