Okos, átgondolt tervezéssel a legkisebb hálószobából is a legtöbbet hozhatjuk ki. Az aprócska alapterület nem feltétlen kell, hogy túlzsúfolt hatást keltsen. Néhány ügyesen megválasztott bútor, egy-két filléres, stílusos megoldás és máris otthonos, kényelmes helyiségben pihenhetünk.
Elrendezés
Az első és legfontosabb teendő: a bútorok elrendezése. A nagyobb darabok – az ágy, a szekrény, komód -, ha lehet, kerüljenek egy, ugyanazon fal mellé, így több a szabad tér és kevésbé hat túlzsúfoltnak a szoba. Amennyire lehet, minimalizáljuk a bútorok számát a kis helyiségben és részesítsük előnyben a multifunkciós darabokat.
Egy bútor, több funkció
Olyan ágyat válasszunk ide, amihez ágyneműtartó is tartozik: ezekbe a fiókokba, tartókba is rengeteg mindent elsuvaszthatunk. Nem csak ágyneműt, de ruhákat, dobozokba rendezett karácsonyi dekorációt is akár. Az ágyvégi padból válasszunk kinyithatót, amibe sok minden fér, vagy csak pakoljunk alá néhány apróságot, amik így nem lesznek útban, vagy pár csinos dobozt, amiben kényelmesen elférnek a papucsok, kisebb-nagyobb holmik.
Több, mint ágy
Nem csak az ágyneműtartót használhatjuk ki. A széles ágytámla (vagy az ágy mögé/mellé tolt polcrendszer) remek tároló is lehet: akár könyvespolcként vagy éjjeliszekrényként is használhatjuk. Az ágyvég választása egyébként is kardinális kérdés: ez a darab meghatározza az egész szoba hangulatát, ezért a többi bútorhoz, kiegészítőhöz illő darabot válasszunk.
A kis alapterületű szobában jó megoldás a kinyitható szófa, amit nappal kanapéként szolgál, éjjel pedig kényelmesen pihenhetünk rajta. Még több helyet szabadít fel egy lenyitható ágy, amit használaton kívül egészen egyszerűen szekrénynek álcázhatunk.
Polcok mindenhol
Az ágy körüli teret egyébként is érdemes kihasználni: fúrjunk fel polcokat (a magasságot gondoljuk át, nehogy minden reggel megbánjuk, hogy túl alacsonyra szereltük) az ágy felé, mellé: sokkal kevesebb helyet foglal egy kisebb polc, mint egy éjjeliszekrény és ugyanúgy kényelmesen pakolhatunk rá. A lebegő szekrényekkel is sok helyet spórolhatunk: az öltözködő- vagy íróasztal is lehet egyetlen, falra szerelt elem.
Minden sarok kihasználva
Főleg a tetőtéri, kis helyiségekben okoznak gondot a nehezen beépíthető holtterek. Ezeket a sarkokat is próbáljuk kihasználni a lehetőségekhez mérten: polcozzuk fel a falfelületet, vagy tervezzünk ide kisebb komódot, fésülködőasztalt, de akár munkaállomásként is funkcionálhatnak ezek a terek.
Minél magasabbra
Ha kicsi a szoba alapterülete, használjuk ki a magasságát! Padlótól plafonig beépíthetjük szekrényekkel, polcokkal, lebegő szekrényekkel. Egy nagyobb belmagasságú, polgári lakásban könnyen elfér, de akár egy alacsonyabb lakótelepi lakásban sem okoz gondot a fejmagasság felett elhelyezett polcrendszer, ahová a ritkán használt dolgainkat pakolhatjuk.
Sok helyet nyerhetünk egy-egy, szűk helyet foglaló tárolóval is, a polcok mellett pakolhatunk létrára is.
Csak a tolóajtó
Ha kevés a hely, a gardrób legyen tolóajtós! Így nem foglaljuk a helyet a szekrényajtó nyitogatásakor sem, a mély szekrény pedig sok ruhát, cipőt elnyel.
Világos színek
Minél világosabb a szoba, annál jobb! Persze nem kell csak fehérben gondolkodnunk, az élén színek, a finom minták kifejezetten vidámmá, stílusossá varázsolhatják a helyiséget. A világos színeket élénk kiegészítőkkel dobhatjuk fel.
Játsszunk a mintákkal!
Stílusos lesz a szoba egy különleges tapétával. Ha nagy mintát választunk, ügyeljünk rá, hogy az csak az egyik falon jelenjen meg. A kisebb minták visszaköszönhetnek a kiegészítőkben is: a pöttyös, apró virágos falminta ott lehet az ágytakarón, a díszpárnákon is. Egységessé teszi a szobát, ha a kiegészítők egy stílust követnek, ha a színek harmonizálnak egymással.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!