A lakásépítési láz kellős közepén jó, ha tisztában vagyunk vele, az építkezés végén milyen dokumentumokat kell megkapnunk a kivitelezőtől. A jog ebben is egyértelmű: kormányrendelet szabályozza, hogy az építkezés során milyen dokumentációs kötelezettség áll fenn.
Minden egy helyen
Alapvető szabály, hogy a teljes építés dokumentálása az e-építési naplóban, az ÉTDR felületen (Építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokat Támogató elektronikus Dokumentációs Rendszer) kell vezetni.
Ide tartozik az építkezés lezárásakor kiállított teljesítési igazolás is – ez, a többihez hasonlóan elektronikus úton történik. Itt egyben találjuk meg tehát a tervdokumentációt, az építés során vezetett e-építési naplót az építkezés egyes műszaki részleteiről. Erre a felületre kell feltöltenie a kivitelezőnek az építkezés befejezése után a szükséges dokumentumokat is.
Naplózott építkezés
Az építési napló a kivitelezési tevékenység megkezdésétől annak befejezéséig vezetett, hatósági és bírósági eljárásban felhasználható dokumentáció. Időrendben tartalmazza a kivitelezési, illetve az építési-szerelési munkák adatait. A naplóban olvashatóak továbbá a munka menetére, megfelelőségére és dokumentumaira (pl. tervrajzi kiegészítések) vonatkozó, vagy az elszámoláshoz szükséges fontos tények is.
Az e-építési naplóhoz több alrész tartozik: része az e-főnapló és az elektronikus építési alnapló. Nézzük meg ezen alnaplókat is! Az e-főnapló és az e-alnapló az építési munkaterület átvételekor, az átvétel időpontjának rögzítésével nyílik meg. Értelemszerűen pedig a kivitelezés befejezésekor, illetve az építési munkaterületről való levonulás időpontjában zárul le.
Műszaki átadás-átvétel
Az építkezés befejezésének egyik fontos lépése a műszaki átadás-átvételi eljárás. Ennek célja, hogy ellenőrizzük: teljesítette-e az építtető és a kivitelező a szerződésben ígérteket és azt az előírt műszaki és a szerződésben vállalt egyéb követelmények betartásával tette-e meg.
A műszaki átadás-átvételi eljárásról elektronikus jegyzőkönyvet (e-jegyzőkönyvet) kell készíteni. A fővállalkozó kivitelező, vagy annak felelős műszaki vezetője a mennyiségi és minőségi hibák, hiányosságok javítása után az e-teljesítésigazolási naplórészben rögzíti a szerződésben vállalt és elvégzett tevékenységet tartalmazó e-teljesítési összesítőt. A műszaki átadás-átvételi eljáráson felmerült és az e-jegyzőkönyvbe vett hibák, hiányosságok kijavítását követően kiállított – a fővállalkozó kivitelezői teljesítéshez kapcsolódó – e-teljesítésigazolás alapját az elektronikus műszaki igazolás (e-műszaki igazolás) képezi.
Ez legyen a kezünkben
Az átadás-átvételkor felmerült és jegyzőkönyvbe vett hibák, hiányosságok kijavítását, a teljesítésigazolás kiadását, továbbá a teljesítésigazolás alapján kiállított számla ellenértékének kézhezvételét követően a fővállalkozó kivitelező átadja az építtetőnek az építési munkaterületet. Átadja az e-naplóba történő rögzítéssel az alábbiakat is:
- az építési-bontási hulladék tárolására, elszállítására vonatkozó, a jogszabálynak megfelelő tartalmú hulladék-nyilvántartó lapot,
- a kivitelezési dokumentációt vagy az épület tényleges megvalósulásának megfelelő módosítást is tartalmazó megvalósulási dokumentációt,
- az építmény, építményrész kezelési és karbantartási útmutatóját, valamint
- minden olyan egyéb hatósági engedélyt, dokumentumot, nyilatkozatot, amely az építtető számára a rendeltetésszerű és biztonságos használatot igazolja. Szükségesek azok a dokumentációk is, amelyek a használatbavételi engedély vagy tudomásul vétel, vagy az egyszerű bejelentés alapján végzett építési tevékenység hatósági bizonyítványának, valamint az egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenységek esetén a hatósági bizonyítvány megkéréséhez szükségesek.
Az építési munkaterület átadás-átvétele során a kivitelező – az előbb említetteken túlmenően – az építtetőnek át kell adja:
- az építtetőt megillető építési naplópéldányt, annak összes mellékletével,
- a jótállási dokumentumokat,
- a főbb mozgatható építményszerkezetek kezelési útmutatóját, használati utasítást,
- az üzemeltetési, használati és karbantartási utasítást,
- a nyomáspróba jegyzőkönyveit,
- a mérési jegyzőkönyveket és az elvégzett működési próbák jegyzőkönyveit,
- a villamos berendezés első felülvizsgálatának eredményéről készített minősítő iratot,
- a beépített szerelvények, berendezések, burkolatok, egyéb tartozékok jótállási jegyét,
- a közüzemi mérőórák jótállási jegyét, hitelesítési jegyzőkönyveit,
- az építmény használatával összefüggő későbbi munkákhoz kapcsolódó biztonsági és egészségvédelmi tervet.
Szükséges továbbá, hogy elkészüljön az energetikai tanúsítvány, amely annak kiállításától számítva 10 évig érvényes, és amelyet itt ellenőrizhetünk.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!