Amikor nekifogunk egy kis alapterületű lakás berendezésének, általában mérőszalaggal a kezünkben induljunk vásárolni.
Úgy válogassunk az egyes fotelek, kanapék, asztalok között, hogy a lehető legfiligránabbak legyenek. Szintén fontos szempont, hogy kerüljük az eklektikát – ami zsúfolt hatást keltene a térben –, és legalább a főbb bútordarabok hasonló stílusúak legyenek. Ugyanez vonatkozik a dísztárgyakra is. Minél kevesebbet helyezzünk el a lakásban, és kerüljük a teret összehúzó szín- és formakavalkádot.
Optikailag nagyítják a teret a tükröződő felületeket. Ilyen maga a tükör, az üveg vagy bármilyen festett magasfényű felület, amiket a praktikus okokból méretre gyártott bútoroknál választhatunk. Érdemes pénzt áldozni az egyedi darabokra, hiszen akkor az összes beugrót, falfülkét, ajtó fölötti területet kihasználhatjuk. A méretre gyártott bútorok másik fontos feladata lehet, hogy egy térben leválasszanak különböző funkciókat. Egy polcrendszer vagy szekrénysor jól elkülönítheti a konyhát a hálórésztől vagy akár az étkezőt a nappalitól.
Mikor a falszínt választjuk ki, gondoljunk arra, hogy a fehér, az egészen halvány árnyalatok és a finom pasztellszínek légiesen könnyeddé teszik a szobát, optikailag nagyítják a teret, ellentétben a harsány felületekkel, a nagy, erőteljes tapétamintákkal, amik viszont összehúzzák azt. Ugyanez vonatkozik a textilekre is. Minél könnyedebb anyagokat keressünk, apró mintákkal, világos színekben.
A lakásba áramló fény ugyan sokszor adottság, de jó tudni, hogy üvegezett ajtókkal továbbíthatjuk a fényt a lakás belső részei felé. Ha van lehetőségünk a felújítás során új ajtókat betenni, ügyeljünk a nyílásirányra, hogy minél kevésbé akadályozzák a közlekedést, és minél kisebb ívben forduljanak. Így elkerülhetjük, hogy csak résnyire nyíljon az ajtó, például a hálószobában az ágy vagy a fürdőben a zuhany miatt.