A csempefestés az egyik leginkább költségtakarékos módszer arra, hogy újjá varázsoljuk a kopott vagy divatjamúlt burkolt felületet. Nincs szükség bontásra és szakember sem kell hozzá!
Egyre többen gondolják úgy, hogy nem feltétlenül kell szétverni egy helyiséget csak azért, mert a ronda falicsempe, vagy mert az elavult padlólap tönkre vágja az összhatást. Ugyanis újra leburkolni egy felületet – akár a legkisebb fürdőszobát – rendkívül költséges dolog. Gondoljunk csak bele: le kell verni a falról a csempét, el kell szállíttatni a sittet, majd meg kell venni mindent az újraburkoláshoz. Csempe, ragasztó, fugázóanyag… és akkor a burkoláshoz értő szakember óradíjáról még nem is beszéltünk…
Egy szó, mint száz: adja magát a dolog, hogy a meglévő felülettel kezdjünk valamit, méghozzá bontás nélkül! Egyetlen kézenfekvő lehetőség létezik, ez pedig az átfestés! És bár szakmai szempontból meredeknek tűnhet az elgondolás, egyáltalán nem ördögtől való! Egy DIY bloggerlány egészen kicsi előszobájával mutatta meg, hogy nagyon is érdemes belevágni:
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A bejegyzést, amit Oshomint nevű felhasználó osztott meg az Instagramon, öt hét alatt 600 ezren lájkolták! A kommentekből kiderül, hogy sokan a bejegyzés alapján isnspirálódtak és láttak neki maguk is a csempefestésnek. Olyan hozzászólás is akadt, amelyikben a kommentelő elmondja, hogy régóta szemezett a technikával, de sosem hitte el, hogy működik. Viszont most, hogy saját szemével látta, biztosan belevág. Talán olvasóink közt is akad, akit érdekel a téma, az ő kedvükért leírjuk a legfontosabb lépéseket, természetesen a szükséges anyagokkal együtt.
Csempefestés otthon: bárki meg tudja csinálni!
A csempefestés valójában nem egy bonyolult feladat, hiszen lényegében csak egy festésről van szó.
Amire szükség lesz:
- festőhenger
- ecset
- tapadóhidat képező alapozó: például Tikkurila Otex vagy HARZO
- festék: használhatsz zománcfestéket, kültéri festéket, de kültéri zománcot is. A lényeg, hogy jó minőségű festéket válassz. Az Obi-ban vásárolhatsz kimondottan csempefestésre alkalmas festéket is, melyhez nem szükséges tapadóhidat képező alapozó, a megtisztított csempére azonnal felviheted alapozás nélkül.
- parkettalakk, vízzáró réteget képző lakk: ezekre olyan helyeken van szükség, ahol nagyobb igénybevételre számítasz. Például a kádak szélét ezzel a réteggel mindenképp érdemes ellátni, illetve a padlólapokat is.
1. Előkészítés:
A csempe és járólapfestést minden esetben az előkészítéssel kell kezdeni, ugyanis zsíros, koszos, poros felületen nem tapad a festék. Arra is figyelni kell, hogy tisztítószer maradék se maradjon a csempén.
2. Hídképző-réteg fölvitele:
Tisztítás után jöhet az első tapadóhidat képző alapozó réteg, aminek a száradási ideje az alapozó dobozán megtalálható, de általában 24 óra. Szükség szerint egy második réteget is fölvihetünk, ezúttal is betartva a 24 órás száradási időt.
3. Fedőfestés
Miután teljesen megszáradt a hídképző réteg, jöhet a fedőfestés, amit szintén két rétegben érdemes felvinni. A művelethez bőven elég lehet a festőhenger, ám ha a fugák túl mélyek, akkor ezeken a részeken célszerű az alapozó és a fedőfesték felvitelét is ecsettel végezni.
4. Minta stencillel
Mindig ugyanazzal a festékkel vidd fel a mintát, amilyen fedőfestéket használtál. A stencilt minden egyes csempekockánál rögzítsd maszkoló szalaggal. A festék, amivel dolgozol, nagyon sűrű legyen és mindig csak egy picit vigyél belőle az ecset hegyére. Apró mozdulatokkal dolgozz! Vigyázz, ha túl híg a festék, vagy sokat teszel belőle az ecsetre, megfolyik a stencil alatt! Talán érdemes a tunkolásos technikát is kipróbálnod szivaccsal, az biztonságosabb – de ebben az esetben is kevés festékkel dolgozz, szinte száraz legyen a szivacs!
5. Vízzáró réteg fölvitele
Lakkot érdemes használni!
Mennyire tartós a csempefestés?
A tartósság számos tényezőtől függ: fali csempéről vagy járólapról van-e szó, mennyit dörzsölöd naponta a felületet, mennyi víz éri stb.. A fali csempe évekig hibátlan maradhat, ám ahol több víz éri, ott szükség lehet javításra. Alapvetően a javítás sem bonyolultabb feladat, mint maga a festés. Először meg kell csiszolni a felületet, ahol javítani szeretnénk, 380-as vagy ha van, 500-as vászonnal, átfesteni tapadóhidat képező alapozóval. Ha megszáradt, jöhet két réteg fedőfesték.