Kerti ösvényt szeretne építeni, de nem tudja, hogy milyen anyagot válasszon? Összeszedtük, milyen előnyei és hátrányai vannak a különböző kerti burkolatoknak?
A kerti utak, ösvények burkolásához számtalan anyag áll rendelkezésünkre, ezért nem könnyű a választás. Mindenekelőtt célszerű tisztázni az út kertben betöltött szerepét. Díszítő, térformáló funkciót szánunk neki, vagy pusztán gyakorlati jelentősége van? (Ilyen például a konyhakerti ágyások közötti közlekedés biztosítása vagy a komposztáló megközelítése.) Utóbbi esetben megelégedhetünk egyszerű és olcsó megoldásokkal, a föld ledöngölésével, kavicsterítéssel, faforgács alkalmazásával vagy betonozással.
A burkolóanyag kiválasztásával alapvetően meghatározzuk az egész út képét. A megjelenésen kívül a tartósság, a karbantartási igény, az időjárástól független használhatóság és az ár is fontos szempont. Ha az út jelentős kompozíciós elem, bejárat, kocsibeálló, akkor gyakran alkalmazott burkolóanyag a nagykockakő.
A kiskockakő főleg a kisebb kertekben, keskeny utak és apróbb terek burkolására ajánlott. Manapság elterjedt a sokoldalúan használható beton térkő is. A tégla inkább a vidéki kertekbe illik, a homok, a kavics és a murva pedig olyan egyszerű burkolóanyagok, melyeket csak alaposan tömörített alapra hordhatunk fel, és szegélyezést kívánnak. A fát természethű kertekben használják, hátránya, hogy árnyékos helyen csúszóssá válik. Az anyagon kívül a burkolat fektetésére is fordítsunk figyelmet, hiszen a kialakítás nagyban hozzájárul az összhatáshoz, meghatározza az út grafikai jellegét, adott esetben izgalmas látványt teremt.