Napjainkban már némi nosztalgiával tekintünk a szocializmus évtizedeiből származó tárgyakra, a korszak jellegzetes színeire, anyagaira, formáira, amelyek meghatározzák ennek a lakásnak a hangulatát.
A Ráday utcában található 46 m2-es lakás a két tulajdonos, Nyáry Erika és Jordán Sanz tervei alapján nyerte el jelenlegi formáját. A belsőépítész-építész páros egy eredetileg 150 m2-es lakásból csípte le ezt a kisebb, a fürdőt leszámítva egyterű vendégrészt, amely a saját otthonuk mellett helyezkedik el. A két lakrészt összekötő hatalmas szárnyas ajtó előtt most egy szekrény áll.
A tervezők a munkálatokat megelőző időszakban kezdték gyűjteni az 1960–70-es évekből származó fotókat, bútorokat és kiegészítőket, így hamar eldőlt, milyen stílusú lesz a tér.
Minden néhány fotóval kezdődött
Alapszínnek a fehéret választották, amelyet harmonikusan kiegészít a tégla és a faparketta árnyalata, a két klubfotel és a gömb lámpabúrák kellemes, barnás-bézses tónusa. A helyenként felbukkanó erőteljes piros és fekete pedig karakteresebbé teszi az enteriőrt.
A felújítás azzal kezdődött, hogy megvizsgálták a vakolat alatti, eredeti téglákat. Egy-két régi vezeték helyét leszámítva szinte tökéletes állapotban volt a látványos, 3,7 m magas fal, ezért a konyha mögötti és a fürdő felőli szakaszokról leverték a vakolatot, a felületet lepucolták, a téglákat pedig impregnálták. Az eredeti csaphornyos, halszálkamintás parkettát szintén sikerült megmenteni, a burkolat csiszolásnak és lakkozásnak köszönhetően visszanyerte eredeti szépségét. Szellemes geg, hogy a munka során kibontott falak vonalait a padlón betoncsíkkal töltötték ki. A parkettához hasonlóan a konyha piros-szürkésfehér cementlapját is újjávarázsolták, csiszolással és vakszolással. A régi nyílászárókat szintén megmentették, mázolták, ám az ablakok külső szárnyaiba korszerű termoüvegtáblákat helyeztek.
– A szocreál tárgyak gyűjtése a Fortepan-fotókkal és az étkezőasztal fölötti, három lámpával kezdődött. A barna, műanyagbúrás modelleket egy lomtalanításon találtuk – meséli Nyáry Erika. – Ezután folyamatosan érkeztek a régi, retró darabok a lakásba, a legkülönbözőbb lelőhelyeken bukkantunk rá a különböző darabokra.
A konyhába egy egyszerű fehér IKEA bútor került, amelyhez piros munkalapot és hátfalpanelt választottak. Ezt az alapot egészítette ki az asztalos különböző elemekkel, például a piros mikrosütőnek helyet biztosító polccal. A konyha és az étkező között található a fürdő, WC-vel, mosdóval és egy épített zuhanykabinnal.
Ikonikus darabok új szerepben
Az egyterű lakásban fontos szerepet kapnak a korszakra jellemző ikonikus darabok, mint a világító bárszekrény, a piros Sky klubfotelek, a heverők, a Tam Tam ülőkék (pilleszékek) – fekete, fehér és piros színben – vagy az ágy mögötti polcon álló összecsukható szarvasi hengerlámpa.
Impozáns négyest alkotnak az étkező fehér Panton-székei, amelyekre egy vidéki régiségpiacon bukkantak a tervezők. A korszakot idézi a Rakéta porszívó is, a közismert készülék azonban itt új funkciót kapott: egyedi lámpává alakították a kreatív tulajdonosok. A berendezés mára maradéktalanul összeállt, a játékosan múltidéző, régi tárgyakkal új életre keltett hangulatos retró vendéglakás várja lakóit.
További fotókat a képgalériában találsz – görgess lentebb értük!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkoljon minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogasson vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!