Milyen lehetőségeink vannak, ha otthonunkat szépítenénk, korszerűsítenénk, vagy bővítenénk, de nem áll rendelkezésünkre a szükséges összeg? Milyen piaci hitelek, államilag támogatott konstrukciók léteznek, jogosultak vagyunk-e vissza nem térítendő támogatásra? Cikkünkben az idén elérhető lakáscélú hiteleket, támogatásokat gyűjtöttük össze.
Többször is tanúi lehettünk már az építőanyagok áremelkedésének, ám az utóbbi időben kifejezetten nagy mértékben nőttek mind az anyagárak, mind a munkadíjak. Az előrejelzések szerint pedig idén további áremelkedés várható az ágazatban. Joggal vetődik fel hát bennünk a kérdés: nem kellene még most belevágni a tervezett felújításba, mielőtt további drágulás történik?
Cikkünkben röviden összefoglaljuk, milyen megoldások állnak rendelkezésünkre, ha hitel vagy állami támogatás segítségével szeretnénk megvalósítani céljainkat. Hogy ezeket bemutathassuk, az okosan.hu részletes útmutatóját vettük alapul – ahol egyébként egy kalkulátor is segít a tájékozódásban.
Alapvetően érdemes tudni, hogy a kifejezetten lakáscélú hitelek a többi hiteltípushoz képest kedvezőbb kamatozással, hosszabb futamidővel és törlesztési kedvezményekkel igényelhetőek. Emellett a piacon elérhetőek államilag támogatott konstrukciók is, sőt, akár vissza nem térítendő támogatásban is részesülhetünk. Nézzük meg a legjobb lehetőségeket röviden!
Hitelek önerő nélkül: lakáskorszerűsítésre és felújításra
Önerő nélkül is lehetőségünk van akár korszerűsítésre, akár felújításra, a bank ugyanis elfogadhatja magát az ingatlant is fedezetként. Lakáskorszerűsítési hitelt akkor igényelhetünk, ha olyan munkálatokról van szó, amelyek növelik az ingatlanunk komfortfokozatát (például közművesítés, nyílászárók cseréje, fűtés kiépítése, fürdőszoba létesítése).
A lakásfelújítási hitelt olyan munkálatokra igényelhetjük, amelyek az ingatlan állagának megóvására, az eredeti műszaki állapot visszaállítására irányulnak (például javítási, szerelési munkákra, festésre, vakolásra, vagy burkolatcserére).
A fenti két hitel esetében a feltételek és a mechanizmusok nagyrészt azonosak: ha megfelelő a jövedelmi helyzetünk és az ingatlanfedezetünk, a hitelintézetek eltekinthetnek az önerőtől. Az építőipari kivitelező által készített költségvetési tervezetet kell benyújtanunk, és a pozitív elbírálás esetén a munkálatok megkezdése előtt megkapjuk az igényelt összeget.
Fontos tudni, hogy léteznek állami kamattámogatású korszerűsítési hitelek is: egyik az otthonteremtési, másik pedig a fiatalok, többgyermekesek kamattámogatott kölcsöne.
Hitel bővítésre: szakaszosan folyósítják
A lakásbővítési hitelnek a feltétel- és működési rendszere már egész más, inkább az építési hitelekéhez hasonlít. Ez azt jelenti, hogy több kritériumnak kell megfelelnünk, azonban – az építési hitelekkel szemben – önerőre ennél a hitelnél sincs szükségünk, ha megfelelő a jövedelmi hátterünk és rendelkezünk ingatlanfedezettel.
A hitel olyan bővítésre vehető igénybe, amely az ingatlanunk bruttó alapterületét legalább egy 12 négyzetméteres hasznos alapterületű új szobával növeli meg, amely nem lehet a tetőtérben. Ezen kívül rendelkeznünk kell végleges építési, esetleg szakhatósági engedéllyel, műszaki tervdokumentációval, valamint a pontos anyagszükségletet, munkadíjakat is tartalmazó költségvetési tervvel.
A hitelösszeg folyósítása szakaszosan történik, a törlesztőrészletek pedig a kiutalt összeghez igazodnak: a még nem folyósított összeg után csak rendelkezésre tartási díjat kell fizetnünk.
Gyermeket nevelők, tervezők részére: Lakásfelújítási Támogatás
Az állam különböző vissza nem térítendő támogatásokkal és kedvező hitelekkel segíti a lakáscélú beruházásokat. Egyik ilyen az Otthonfelújítási Program keretében bevezetett lehetőség: 2021. január 1-jétől gyermeket nevelő vagy váró szülőként igénybe vehetjük a Lakásfelújítási Támogatást – utólag, a már elvégzett és kifizetett munkálatok után.
A fele-fele arányban anyagköltséget, illetve munkadíjat tartalmazó számlákat be kell nyújtanunk a Magyar Államkincstárhoz, ezek értékének 50 százalékát pedig a Kincstár átutalja a bankszámlánkra. Maximum 3 millió forintos támogatást vehetünk igénybe, 2022. február 1-jétől pedig lehetőség lesz Otthonfelújítási Kölcsönre is.
CSOK és Falusi CSOK
A Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) egy vissza nem térítendő állami támogatás, amelyet meglévő és vállalt gyermek, gyermekek után vehetünk igénybe – használt ingatlan bővítésének céljából is. Egy gyermek esetén 600.000, két gyermek esetén 1.430.000, három gyermek esetén 2.200.000, 4 gyermek esetén pedig 2.750.000 forintot igényelhetünk.
A támogatás mellé CSOK-hitel felvételére is van lehetőség, amelynek kamata rendkívül kedvező: maximum 3 százalék fixen, vagyis a legfeljebb 25 éves futamidő alatt akkor sem emelkedik, ha a piaci hitelkamatok igen. A hitelt a készültségi fokkal arányosan, szakaszosan folyósítják, a számlák bemutatása után.
Ha olyan kistelepülésen található az ingatlanunk, amely szerepel a támogatott települések listáján, akkor gyermeket nevelő szülőként korszerűsítésre, számos felújítási munkára Falusi CSOK-ot is igényelhetünk. Akkor is lehetséges, ha az ingatlant CSOK segítségével vásároltuk meg. Kombinálhatjuk is lakásfelújítási kölcsönnel vagy a Lakásfelújítási Támogatással is.
A meglévő ingatlan felújítására egy gyermek esetén 300.000, két gyermek esetén 1.300.000, három vagy több gyermek esetén pedig 5.000.000 forint vissza nem térítendő támogatást igényelhetünk utólag, a bemutatott számlák ellenében.
A Babaváró támogatás az egyik legjobb lehetőség
A gyermeket tervező párok a Babaváró hitelt is használhatják lakásfelújításra, korszerűsítésre, bővítésre. A szabad felhasználású Babaváró maximum 10 millió forintig igényelhető akár 20 éves futamidőre. Nem kell ingatlanfedezet, a törlesztőrészlet pedig legfeljebb havi 50.000 forint lehet.
A felvett hitelösszeg kamatát az állam átvállalja az első 5 évben, gyermekszületés esetén pedig egyéb kedvezményeket is biztosít: a hitel kamatmentessé válását, a hiteltörlesztés felfüggesztését, egy részének vagy akár a fennmaradó összeg egészének az elengedését.
Rendkívül fontos a jó választás
Látható, hogy rendkívül széles a lehetőségek palettája, így kiváltképp fontos, hogy körültekintően válasszuk ki a számunkra leginkább megfelelő konstrukciót.
Az állami támogatások előnyös lehetőségeket nyújtanak, azonban előfordulhat, hogy nem tartozunk a jogosultak körébe, vagy éppen egyéni okok miatt inkább a piaci hitelek mellett tennénk le a voksunkat.
Éppen ezért érdemes alaposan tájékozódni, sőt, ingyenes tanácsadást is kérhetünk szakemberektől. Mivel az egyes konstrukciók csak meghatározott ideig érvényesek, az építőanyagok árának emelkedése pedig a jövőben is folytatódhat, érdemes mielőbb lépni, ha felújítási terveink vannak.