Díszkertjeink legszebb ékességét a virágok királyának nevezik a régi füvészkönyvek. számos faja ismeretes, mind télálló.
A liliomfélék népes, mintegy 90 fajt számláló nemzetségéből többet is dísznövényként termesztenek. A nemesítőknek köszönhetően egyre újabb hibridek kerülnek forgalomba, és a fantázianevekkel ellátott változatok között nem könnyű eligazodni.
A virágok megjelenése alapján négy fő csoportot különböztethetünk meg. Nagy virágtölcsért nevel az óriásliliom. A csüngő virágúak, mint a bambusz- és a hosszúcsövű liliom, kivétel nélkül Délkelet-Ázsiából származnak. A harmadik csoport tagjait, pl. a fehér és az aranycsíkos liliomot harang alakú kelyhek jellemzik; a negyedik típus, pl. a turbán- és tigrisliliom szirmai felpöndörödnek, viráguk török fejfedőhöz hasonlít.Választhatunk persze szín szerint is. Pl. a Lilium hybrid ’Nello’ piros, a ’Tresor’ narancssárga, a ’Medallion’ világossárga, a ’Grand Cru’ sárga/barna, a ’Samur’ rózsaszín. A keleti hibridek általában erős illatúak. Közülük a bordó pöttyös Lilium ’Stargazer’, a rózsaszín ’Robina’ és a hófehér ’Riatto’ a színével is felkelti a figyelmet.
A feketének nevezett ’Landini’ színe valójában mélybordó vagy sötét burgundi vörös. A későn nyíló liliomokat most kell elültetni, a korai fajták ültetésére az ősz a legjobb időszak. Szélvédett helyre kerüljenek, mert magas virágszárat nevelnek!
Mire figyeljünk?
A hagymák nem lehetnek töppedtek vagy rothadtak. Azt is ellenőrizzük, hogy a hagymákon levő gyökerek nem túl szárazak-e.
Kötött talajban az ültetőgödör alján 5 cm vastag vízelvezető réteget kell kialakítani a pangó víz ellen. A gödör falát is lazítsuk meg! A kiemelt földet visszatöltés előtt homokkal, tőzegpótló anyagokkal keverjük.
Tanácsok cserepes tartáshoz
Az aranycsíkos, a tajvani, a hosszúcsövű és a pompás liliom, továbbá az alacsony ázsiai hibridek 10-12 cm körméretű hagymáiból csak egy darab kerüljön 20-23 cm-es cserépbe. A kisebbek hármasával is összeültethetők. Ősszel a lomb és a szár teljes leszáradása után cserepezzük át a növényt.
Télire vigyük hűvös, levegős, világos helyre (pl. verandára), és tartsuk a földjét mérsékelten nedvesen. Tavasszal, amikor hajtani kezd, helyezzük át 18-21 fokos helyiségbe, és bátrabban öntözzük. A fagyok után kitehetjük a szabadba. Nyáron kéthetente kapjon káliumdús tápoldatot.