A kabinházak speciális műfaja a leselejtezett városi buszok beépítését célozza meg, mégpedig az újrahasznosítás jegyében. Ez a pár rusztikus stílusban álmodta meg a buszlakást és tökéleteset alkotott!
Vajon ki tudja megmondani, hogy világszerte hány kiöregedett buszt vonnak ki évente a forgalomból azért, mert üzemeltetésük már nem biztonságos, vagy túlságosan környezetszennyező… Valószínűleg rengeteget! Az ilyen nagy testű járművek ugyanúgy a roncstelepen végzik, mint mondjuk a karambolos személygépkocsik – még akkor is, ha karosszériájuk teljesen ép. Nagyon sokan gondolják úgy, hogy ez pazarlás, hiszen a kiöregedett buszok testét akár újra lehetne hasznosíthatni, például lakásokat lehetne kialakítani belőlük. Angliában, illetve Amerikában létezik is egy egy ilyen DIY irányvonal, sorra kerülnek fel az internetre a klassz kis buszlakások. Hanem amit ez a pár varázsolt egy kiöregedett városi buszból, az valami csoda!
Lecsupaszították belülről a buszt
A táj és kertépítész végzettségű fiatalember, Luke megelégelte a nagyvárosi életet, London zsúfoltságát, ezért úgy döntött, hogy barátnőjével vidékre költözik. Vásároltak egy vadregényes, de művelésre alkalmas területet, ahol a természeten kívül tényleg semmi nincs. Komoly építkezésre nem éreztek indíttatást, ezért úgy döntöttek, hogy beszereznek egy használaton kívüli buszt és azt teszik lakhatóvá. A leselejtezett busz 1300 angol fontba, azaz nagyjából fél millió forintba került. Traktorok vontatták későbbi helyére.
A munkálatok zömét egy műhelyben végezték. Először eltávolították az összes ülést, majd az állapotfelmérést követően jöhetett a nagy meló.
Melyik helyiség hová kerüljön?
Az első és legfontosabb döntés az volt, hogy a hely szűkössége miatt fürdőszoba és vécé ne a buszban kapjon helyet. Luke úgy gondolta, sokkal kényelmesebb lesz, ha egy szabadban álló egyszerű építményben lesz a tisztálkodásra szolgáló vizesblokk.
A busz belső terét nem akarták apró lyukakra darabolni, ezért arra gondoltak, hogy a hálószoba, a nappali, a konyha, az étkező és az előszoba kerüljön egy légtérbe. A funkciók szétválasztása gyakorlatilag adta magát, mégpedig a buszban eredetileg is meglévő szinteltolások alapján. A mennyezeti burkolóelemek annyira jó állapotban voltak, hogy azt meghagyták, ahogy a buszban meglévő eredeti világítótesteket is.
Rusztikus stílusú berendezés teszi igazán bájossá
A tulajdonosok úgy gondolták, mivel végleges otthonnak szánják a buszt, az ízlésüknek leginkább megfelelő rusztikus stílusban építik meg a bútorokat – méghozzá a lehető legjobb minőségben. Az ablakfelületeket nem akarták eltakarni, mivel Angliában keveset süt a nap és úgy érezték, hogy minél több fényt engednek be, annál tágasabbnak tűnik majd a kész buszlakás. A bútorzat natúr fából készült, nyers felületű munkalapokkal. A jobb és baloldalt elhelyezett szekrények ajtaja kacsa-tojáshéj árnyalatú. Az apró előszoba az első ajtónál található, itt lehet cipőt cserélni és az első pultra lepakolni a csomagokat.
A konyhapultba hatalmas mosogatótálca került, szemben vele kézizzós főzőlapon lehet főzni. Az egyúttal nappaliként is funkcionáló étkező közvetlenül a konyha mögött kapott helyet.
A tulajdonos még egy vaskandallót is beállított ide, hogy még otthonosabb legyen a hangulat.
A hálószoba a busz végébe került, az intimitás érzet miatt oszlopos, de nagyon szellős polcrendszert építettek határvonalként ide.
Béke szigete ez a busz
A rusztikus lakásbelsőre hangolt városi busz saját elektromos rendszerrel rendelkezik – ennek központi doboza az egykori csomagtartóban kapott helyet. Természetesen van wifi is, így a tulajdonosok folyamatosan tudnak home-officeból dolgozni.
Mióta ide költöztek, csak akkor mennek be Londonba, amikor nagyon muszáj – és ezt maximálisan meg tudjuk érteni…
Ha bővebben érdekel, hogyan lett a buszból rusztikus álomotthon, nézd meg az alábbi videót!