Hogy áll most az ingatlan- és albérletpiac, érdemes-e ezen a területen befektetni a pénzünket? Mekkora nyereséget tudunk elérni, és milyen kiadásokra számíthatunk? Megmutatjuk az ingatlanbefektetések 3 módját, és +1-et, amelyhez néhány tízezer forintos kezdőtőke is elegendő!
Arról már olvashattunk, hogy milyen lakberenedzési trükkökkel tehetjük még kelendőbbé eladni vagy kiadni szánt lakásunkat. Ez azonban csak a második lépés, az első ugyanis az ingatlan vásárlása. Felmerül azonban a kérdés, érdemes-e ebbe belevágni, és például lakásba fektetni pénzünket? Mi a helyzet most az ingatlanpiacon, milyen nyereségre és kiadásokra számíthatunk?
Ezekre a kérdésekre is válaszolunk 3+1 tippünkkel. Az alábbiakban kifejtjük, milyen módokon tudunk ingatlanba fektetni, és melyik éri meg a leginkább.
1. Magasabb áron való eladás
Az első lehetőség az, amikor ingatlant vásárolunk, felújítjuk, és ezt követően magasabb áron adjuk el. Lépjünk azonban egyet hátra, és nézzük meg, mi történt az elmúlt évek során az ingatlanpiacon – hogy kiderüljön, megéri-e ez manapság.
A pandémiát megelőző időszakban felerősödött az ingatlanok iránti kereslet, hála többek között a kedvező kamatozású hiteleknek, és a vissza nem térítendő támogatásoknak. Egyre szélesebb kör számára vált elérhetővé egy lakás megvásárlása, így az eladók is kedvező helyzetbe kerültek: az ingatlanárak jócskán megemelkedtek az újépítésű és a használt ingatlanok esetében is. Az erőteljes áremelkedést a pandémia hatásai és az építőanyagok árának emelkedése kissé megtorpantotta, ám még mindig növekvő tendencia a jellemző az árak tekintetében.
Hosszú távon pedig mindenképp emelkedő tendenciára számíthatunk: a KSH adatait tanulmányozva megfigyelhető, hogy ha volt is 3-4 év, amikor csökkentek az ingatlanárak, azt követően mindig dinamikusan növekedni kezdtek. Például 2020-ban csaknem a duplájáért lehetett eladni egy 6 évvel korábban vásárolt ingatlant. Általánosságban elmondható, hogy 10–20 százalékos hozamra számíthatunk, amennyiben értéknövelő felújítást végzünk az ingatlanon, és a megvásárlás után rövid időn belül el is adjuk. A felújításhoz számos hasznos ötlet olvasható oldalunkon.
És milyen kiadásokra kell számítanunk? A vételár és a felújítási költségek mellett számolnunk kell többek között a vagyonszerzési illetékkel, ami általában a vételár 4 százaléka, illetve az ügyvédi díjjal, amely jellemzően a vételár 0,5-1 százalékát teszi ki. Maga az eladás is járhat költségekkel, az ingatlanról készült profi fotók, a kiemelt hirdetések, vagy az eladási árból az ingatlanügynökségnek fizetendő 3-4 százalék is a kiadások sorát gyarapítja.
Ezzel együtt is jó befektetési lehetőség az ingatlan magasabb áron való eladása, leginkább akkor, ha használt ingatlant újítunk fel úgy, hogy jelentős értéknövekedést érünk el.
2. Kiadás hosszú távra
A következő ingatlanbefektetési lehetőség, a megvásárlást követően a hosszabb távra való kiadás. A járvány hatásait természetesen az albérletpiac sem kerülhette el, gondoljunk csak online oktatás miatt otthon maradó egyetemistákra és külföldi cserediákokra, vagy a rövid távú lakáskiadásról hosszú távra áttérő befektetőkre. Túlkínálat keletkezett ezen a piacon, ami a bérleti díjak csökkenését idézte elő. 2021 elején azonban újra megindult, és azóta is folyamatos az áremelkedés: a tavalyi évhez képest a fővárosban 7,9 százalékos, országosan pedig 8,6 százalékos a drágulás a lakbér tekintetében.
A hosszú távra való ingatlankiadás tehát értékálló és hasznot hozó, ám nem teljesen passzív jövedelem. Tulajdonosként ugyanis nemcsak bevételeink, de kiadásaink is keletkeznek, és teendőink is adódnak. A bérleti díjat 15 százalékos személyi jövedelemadó terheli, a kezdeti költségekről (berendezés, felújítás) nem is beszélve. Számolnunk kell azzal is, hogy időnként állagmegőrző munkákat, karbantartásokat kell végeznünk, esetleg cserélnünk kell egy-két háztartási gépet.
Természetesen ezzel együtt is nyereségre tehetünk szert: a lakáskiadással elérhető hozam a bérbeadással foglalkozók szerint átlagosan évi 4–10 százalék. Ráadásul hosszú távon az ingatlan árának növekedése is növeli befektetésünk értékét, tehát biztosan nem kell befektetett pénzünk elértéktelenedésétől tartanunk.
3. Rövid távon való kiadás
A pandémiát megelőzően rendkívül népszerű befektetési formává vált a rövid távú lakáskiadás, különösen az airbnb nevű portálon keresztül. A járvány talán erre a befektetési modellre volt a legnagyobb hatással, hiszen a turizmus visszaesése megviselte ezt a piacot is.
Számos befektető ezért a hosszú távú kiadásra váltott, vagy eladta az ingatlanát – ami szintén hozzájárult a túlkínálathoz és árcsökkenéshez ezeken a területeken. 2021-ben már némi élénkülés volt érzékelhető, de még messze nem akkora a kereslet, mint a pandémiát megelőző időszakban. Ennek ellenére nem kell elvetni ezt a lehetőséget sem – a járvány időszakán túljutva minden bizonnyal ismét népszerű befektetési formává válik majd, hiszen magasabb, évi 5–30 százalékos hozamokat lehet elérni a segítségével.
Fontos kiemelni, hogy itt a teendőnk is több, és a kiadásaink is magasabbak. A bérlők folyamatos szervezése, az ingatlan átadása-átvétele, takarítása mellett a karbantartási és állagmegőrző munkák is megsokasodhatnak. Valamint érdemes az ingatlant a kiadás előtt felújítással komfortossá és esztétikussá tenni, hogy igazán jó árat kérhessünk érte. Elmondható, hogy ma is jó befektetésnek számít egy jó elhelyezkedésű (belvárosi, tóparti), szépen felújított ingatlan, annak ellenére, hogy ez a piac jelentősen visszaesett.
+1. Ingatlan befektetés ingatlan vásárlás nélkül
Kevesen tudják, de már van egy sokkal modernebb mód is arra, hogy ingatlanba fektessük pénzünket. Befektethetünk ugyanis ingatlanokkal foglalkozó vállalkozások értékpapírjaiba is: befektetési alapokat, részvényeket vásárolhatunk.
Ez azért előnyös, mert nem kell az ingatlan megvásárlásával, állagmegőrzésével, az eladással vagy kiadással járó teendőkkel foglalkoznunk. Ráadásul már néhány tízezer forintot is befektethetünk, és az értékpapírokon elért hozamon kívül osztalékra is szert tehetünk. Pénzünkhöz is jóval könnyebben hozzájuthatunk, hiszen értékpapírjaink lényegében bármikor eladhatóak. Ha pedig nem értünk a pénzügyekhez, rendelkezésünkre állnak olyan pénzügyi termékek, amelyek esetében befektetésünket hozzáértő szakemberek kezelik.
Ezekről a lehetőségekről érdemes bővebben tájékozódni az investopedia oldalán. Hiszen ezzel a befektetési formával részesülhetünk az ingatlan-befektetés előnyeiből, vagyis nem inflálódik pénzünk, gyarapodik vagyonunk, miközben a hátrányokat és kényelmetlenségeket elkerülhetjük.
A régi lehetőségek is jók, az újakat pedig érdemes megismerni
Láthatjuk tehát, hogy egy ingatlan hosszú távon értékmegőrző, hasznot hozó befektetés, legyen szó akár eladásáról, akár kiadásáról. Fontos azonban a hátrányok, a költségek és teendők, valamint a piac bizonytalan helyzetének figyelembe vétele is. Ha nem tudunk időt, energiát szánni rá, vagy kezdőtőkénk nem elegendő egy ilyen jellegű befektetéshez, az ingatlan hátterű pénzügyi termékek segítségével akkor is élhetünk az ingatlanbefektetés lehetőségével.
Sőt: ha eddig egy ingatlan megvásárlásában és eladásában, kiadásában gondolkodtunk, akkor is érdemes megismerkedni ezzel az opcióval. Hiszen meglehet, hogy sokkal előnyösebb és kényelmesebb ingatlanbefektetési mód számunkra.