A kicsi fürdőszoba sok nő számára okoz fejtörést, pláne, ha nyomasztóan szűk a tér. Szerencsére létezik egy zseniális trükk, ami nagyot dob a helyzeten.
A kicsi fürdőszoba leglátványosabb ékessége a nagy felületeket takaró csempeburkolat. Teljesen természetes, hogy költözéskor vagy lakásfelújításkor minősége, mintája, mérete kardinális szempont, hiszen a csempefelület vagy a járólap látványa alapvetően határozza meg a fürdőszoba hangulatát. Márpedig ebbe a helyiségbe azért lép az ember, hogy feltöltődjön, regenerálódjon, erőt gyűjtsön. Ehhez elengedhetetlen a harmonikus környezet.
De mit tehet tenni, ha a kicsi fürdőszoba csempéje nem éppen a mi ízlésünket tükrözi, ha minősége erősen kifogásolható, de anyagilag nem fér bele a csere?
Fessük le!
Nem kell ebből nagy ügyet csinálni, neki kell állni! Természetesen magát a technikát érdemes előtte kipróbálni, begyakorolni, de tényleg nem nagy ördöngösség! Ráadásul a végeredmény egészen fantasztikus lehet – ahogy azt a neetlydone felhasználó nevű bloggerlány meg is mutatta!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Csempefestés otthon: ne ijedj meg tőle!
Tartsd szem előtt, hogy csempefestés valójában nem egy bonyolult feladat!
Amire szükség lesz:
- festőhenger
- ecset
- tapadóhidat képező alapozó: például Tikkurila Otex vagy HARZO
- festék: használhatsz zománcfestéket, kültéri festéket, de kültéri zománcot is. A lényeg, hogy jó minőségű festéket válassz. Vásárolhatsz kimondottan csempefestésre alkalmas festéket is, melyhez nem szükséges tapadóhidat képező alapozó, a megtisztított csempére azonnal felviheted alapozás nélkül.
- parkettalakk, vízzáró réteget képző lakk: ezekre a jobban igénybe vett területeken van szükség, például a kádak szélét, padlólapokat érdemes ellátni ezzel a réteggel.
1. Előkészítés:
A csempe és járólapfestést minden esetben az előkészítéssel kell kezdeni, ugyanis a zsíros, koszos, poros felületen nem tapad a festék. Távolítsuk el a csempéről a tisztítószer maradékot is!
2. Hídképző-réteg fölvitele:
Tisztítás után jöhet az első tapadóhidat képző alapozó réteg, aminek a száradási ideje az alapozó dobozán megtalálható, de általában 24 óra. Szükség szerint egy második réteget is fölvihetünk, ezúttal is betartva a 24 órás száradási időt.
3. Fedőfestés
Miután teljesen megszáradt a hídképző réteg, jöhet a fedőfestés, amit szintén két rétegben érdemes felvinni. A művelethez bőven elég lehet a festőhenger, ám ha a fugák túl mélyek, akkor ezeken a részeken célszerű az alapozó és a fedőfesték felvitelét is ecsettel végezni.
4. Minta stencillel
Mindig ugyanazzal a festékkel vidd fel a mintát, amilyen fedőfestéket használtál. A stencilt minden egyes csempekockánál rögzítsd maszkoló szalaggal. A festék, amivel dolgozol, legyen nagyon sűrű és mindig csak egy picit vigyél belőle az ecset hegyére. Apró mozdulatokkal dolgozz! Vigyázz, ha túl híg a festék, vagy sokat teszel belőle az ecsetre, megfolyik a stencil alatt! Talán érdemes a tunkolásos technikát is kipróbálnod szivaccsal, az biztonságosabb – de ebben az esetben is kevés festékkel dolgozz, szinte száraz legyen a szivacs!
5. Vízzáró réteg fölvitele
Lakkot érdemes használni!
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Mennyire tartós a csempefestés?
A tartósság számos tényezőtől függ: fali csempéről vagy járólapról van-e szó, mennyit dörzsölöd naponta a felületet, mennyi víz éri és így tovább. A kicsi fürdőszoba lefestett csempéje évekig hibátlan maradhat, ám ahol több víz éri, ott szükség lehet javításra. Alapvetően a javítás sem bonyolultabb feladat, mint maga a festés. Először meg kell csiszolni a javítani kívánt felületet, 380-as vagy ha van, 500-as vászonnal, átfesteni tapadóhidat képező alapozóval. Ha megszáradt, jöhet két réteg fedőfesték.