Fűtéskorszerűsítés, nyílászáró csere, esetleg napelem rendszer vagy hőszivattyú telepítés? Szinte az egész ország lakásfelújítási lázban ég az elérhető, illetve a jövőben érkező pályázatoknak, támogatásoknak köszönhetően – viszont a lakásbiztosításukra már nem mindig gondolnak ezzel kapcsolatban.
Egyre több lehetőség érhető el azok számára, akik most szeretnék fejleszteni az otthonukat. A korszerűbb fűtés, a zöld energia felhasználása, de már csak a régi, nem megfelelően szigetelő nyílászárók cseréje is óriási mértékben tudja növelni a komfortunkat.
Fontos viszont, hogy ha már a lakásunkkal, házunkkal ilyen mértékben foglalkozunk, akkor a lakásbiztosításunkat is érdemes egyszer rendesen átnézni. A cél, hogy nehogy véletlenül alulbiztosítottá váljon az ingatlanunk.
Mi az az alulbiztosítottság, és miért kell elkerülni?
A lakásbiztosításokkal kapcsolatban alapvetően kétféle hibára szokták felhívni az emberek figyelmét: a túlbiztosításra és az alulbiztosításra. A kulcs mindkét esetben a biztosítási összeg meghatározásában rejlik: a cél eredetileg az lenne, hogy olyan összeget határozzunk meg, ami a lehető legközelebb áll az ingatlanunk (illetve adott esetben a benne lévő ingóságaink) valós értékéhez.
Vegyük a legrosszabb esetet: az otthonunk egy lakástűz áldozata lesz, és teljesen újjá kell építeni. Ha az előbb említett két hiba közül valamelyiket elkövetjük, akkor a következőre kell számítanunk:
- túlbiztosítás: többre becsültük lakásunk értékét a valósnál, ezért nagyobb biztosítási összeggel számoltunk és magasabb díjakat is fizettünk. Ettől függetlenül a biztosító a valós újjáépítési költségek alapján fog kártérítést fizetni – vagyis kevesebbet, mint amennyire számíthattunk.
- alulbiztosítás: az általunk meghatározott biztosítási összeg nem fedezi az újjáépítési költségeket. Talán nem kell magyarázni, miért jelent ez komoly anyagi problémát, ha bekövetkezik a baj.
Otthonfelújítás esetén vizsgáljuk felül a meglévő lakásbiztosításunkat!
Azért érdemes erről a témáról éppen most beszélni, mert a biztosítási összeggel nem csak a lakásbiztosítási szerződés aláírásakor kell foglalkozni. Egy lakásfelújítás során ugyanis komoly mértékben tudjuk növelni az ingatlanunk értékét, főleg, ha olyan komoly beruházásokra gondolunk, mint egy teljes fűtéskorszerűsítés, vagy egy napelemes rendszer telepítése.
Emiatt sokan válnak alulbiztosítottá, anélkül, hogy azt észrevennék – és sajnos könnyen lehet, hogy akkor fognak ezzel szembesülni, amikor már megtörtént a baj.
A Pannon-Safe lakásbiztosítási szakértői felhívják a figyelmet arra, hogy ha már úgyis lakásfelújításba kezdünk, akkor a biztosításaink aktualizálása már nem jelent olyan komoly feladatot. Különösen fontos abból a szempontból is, hogy egyes biztosítási szerződések akár kifejezetten felújításokra vonatkozó részeket is tartalmazhatnak. Ezek megtéríthetik az ennek során keletkező károkat.
Amennyiben szeretnénk, hogy minden rendben legyen a lakásbiztosításunkkal, a legjobb, ha profi biztosítási alkuszok segítségét is igénybe vesszük, hiszen a lakásbiztosítási szerződések igen hosszúak és bonyolultak lehetnek.