A kertészetekben, pláne a virágboltokban kapható levendula ára meglehetősen borsos. Akár több ezer forintot is elkérnek egy-egy tőért. Egy csodás levendulás kert telepítésére inged-gatyád rámenne, ha nem ismernéd ezt a trükköt!
A levendula varázslatos hangulatot teremt a kertben. Karakteres illatú, kékeslila virágai évszázadok óta a tisztaságot, a lelki békét jelképezik. Nem csoda, ha te is szeretnél levendulát a kertedbe! Ültetésére, szaporítására a koratavaszi időszak a legalkalmasabb időpont, tehát levendulaillatú nyarat szeretnél a kertedben, most kell lépned! A sikerhez azonban jobb, ha megismered ezt a növényt: mit szeret, mit tolerál kevésbé.
Milyen növény a levendula?
A levendula mediterrán vidékről származó félcserje. Nyár elején 4-5 héten keresztül virágzik, mesés illata messziről érezhető. Meleg- és fényigényes, azonban jól tűri a mínuszokat, sőt a havat is. Magyarországon is sikerrel termesztik a középkor óta Tihanyban és Pannonhalma környékén, sőt ma már az ország egyre több pontján. Mindez azt mutatja, hogy a levendula jól érzi magát nálunk, megszokta kissé szélsőséges klímánkat. És persze tegyük hozzá: nagy szerencsénk, hogy ez a növény a gyengébb, agyagos talajon is megél és kevés vízzel is beéri.
Sajnos azonban nagyon mellé lehet fogni a levendulával, így nem árt tisztában lenni néhány fontos részlettel! Tavasszal a legcélszerűbb elültetni, ilyenkor megtelnek az árudák is szebbnél szebb levendulatövekkel. Mérettől függően 300-800 forintért kapható, de…
FONTOS!
A csodásan virágzó, szép formára nevelt levendulatövek csábítóak ugyan, de 1500 forintért és afölött inkább NE vegyél levendulát, mert az ilyen drága növény valószínűleg nem magyar szaporítás!
Mediterrán területről hozzák az országba, nem a mi klímánkhoz szokott, így ezek a tövek nagy valószínűséggel az első magyar telet sem bírják ki! Sokkal jobban jársz, ha már egy több éve szépen virító, edzett levendulatövet szaporítasz tovább. Ehhez egyetlen levendulanövényre, virágföldre és ültetőedényre lesz szükséged.
Dugványozz!
Készítsd elő az ültetőedényeket
Lehet cserép vagy tejfölös pohár. Fele magasságig virágföldet, fölé pedig kerti talajt tegyél bele. Erre azért van szükség, mert így a dugvány elsőként megeredő finom gyökérszőrei a gyengébb közegben kapaszkodnak meg.
Ezáltal csökken a berothadás veszélye. Néhány héten belül, ahogy a dugvány gyökerei elérik a virágföld zónát, megfelelő mennyiségű tápanyaghoz juthat és megerősödhet a levendulanövény. Közvetlenül tápdús virágföldbe dugványozni rendkívül veszélyes! A földben ugyanis rengeteg mikroorganizmus található, ezek elfertőzhetik, berothasztják a zsenge gyökereket.
Vágj hajtásvéget
A növényről március vége felé érdemes hajtásvéget vágni, 4-8 cm-es ágacskák épp megfelelnek, nem szükséges, hogy hosszabbak legyenek. Érdemes ferdén, 45 fokos szögben vágni, így nagyobb felületen szívhatja fel a vizet a dugvány, könnyebben megered. Az alsó levélkéket távolítsd el, így jelentős mértékben csökkented a berothadás veszélyét.
Így ültesd el a levendula dugványt
A ferdén bemetszett hajtásvégeket érdemes gyökereztető porba mártanod, mielőtt az ültetőközegbe ledugdosod – ilyen port a gazdaboltokban árulnak. Nélküle is nagy biztonsággal megfogannak a dugványok, bár kétségtelen, hogy a porral gyorsabban indulnak növekedésnek és csökken a növényveszteség is.
A dugványozás nagy előnye, hogy pontosan tudod, milyen lesz a levendulád. Ráadásul sok egyforma növényed lesz, melyek együtt sokkal szebben díszítenek, mint az össze-vissza tövek. A cserépben megfogant és megerősödött töveket májusban ki lehet ültetni a szabadba. És ami a legjobb: a dugványozással szaporított levendula már első nyáron virágozhat!
Szaporíts tőosztással!
Ha a kertedben már több éve szépen virít a levendula, tavasz elején nagy biztonsággal szétültetheted öt, vagy akár tízfelé is. Tehát egy tő levendulából akár tízszer annyi lesz! A műveletnek csekély a kockázata, de azt bele kell kalkulálni, hogy az eredeti zömök, bokros levendulából kisebb tövek lesznek, melyek néhány szezon alatt erősödnek hasonló méretűvé. Már idén bőséggel virágozak, de a felnőtt méretre, a bokrosodásra legalább egy évet várni kell. Mutatjuk a műveletet lépésről-lépésre:
- Ásd föl a szaporítani kívánt levendulatövet a kertből és ásó segítségével vágd szét több darabra.
2. Az így kapott osztott töveket tisztítsd meg.
Ültetéskor érdemes sokkal nagyobb ültetőgödröt ásni a tőosztott levendula számára, mint amekkora ránézésre indokolt lenne. Ez több okból szükséges: viszonylag nagy terület lesz gyommentes a gyenge tő körül; az ültetőgödör aljára kerülhet komposzt vagy trágya; a tőosztott levendulát 5-10 cm-el mélyebbre kell ültetni, mint ahogy a korábbi helyzete volt – így jobban megfogan a talajban.
Nyár közepére idáig juthat fejlődésben a tőosztott levendula:
Sok sikert kívánunk!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Kövess minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!