A cím kissé paradox: múltba nézünk, miközben próbálunk a jövőbe látni. Az 57 éves Lakáskultúra korai lapszámaiból szemlézve ezúttal a futurisztikus háztartásba nyerhetünk bepillantást. Mit gondoltak 1967-ben, milyen lesz a jövő háztartása?
Nagyobb, előre legyártott elemekből készített házak; takarító robot, félkész, gyorsan felmelegíthető ételek; a háztartási munkából részüket kivevő férfiak; televíziós telefon… 1967-ben nem a túlságosan távoli jövőt jósolták meg a Lakáskultúra hasábjain, „mindössze” 1984-re prognosztizálták az alábbi változásokat. Nos, maradjunk annyiban, volt, amibe beletrafáltak.
A cikk három, a New Scientistben megjelenő írások rövid kivonata – most ebből szemlézünk mi is.
A jövő nagyütemű építkezést ígér
„A jövő házaiban a falak és a mennyezetek műanyaghabból készülnek. A habot fém-, kerámia-, fa-, vagy plasztik-lapok közé helyezik. Ilyen módon nem csak kitűnően szigetel, hanem változatos belső kiképzési lehetőséget is ad. A bútorok bevonatát és a szőnyegeket is műszálból készítik. Mennyivel könnyebb lesz a tisztításuk, mint a mai hagyományos anyagoké!
A belső kényelemről pedig az elektromosság fokozott alkalmazásával gondoskodnak. Az elektromos berendezések, mivel azokat elsősorban telepek működtetik majd, a lakásban szabadon mozgathatóak lesznek. Kisméretű elektromos elemek teszik majd lehetővé, például, hogy a jövő embere, ha fűtött otthonát elhagyja, a leghidegebb télben se viseljen nehéz ruházatot, elemek fűtik majd ruháját.
A technológia fejlődésének eredményeképpen a jövő emberének munkaideje lényegesen csökken és egyre több időt fog az otthonában tölteni. Életében természetesen egyre nagyobb szerepet kell, hogy kapjon a kulturális és az alkotó szórakozás, a hobby. A jövő lakása ennek a célnak is megfelel. Megtalálható benne a színes tv és a sztereo rádió és a lemezjátszó. A televíziós-telefon is a jövő emberének a kényelmét fogja szolgálni. Megkíméli a felesleges utazásoktól, hiszen ez a telefon lehetővé teszi a táv-megbeszéléseket és a táv-bevásárlásokat is.
És milyen lesz a jövő háziasszonyának élete?
Már ma is láthatjuk a jeleit annak, hogy a jövő a férfi és a női munka egyenjogúságát hozza. Ez azt is jelenti, hogy a jövő férfia szívesen és magától értetődően vesz részt a háztartási munkában is. Persze ezt a háztartást sok minden segíti. A főzés művelete kizárólag konyhakész ételek melegítéséből vagy főzéséből fog állni. A mosogatást gép végzi majd.
Az egyéb nehéz rutinfeladatok megoldására (padlómosás, kádmosás, söprés, törölgetés, ágyazás, terítés stb.) a komputertechnika vívmánya, a háztartási robotember áll rendelkezésre. Ma még nem tudjuk, hogyan oldható meg, hogy a robotember az emberi otthon körülményeihez alkalmazkodjék, ajtót nyisson és lépcsőn járjon, és meg tudjon különböztetni tárgyakat.
A robotember nagy előnye, hogy jól végzett munkája után kikapcsolja és helyére teszi önmagát. Ma még csak találgatni lehet, hogy milyen lesz a formája. Most emberformájúnak képzeljük, pedig elégséges, ha karjai, kezei vannak és a mozgáshoz szükséges lábai.
És végül, a technika vívmányai lehetővé teszik majd a jövő emberének, hogy az eddiginél jóval nagyobb sebességgel óriási távokat utazzon be. Nemcsak a lakásban megtalálható fejlett hírközlési eszközök segítségével, de a gyors és olcsó utazással is módja lesz az őt körülvevő szélesebb világot alaposan megismernie.”
A teljes írást az 1967-es év harmadik lapszámban olvashatod el. Ehhez csak regisztrálnod kell, ugyanis oldalunkon az 1965 óta megjelenő Lakáskultúra magazin azóta kiadott lapszámait is megtekintheted. Ha Lakáskultúra-előfizető vagy, lépj be, hogy korlátlanul böngészhess a Laptárban. Körülnéznél? Regisztrálj, és az általad választott 5 Lakáskultúra magazint máris eléred! Ha további lapszámokat is megnéznél, az első belépési regisztrációnál megadott adataiddal várunk vissza a következő nap.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!